Konec prokrastinace
Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsem si vybral, protože s prokrastinací mám pořád stále někdy problém a chtěl jsem objevit nové způsoby, jak s ní bojovat a efektivněji využívat svůj čas. Zároveň mi byla doporučena řadou druháku a třeťáků.
Co si z knihy odnáším?
Jedna z věcí, co mě určitě zaujala je pojem rozhodovací paralýza, už jsem tento pojem slyšel ve spojení s projedeme a s tím, jak když člověku dáme moc možností produktů, tak že si nevybere nakonec nic. A přesně takto to v dnešním životě plného internetu elektroniky a možností funguje u každého. Čím více možností toho, co každý den máme nebo chceme udělat tím menší šance, že něco opravdu uděláme.
Naprosto zásadní kapitola knihy je kapitola o osobní vizi a jak svou vizi najít. Nejenom že mi pomohla s tím si uvědomit, jak je dobré mít svou osobní vizi co nejlépe propracovanou ale dokonce mi i díky pár technikám jako například seznam osobních úspěchů pomohla mou vizi vyšperkovat a vylepšit. Pořád si myslím že se mi bude dotvářet tím, jak můj život bude ubíhat ale i tak je fajn někde začít.
Pro mě další velmi užitečná kapitola byla o akceschopnosti, jejíž základ spočívá v takzvané seberegulaci, dovednosti překonávat naše negativní emoce způsobující averzi k plnění úkolů. Kniha tuto problematiku představuje na jezdci na slonovi, kdy jezdec vyjadřuje racionálno a slon emoce. Seberegulace je schopnost řídit toho slona. K tomu je zapotřebí kognitivní zdroj, který se nám každý den postupně vyčerpává, jak děláme úkoly, co nechceme. Dá se ale natrénovat a vylepšit, a to konkrétně metodou takzvaného buzer lístku. Tento nástroj jsem vyzkoušel ihned po přečtení knihy a jsem s ním velice spokojen. V podstat jde o list papíru, na který si po dobu měsíce zaznamenáváme jednotlivé návyky, jestli jsme je daný den splnili či nikoliv. Opravdu to pomáhá v plnění a učení se jednotlivých návyků a zároveň je super pocit, když je většina buzer lístku v zelené barvě. Tedy splněno.
Seberegulace = dovednost poručit si a poslechnout se
Hédonická adaptace – představuje skutečnost, že si člověk na dosažení jakéhokoliv cíle až nečekaně rychle zvykne.
Můj názor na knihu?
Velmi se mi líbila jak většina poznatků a metod knize je založena na faktických výzkumech, a nejen jako domněnka autora. Rovněž grafické zpracování většiny myšlenek a metod přišlo vhod protože se pak lépe vnímají a pamatují. Kniha je plná zajímavých metod nástrojů a myšlenek pro boj s prokrastinací, a proto bych ji vřele doporučil každému kdo se chce vzdělat tomto tématu. Kniha se mi například líbila o dost více než jiná kniha o prokrastinaci „Snězte tu žábu“.