Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.04.2023

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Tuto knihu jsem si zvolila abych lépe pracovala s vlastní vůlí při dosahování cílů.


Kognitivní zdroj 

=energie na ovládání vlastní vůle, ten lze doplňovat, vůli lze zvětšovat díky návykům, které jsou pozvolné, pokud si zvolíme příliš velký návyk pravděpodobně selžeme. Odolnost podléhat emocionálnímu mozku - savčímu, limbickém systému je jako trénování svalu, proto ho nesmíme přetížit na začátku, tomuto přetížení Ludwig říká emocionální averze, kterou obrazně popisuje jako překážku pro slona (savčí mozek)  na kterém sedí jezdec (lidský mozek).


Mimo zvyky je důležité zbavovat se zlozvyků, něktěří autoři radí nahradit zlozvyky novými zvyky, Ludwig ukazuje cestu jak se jich postupně zbavit, tato cesta je velmi přívětivá protože nezpůsobuje člověku žádnou emoční bolest, jedná se o pozvolnou cestu, kdy si člověk ani téměř neuvědomuje redukci svého zlozvyku.


Abych teorii rovnou aplikovala do praxe, rozhodla jsem se ji aplikovat na situaci, kdy mám pocit, že se mi ztrácí čas, vytvářím si příliš dlouhé časové mezery pro úkoly které pak následně naahuju a pokud nemám zrovna plán, jednoduchá zábava, tedy telefon to jistí.

Cílem tedy je trávit svůj čas více vědomě. 

Aktivity kterých se chci zbavit:


  1. nevědomé, automatické brouzdání na telefonu (maily, zprávy, videa..)

Ludwig doporučuje utvořit si k těmto aktivitám averzi, rozhodla jsem se proto, pokaždé když vezmu do ruky telefon a přistihnu se u svého zlozvyku udělat 10 kliků

Tuto aktivitu chci nahradit smysluplnými aktivitami a smysluplnou zábavou, která mi přinese radost. 

Ze začátku, abych nesputila emociolnalni averzi jsme se rozhodla naplánovat více časových bloku, kdy mohu být vědomě na telefonu, 2 bloky dopoledne a 2 bloky odpoledne, tento počet budu postupně snižovat až se dostanu na 1 kontrolu denně.

Abych svůj úspěch ještě podpořila rozhodla jsem se mít neustále před sebou buzer lístek, kam jsem si zapsala 1) časy pro odepisování na zprávy, časoprostor vědomou zábavu, pohyb, vizualizací a list vděčnosti. Myslím, že buzer lístek muže byt velmi užitečný, protože vám fyzická věc na stole připomíná co musíte udělat a nemusíte na to myslet a ubírat si kognitivní energii. 


Metoda todo-today spočívá ve viualizaci úkolu- na místo klasického todo listu máme úkoly formou myšlenkové mapy různě rozházené na papíře, diky tomu bychom se měli vyhnout přehlcování a lépe se orientovat co nás čeká v daný den.


Flow lístek 

Flow lístek je v podstatě list vděčnosti, který dopomáhá pozitivnímu naladění.


Schůzky se sebou 

Schůzky se sebou jsou důležitou součásti dosahování cílu, kdy si upřímně řeknu jestli jdu tam kam chci, jaká je současná situace a co se musí změnit, tyto schůzky mi v minulosti moc pomáhaly, měla jsem je se sebou každé ráno při běhání, mým cílem je znovu je zavést, začnu proto každé druhé ráno znovu scházet se sama se sebou při běhu.


Ačkoliv jsem od knihy neměla velká očekávání, nebyla jsem příliš nadšená do jejího čtení, dokázala jsem si z ní vyjmout to nejdůležitější a aplikovat teorii do praxe



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: