Konec plesnivých sýrů


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.10.2022

Kam se poděl můj sýr?   Spencer Johnson M.D.

Proč jsem si knihu vybrala:


Knihu jsem si vybral jelikož jsem už dřív viděla tento příběh zfilmovaný na youtube a chtěla si osvěžit pamět. Plus mě zajímalo, co nového si o change managementu z knížky vezmu, oproti video verzi.

Knížka je navíc poměrně krátká, stručná a psaná zábavnou formou příběhu.


Obsah:


Příběh začíná třídním srazem, kde bývalí spolužáci narazí na téma “změny” a jak se s nimi vypořádávají. Jeden z účastníků se následně podělí o příběh, který znázorňuje celý průběh životní změny. 


Příběh se odehrává v bludišti, kam se každý den vydávají 4 postavičky hledat sýr. Postavičkami jsou dvě myšky (Čmuchalka a Cupitalka) a dvě postavičky (Leňo a Beňo). Sýr v knížce představuje momentální životní cíl a postavičky ukazují, jak se dá na změny reagovat. Ve výsledku v příběhu naleznete návod, jak by taková ideální reakce na změny měla vypadat a co se stane, když zareagujete jinak.


Můj pohled na knihu:


“Momentální cíl” píšu proto, protože náš cíl/smysl života (neboli v knize sýr) se v průběhu života mění. Pokud svého sýra jednou docílíme, krom toho, že bychom si ho měli řádně vychutnat, bychom ho ale také měli stále kontrolovat, zda nám stále chutná a jestli nezačíná plesnivět. Neboli v praxi řečeno, jestli nás daná činnost stále baví, přináší nám radost a stále nové zkušenosti nebo nás jen zatěžuje a dělá nám starosti, Pak je na čase jí opustit a začít hledat činnost novu, která nás bude znovu naplňovat a rozvíjet.


Lidé ale často svůj sýr nekontrolují, možná proto, že je ani nenapadne, že by mohli zkusit něco nového a nebo taky ze strachu. Strach je v knížce jedno z hlavních témat, které se pojí se změnami. Já osobně změny miluju, ten pocit, že svůj strach překonám mě hodně naplňuje a jelikož už jsem se v životě několikrát vydala do neznáma, ze zkušenosti vím, že to nikdy nedopadlo špatně. Vždy mě čekalo něco nového, možná že ne uplně lehkého, ale nikdy bych svá rozhodnutí nevzala zpět. Vždy mi přinesla nové zkušenosti, kontakty, zážitky a hlavně ten pocit, který mi pomáhá se sebedůvěrou - cokoliv si usmyslim jsem schopna zvládnout, vymyslet a uskutečnit.


Je v pořádku mít strach, ale neměl by nám bránit v cestě za něčím lepším. I když nevíme, co nás na konci čeká, vždy to stojí za zkoušku a pokud máme víru a vizy nikdy to nedopadne špatně. A když jo, tak s odstupem času, se i ty špatné zkušenosti zúročí a změní se v naší mysli v to dobré - ponaučení.


Oblíbené části a myšlenky:


V této knize se v průběhu nachází různé citáty, které Beňo píše na zeď bludiště. Tady jsou mé nejoblíbenější:


“Když překonáme strach, osvobodíme se.”

“Čím dřív se vzdáte starého sýra, tím dřív najdete sýr nový.”

“Strach, kterému dovolíš aby ochromil tvoji mysl, je horší než doopravdy existující situace.”


Závěr a hodnocení:


Overall se mi kniha a samotný příběh moc líbily. Skvěle napsaný příběh, který vede k zamyšlení nad vlastním životem a jak bychom ho mohli žít lépe a snadněji. Zároveň poukazuje na fakt, že každý jsme jiný, každému přijímání změn trvá jinak dlouho, ale že každý má možnost se rozhodnout, jak na změny bude pohlížet.


10/10


ATP:


Jedna ze situací, kdy jsem opustila starý sýr, bylo když jsem odjela před dvěma lety za studiem z Česka do Dánska. V Praze mi nepřišlo, že by mi studium dávalo něco víc a že by mě příchod na vejšku v českém systému o něco nového obohatil. Rozhodla jsem se tedy odjet, nechat starý sýr sýrem a začala jsem hledat nový v zahraničí. Bylo to skvělý, náročný, po všech stránkách obohacující.

Po dvou letech mě tam ale už nic nenaplňovalo, zjistila jsem, že tamní kultura není moc pro mě a začalo mi chybět Česko, rodina. Ale jak už jsem psala, nechtěla jsem ani tehdy ani pak trávit čas v systému českých škol. A tak jsem se rozhodla kousnout do nového sýru v Tiimi. 


Psala jsem, že změny miluju, jsou ale změny, které se mi težko přijímají a to jsou změny ve vztazích. Jak už partnerských, tak přátelských či rodinných. Při čtení této knihy, jsem si hodně vybavovala situace, kdy jsem si přestala rozumět s dlouholetou kamarádkou z dětsví. Nejdřív jsem to odmítala (stejně jako Leňo v knížce), pak jsem si ale uvědomila situaci, přiznala jsem si, že s tímhle starým sýrem už toho moc nevyvedu a musím ho opustit. Momentálně jsem v té fázi, kdy jsem se rozhodla hledat tento nový sýr jinde, neboli věnovat svou energii lidem, se kterými si toho mám spoustu co říct a se kterými se navzájem obohacujeme.

Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: