Kniha mě zaujala hned z několika důvodů, hlavním je však můj celoživotní boj s prokrastinací. Dlouho jsem hledal teorii, která se tomuto tématu věnuje a tato kniha se zjevila a přinesla mi do života mnoho nových vhledů, které jsem potřeboval, abych se stal produktivnějším člověkem. V této eseji bych chtěl představit, jak se stát efektivnějším člověk, který v každodenním životě neprokrastinuje, nebo prokrastinuje méně.
Kniha je protkaná mnoha užitečnými nástroji, jak se zbavovat postupně prokrastinace tak, abychom docílili co nejvyšší efektivity. Neustálé odkládání čehokoliv mě upřímně trápí již od dětství. Jsem typ člověka, který vše dělá na poslední chvíli, a i přes fakt, že jsem si na tohle jednání již nějakým způsobem „zvykl“, určitě jsem to chtěl změnit a tato kniha pro mě byla ideálním začátkem.
Prokrastinace je pro mnoho lidí neustálým problémem. Většina z nás se v průběhu dne setkává s mnoha úkoly, které musíme vykonat, ale místo toho, abychom se jimi zabývali, najdeme si vždy několik jiných věcí, které nás od nich odvádějí a které uděláme „raději“. Petr Ludwig tvrdí, že klíčem k překonání této tendence k prokrastinaci je uvědomění si, co se skrývá za našimi tendencemi a naučení se vhodných nástrojů a technik k tomu, aby se s nimi dokázali vypořádat.
Jednou z technik je vizualizace, která nám má pomoct překonat prokrastinaci. Sám jsem tuto techniku začal využívat hned po přečtení knihy. Máme si naše cíle vizualizovat a tím předcházet prokrastinaci, musím říct, že mi tato technika vůbec nedělala problém, jelikož mám v této oblasti zkušenosti, často vizualizaci využívám.
Jedním z nejdůležitějších konceptů knihy je poznat své vnitřní důvody prokrastinace. Ludwig tvrdí, že většina lidí prokrastinuje kvůli strachu z neúspěchu, nedostatečného sebevědomí, nedostatku motivace nebo díky špatnému plánování. Identifikace těchto vnitřních překážek nám umožní najít vhodné řešení a nástroje pro jejich překonání. Ludwig navrhuje, abychom si vytvořili seznam našich vnitřních důvodů prokrastinace a zaměřili se na to, jak je můžeme odstranit nebo minimalizovat.
Autor této knihy navrhuje, abychom si vytvořili seznam všech úkolů, které musíme vykonat, a rozdělili je na kategorie podle důležitosti a naléhavosti. Poté bychom měli prioritizovat ty úkoly, které jsou nejdůležitější a nejnaléhavější, a začít s nimi pracovat.
Tato kniha se mi i dnes jeví jako jedna z nejlepších seberozvojích knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo se o seberozvoj aspoň minimálně zajímá. Kniha mi pomohla si uvědomit mnoho důležitých věcí, které jsem do přečtení nepraktikoval a vlastně si je ani neuvědomoval. Určitě se k nástrojům knihy budu v budoucnu vracet, jelikož si myslím, že jsou velmi užitečné. Myslím si, že pokud má někdo problém s prokrastinací, leností a neefektivností, tak je tato kniha ideální volbou.