Proč jsem si vybrala tuto knihu?
- Tuto knihu jsem si vybrala z důvodu mé časté prokrastinace, kterou u mě zapříčiňovalo špatné plánování a rozložení času. Dělala jsem pak tisíc jiných věcí, než to co jsem opravdu dělat měla…
- Kniha je plná metod a osvědčených nástrojů pro překonání prokrastinace. Já si tu několik z nich odložím a vyzkouším v praxi.
Co je to prokrastinace už sama dobře vím, tak to nebudu připomínat, od teď už bez prokrastinace 😊
Kniha je rozdělena do čtyř částí osobního rozvoje:
1) Motivace
2) Akceschopnost
3) Výstupy
4) Objektivita
Nad prokrastinací vyhrajeme tak, že se zlepšíme v těchto 4 oblastech.
Motivace:
NÁSTROJ: Osobní vize
Moje osobní vize mě motivuje a táhne dopředu. K tomu využijeme:
- Osobní SWOT analýzu – odhaluje silné a slabé stránky, pomáhá odkrýt příležitosti a hrozby v našem životě. Silné stránky a příležitosti tvoří FLOW.
- Seznam osobních úspěchů – slouží k sepsání toho, co se nám v životě povedlo a na co jsme pyšní. Sepsat minimálně 30. Já si tento seznam píši i každý večer, co se mi za ten den a přechozí týden povedlo.
- Analýza motivujících činností – mapuje, jaké věci bychom měli ve svém životě dělat. Činnosti přinášející rozvoj – dovednosti a znalosti, činnosti vytvářející odkaz – co po nás zůstane, činnosti na budování vztahů – rodina, přátele, koho chci v životě potkat, činnosti ega – činnosti pro okolí
- Beta verze osobní vize – základ naší vize z předchozích cvičení. Vyotázkujeme se a co nejvíce konkrétně tvoříme konkrétní vizi. Jaký je náš nejobl. Citát? Jaká myšlenka s námi rezonuje? 3 nejdůležitější hodnoty? Čemu chci věnovat čas svého života? Jak mohu být užitečná pro své okolí?
- Finální podoba vize
- Zavedení vize do praxe – 1) Co můžu udělat proto, abych vizi používala každý den? 2) Jaké kroky potřebuji k pravidelnému zlepšování se? 3) Co udělat proto, abych svou vizi nezapomínala?
Akceschopnost:
NÁSTROJ: Buzer-lístek
- Tento názor napomáhá vybudovat si pozitivní návyky a ovládnout naše zlozvyky
- Jedná se o tabulku se zvyky a jejich nejnižšími limity splnění. Tabulku máme vždy na jeden měsíc a každý den vyplňujeme.
- Každý měsíc doporučují nastavit si jeden návyk, kterému budeme věnovat maximální úsilí.
- Pokud se nám nedaří buzer lístek plnit, uděláme tlustou čáru, odpustíme si a začneme nanovo.
- Buzer lístek funguje protože je jednoduchý, tvoříme si ho ručně pro sebe na celý měsíc, a máme ho pořád na očích, podvědomě tedy vidíme, jak se nám daří či nikoliv.
NÁSTROJ: Todo-today
- Nástroj na plánování úkolů a jednoduché splnění.
- Na papír rozepíšeme úkoly na aktuální den a co nejpřesněji je pojmenujeme à rozdělíme velká sousta na menší a drobky spojíme dohromady à rozdělíme priority úkolů a nastavíme si cestu a čas (začátku a konce), jak budeme úkoly plnit à soustředíme se na plnění úkolů tady a teď, po dokončení přeškrtáme a odpočineme si
NÁSTROJ: Hrdinství
- Učíme se opouštět svou komfortní zónu
Výstupy:
NÁSTROJ: Inner-game
- Nástroj pro dovednost překlápět negativní podněty na neutrální nebo dokonce pozitivní.
- Všechno špatné k něčemu dobré říká se – učíme se v špatném hledat to dobré a odpovídáme si na otázky: V čem byla situace přínosná? Kam mě posunula?
NÁSTROJ: Flow-lístek
- Pro mě osobně je flow-lístek deníček vděčnosti. Každý den si píšeme minimálně 3 pozitivní události, které se staly, nebo co se nám povedlo. Píšeme si každý den a po měsíci hodnotíme. Pokud máme špatný den, můžeme nahlížet na naše úspěchy a může nám to pomoci se znovu postavit na nohy a jít.
Objektivita:
- Náš mozek se rozhoduje na základě mentálních modelů. Mentální modely jsou naše představy o tom, jak funguje svět. To že některým svým modelům bezmezně věříme, ještě neznamená, že jsou pravdivé. Často podléháme Dunning-Kruger efektu – často věříme věcem, které nejsou pravda. Musíme objektivně hledět na naše činy.
Dlouhodobost:
NÁSTROJ: Schůzka sám se sebou
- Jedná se vlastně o sebekoučování, práme se sebe, kam jsme se za poslední dobu posunuli a uvažujeme nad tím, kam bychom se měli posunout dále.
- Sedneme si na klidné místo jako na schůzku a odpovíme si na otázky př. Kam jsme se od poslední schůzky posunuli? Co se nám podařilo? Kam se chce do příště posunout? Na co se chci zaměřit? Jak se mi daří využívat metody?
Závěrem:
Co jsem již využila? – Sestavila jsem si dle této knihy svou vlastní osobní vizi, která mě posouvá dál a předala jsem tuto metodu již několika lidem ve svém okolí, protože u mě zafungovala. Dále se snažím využívat nástroj todo-today a todo-all (na delší časové období – týden, měsíc) a daří se mi překonávat své hranice a vystupovat ze své komfortní zóny. O nástroji inn-game jsem dříve nevěděla a je pro mě nový… hledat v negativních věcech to dobré je umění, které chci ovládat. Deníček vděčností je pro mě denní rutinou.