Jak zbohatnout aneb co chudí lidé nevědí
Autorem je Vladimír Procházka, který podle všeho knihu psal hlavně pro své syny jako takový průvodce jeho životem. Je rozdělena na mnoho pravidel, kterými se autor v průběhu života řídil a je kladen důraz na ukázky z jeho podnikatelské praxe. Četnost a zajímavost historek ze života, mne donutila i pochybovat jestli to všechno zažil pouze autor nebo třeba i jiní lidé. Občas mi to přišlo trochu jako vyprávění Forresta Gumpa.
Jiří Procházka se vůbec netají tím že je velký fanoušek děl Roberta Kiyosakiho a je to z knihy opravdu znát. Donutilo mě to hned po této knize přečíst Bohatý táta x chudý táta, protože musím říct, že pan Procházka tomu udělal opravdu prvotřídní recenzi a reklamu. Mnoho myšlenek a rad z této knihy pochází z knih Roberta Kiyosakiho avšak se jde více do hloubky a možná také tím, že je Vladimír Procházka Čech jsou příklady ze života pro mě osobně lépe pochopitelné a snadněji by se převáděli do mého. Nebál bych se celou knihu zaobalit do názvu Bohatý táta x chudý táta pro České čtenáře a na steroidech.
Jak jsem již zmiňoval v knize je uvedeno mnoho pravidel, ať už ohledně přístupu k životu, vztahy s okolím a podnikání. Pravidla se opravdu týkají téměř všeho co může čtenáře zajímat a nebojí se jít do detailu a proto se mi kniha tolik líbila.
Pravidla:
- Chtějte se dělit
- Nebuďte líní
- Dobře se dívejte kolem sebe
- Nebojte se odmítnutí
- Strach je špatný rádce
- Kontakty
- Nepůjčujte příbuzným
- Rozdávejte ze svého bohatství, aby se ho ostatní nebáli
- Druhá šance
- Volba rozvoje vašich aktiv
- Pokora není ostuda
- Nesmyslná cena – něco jiného je chtít a něco jiného je dostat
- Zadní vrátka
- Rozlište aktiva a pasiva
- Finanční gramotnost
- Ztráty
- Učte se
- Začnete hned
- Sbírejte zkušenosti
- Zaměstnávejte a vyhledávejte schopné
- Reklama a marketing
- Kdo má peníze tvoří pravidla
- Znát cenu
- Školení
- Přej a bude ti přáno
U některých by jen stačilo si přečíst nadpis a člověk by si hned dokázal představit o čem je řeč, u dalších je třeba se vydat hlouběji. Teď zpětně když se na ně dívám takto pohromadě mi to do sebe krásně zapadá a vše mi dává smysl. Některá pravidla jsou podle názvu nejasná a tak se k ním rád vyjádřím, hlavně ty bez jasného názvu na mne paradoxně působí mnohem více než ostatní.
Ztráty
Téma která se týká strachu a pohodlnosti a kvůli kterému budu muset přehodnotit své budoucí jednání. Autor hodně mluví o tom, jak do teď nechápe, že se jako mladý něčeho obával a bál se riskovat, bere to jako velkou chybu protože mladý člověk nemá co ztratit. I kdybychom jako mladí padli úplně na dno nebo zkrachovali a přišli o vše, je velká šance že se z toho ještě dostaneme. Nemáme moc závazků, které bychom našim jednáním ohrozili. Člověk ve středním věku který má bydlení a rodinu, už si nemůže dovolit riskovat, má už odpovědnost za rodinu. Také už nemá tolik let produktivního věku a proto je méně času na to se z problémů dostat. Proto když jsme mladý je potřeba trošku riskovat a jít do věcí po hlavě, kdo neriskuje, tak také nikdy nic nezíská. Nemá cenu se obávat a přehnaně se vázat na jistoty. Přijde mi že jsme do teď měl opravdu velký strach zariskovat a budu se snažit to změnit. To co píše autor mi dává naprostý smysl a budu se snažit dělat více pro to abych něco získal. Přijde mi i zajímavé jak do nás okolní svět snaží nacpat pocit, že mít jistotu a stálost je základ a hlavně by člověk neměl riskovat, vystupovat z řady a jít proti proudu. Každý mladý člověk by se měl trochu uvolnit, zvednout se a jít ze života vytřískat maximum, ať to stojí co to stojí.
Začněte hned
Tato rada mne upevnila v tom co se již snažím dělat, minimálně poslední rok. Člověk tráví šíleně moc času podrobným plánováním, přípravou a dlouhým přemýšlením nad věcmi, na které se teprve chystá. Častokrát se však přípravou tak unaví a občas si navymýšlí tolik rizik a překážek, že se k věci do které se chtěl pustit nikdy nedostane. Samozřejmě je to třeba brát s rezervou, je určitě dobré si udělat například před podnikatelským projektem plán, někteří lidé jsou však takové povahy, že dokážou z plánovaní udělat naprostého zabijáka původního nápadu a znásilnit nápad jejich domněnkami. Je také důležité vědět, že pokud začínáme například podnikat, tak mnoho překážek se objevuje, až v průběhu činnosti. Za mne je lepší konat než polemizovat. Vím že to občas může znít hloupě, ale je to podle mne je přehnané plánování postižení lidí. Máme tendence nad věcmi až moc přemýšlet a mnoho lidí to začne naprosto užírat. Myslete na to, že přílišné přemýšlení v nás často vyvolává nejistotu. Příklad může být když chceme oslovit někoho neznámého, například kluk dívku. Chlapec je odhodlaný, ale začne nad tím až moc přemýšlet, co řekne, jak to podá, jak ji pozdraví, co bude potom, co když si rozcuchaný a častokrát to vede k tak silné nejistotě, že si řekne že bude lepší se na celou věc vykašlat. Nečerpejte svou energii nekonečným plánováním a myšlením a prostě se do toho vrhněte.
Knihu celkově hodnotím velice pozitivně a musím říct, že to byla velice dobrá volba jako první knížka, velice mne namotivovala a poučila a mam díky ní chuť se vzdělávat dál. Bylo vidět že ji autor píše pro své děti aby je připravil na život a předem jim sdělil věci které on dlouhá léta zjišťoval. Knihu mohu všem vřele doporučit a není od věci k ni přihodit Bohatý táta x chudý táta ze které autor tak rád čerpá inspiraci.