Jak si lze v dnešní uspěchané době pomoci?


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.09.2024

Jóga prstů - velká kniha o mudrách   Gertrud Hirschi

Proč jsem se rozhodla dát tuhle knihu do banky esejí?

Jak je o mně známo, jsem douholetý praktikant jógy. V józe vidím velkou přidanou hodnotu pro lidské bytí. Jóga je něco tak komplexního, že se to při přízni k ní, stává životním stylem. Nutno říci, že jóga není jen praxe ásán na podložce, ale postoj k životu, mravnost, vědomost činů, hloubka vntřních procesů, touha a potřeba se učit a posouvat se dál, ve vlastním rytmu. Ásána známá jako jógová pozice nemusí být nutně jen pes hlavou dolů, kobra atd.. Ásána může představovat i pozici v životě, postoj k životu. Pobízí nás zamyslet se, jak se stavíme k situacím, které k nám přicházejí, jak si stojíme vůči lidem okolo nás, jaký k nim zaujímáme postoj. Správná ásána by měla být pevná, uvolněná a navázaná na dech. A já si uvědomila, že moje momentální životní ásána není tak docela pevná, už vůbec ne uvolněná a navázanost na dech (rytmus mého života) taky pokulhává. Jóga je cesta. Jóga je celoživotní individuální studium, když se pro něj rozhodnete.

V rámci mé touhy dělat osvětu o tomhle životním stylu, dávám sem svou krátou rozvahu na téma mudry. Součást jógové praxe. Ne tolik známá. A když už by se mi nepovedlo ani jednoho člověka pobídnout k jeho osobní praxi, tak alespoň ráda rozšířím povědomí o této funkční relaxační metodě, kterou jsem se začátkem léta, ve víře odpoutání se od starostí každodenního života pracujícího studenta, zařadila do své každodenní rutiny.

PS: z knihy jsem si vytvořila zápis formou výtahu, který bych v budoucnosti ráda obohacovala o tipy a vlastní zkušenosti.

Původ termínu MUDRA

Sanskrtské slovo mudra je odvozeno z kořene mud, což znamená něco jako šťastný, potěšený, radostný. Historicky tento kořen a jeho deriváty jako mudita a muda předchází pro nás dnes známému výrazu mudra.

V povédské době, kdy se termín mudra ukotvil a začal se v textech i hovorově běžně objevovat, se začal volně překládat jako: pečeť, razítko, prsten, pečetní prsten nebo jakýkoli nástroj používaný k pečetění nebo razítkování, otisk nebo značka vytvořená pečetí, ražená mince, peníze nebo mzda, obraz, znak, odznak nebo znamení, zejména znamení nebo značka božských atributů vtisknutá na tělo, umění výpočtu nebo počítání pomocí prstů, rituální gesta nebo propletení prstů či rukou.

Jaký je původ MUDER?

Původ muder je nejasný. Mudry se nevyskytují pouze v Asii, jak by si mnozí mohli myslet, ale po celém světě. Naši předkové již v dávných dobách při svých rituálech používali určitá gesta, která měla zdůraznit a zpečetit jejich myšlenky a slova. Při zavádění křesťanství mezi severními národy byla mnohá z těchto gest zakázána, například vzývání bohů se zdviženými pažemi. Později byla některá z těchto gest znovu zařazena do křesťanského učení. I náš každodenní život je plný gest, jejichž původ dnes už málokdo zná: držet někomu palce, tleskat při potlesku, podání ruky, ukázat pěst a podobně.

V Indii jsou mudry pevnou součástí náboženských praktik. Různé mudry a hasty (pozice paží) mají velký význam při zobrazování hinduistických bohů. Tyto mudry spolu s držením těla a atributy slouží jako rozpoznávací znaky různých bohů. Věřící spatřují ve specifických pozicích rukou zvláštní moc, která odráží povahu a charakter uctívaného božstva.

Mudry jsou rovněž známé v indickém tanci, kde jsou předváděny nebo tančeny beze slov, za pomoci pohybů rukou a očí. Specialistka na mudry Ingrid Ramm-Bonwittová tento jev krásně popisuje slovy: „Ruce jsou nositeli důležitých symbolů, které vyjadřují život celého vesmíru. Bohatá symbolika řeči gest tančících rukou ztvárňuje celá dramata, která jsou v Orientu dodnes obecně chápána. Indický tanečník vyjadřuje svýma rukama život celého vesmíru a díky množství možných interpretací tak získává na významu."

Co je to MUDRA?

Jsou to symbolické pozice prstů, očí nebo těla, které mohou obrazně znázorňovat určité stavy nebo procesy vědomí. Obráceně mohou tyto určité pozice navodit stavy vědomí, které tyto symboly představují. Co to konkrétně znamená? Pokud například někdo často a vroucně používá gesta nebojácnosti, která jsou často vidět na vyobrazeních indických božstev, může se postupně osvobodit od své ustrašenosti. Mudry tedy působí na určité oblasti našeho mozku či duše a mají na ně odpovídající vliv. Působí však také na fyzické úrovni. Ohýbáním, křížením, natahováním nebo vzájemným dotýkáním prstů můžeme účinně ovlivňovat naše tělo i ducha.

V hathajóze je známo 25 muder, mezi které patří i oční a tělesné pozice (ásány) a uzávěry (bandhy). Zvláště v kundalini józe se během tělesných pozic používají ruční mudry, aby posílily účinky těchto postojů. Expert na kundalini, Lothar-Rüdiger Lütge, říká: „Kundalini jóga vychází z toho, že každá oblast ruky tvoří reflexní zónu odpovídající části těla a mozku. Lze tedy nahlížet na ruce jako na zrcadlo našeho těla a ducha.“

K čemu MUDRY slouží?

Princip muder je založen na myšlence, že různé pozice rukou, prstů nebo těla mohou ovlivňovat tok energie (prány) v těle a tím přispívat k fyzickému, mentálnímu a duchovnímu zdraví.

Mudry fungují jako energetické "pečetě" nebo "klíče", které uzavírají, otevírají nebo přesměrovávají tok energie skrze energetické dráhy v těle, známé jako nádís (v józe) nebo meridiány v tradiční čínské medicíně (TČM).

Podle TČM je lidské tělo složeno z pěti základních prvků (někdy také nazývaných „pět elementů“): dřevo, oheň, země, kov a voda. Tyto prvky jsou základem nejen pro lidské tělo, ale i pro celý vesmír a jsou ve vzájemné interakci, ovlivňují zdraví a rovnováhu organismu. Za zdravých podmínek má naše tělo optimální rovnováhu všech těchto prvků. Nicméně nerovnováha v jakémkoliv z nich negativně ovlivňuje tělo, což nakonec vede k nemocem. Když se provádějí specifické mudry, jakákoliv nerovnováha v uvedených pěti prvcích se obnoví a osoba se zotavuje.

 

Jak používat MUDRY?

Plného efektu, který přináší praktikování muder, dosáhneme pravidelným prováděním muder, které trvá minimálně 45 minut a to každý den. Délka jednoho bloku 45 minut se dá rozdělit i do tří bloků po 15ti minutách. Doba osvojování si jedné mudry by měla být alespoň jeden měsíc. Při nedostatečné časové kapacitě postačí délka denního bloku i 5 minut, ale osvojování mudry samozřejmě zabere více času. Ze všeho nejdůležitější je při praxi pravidelnost! Volba mudry, kterou se rozhodneme praktikovat jako první, může být intuitivní – nejlepší je se věnovat jen jedné, nikoliv několika naráz. Že jsme si mudru již osvojili poznáme tak, že cítíme tok energie proudící skrze naše ruce, skrze tuto mudru. Jakmile si osvojíme jednu mudru, můžeme se přesunout na další opět do jejího osvojení. A takto cyklicky dál.

Při praxi muder je důležité i postavení našeho těla, zpravidla se vzpřímenými zády. Doporučovanou výchozí pozicí je lotosový či zkřížený sed. Pozice však musí být pro praktikanta pohodlná (sthira – pevná a sukha – uvolněná). Při praktikování muder pracujeme se svou energií, a tak je vhodné si vybrat klidné vnější prostředí bez rušivých elementů, místo, kde se budeme cítit bezpečně.

Každá mudra se pojí vždy s jednou či několika mantrami. Při držení mudry bychom měli mít mantru stále na paměti a v duchu či nahlas bychom si ji měli opakovat.

 

Výčet několika MUDER na závěr

Gyaana Mudra

Lze přeložit jako moudrost a vědomí, je to mudra, která se úzce váže na procesy v mozku. Pomáhá zlepšit koncentraci a podporuje rozvoj paměti. Tato mudra má schopnost „léčit“ různé mozkové problémy a poskytuje novou energii. Je obzvlášť prospěšná pro osoby s výbušnou povahou, neboť do jejich života přináší potřebné zklidnění. Dále se doporučuje dětem jako nástroj pro zlepšení koncentrace ve škole; děti ji mohou provádět pouze jednou rukou, zatímco druhou rukou mohou psát. Standardně se ovšem Gyaana mudra provádí současně oběma rukama.

Poloha rukou: Špička palce se lehce dotýká špičky ukazováku. Ostatní prsty jsou napnuté a roztažené od sebe. Při praktikování mudry si položíme hřbety rukou na stehna, dlaně směřují vzhůru.

Mantra: Óm

 

Poorna Gyaana Mudra (Ráma-Budha)

Tato mudra, známá jako Ráma-mudra, nese název podle Rámy, který ji používal. Symbolizuje duchovní vědomí, rozvoj a pokrok. Pomáhá dosáhnout duchovních cílů, zmírňuje úzkost a starosti. Je účinná při odstraňování energetických blokád v těle a překonávání závislostí. Rovněž podporuje pozitivní myšlení. Buddha dosáhl osvícení díky praktikování této mudry.

Pozice rukou: Špička palce se lehce dotýká špičky ukazováku. Ostatní prsty jsou propnuté a u sebe. Levá ruka spočívá na klíně a pravá před pravým ramenem tak, že prsty směřují vzhůru dlaň dopředu.

Mantra: Ram (vizualizace Rámy), případně Gayatri Mantra

 

Vaayan Mudra

Vaayan Mudra je spojena s fyzickým srdcem a její název – Vaayan odkazuje na srdeční komoru. Tato mudra je zvlášť užitečná v situacích, kdy čelíme stresu, špatné výživě nebo žijeme v znečištěném prostředí, což může vést k vysokému krevnímu tlaku. Pomáhá udržovat zdraví našeho srdce a přispívá k jeho normalizaci. I když nemáme konkrétní problémy se srdcem, může být tato mudra přínosná. Tuto mudru využívali známá jména jako Ježíš Kristus, Ráma a Kršna.

Pozice rukou: Špička palce se lehce dotýká špičky prostředníku a ukazováku. Zbylé dva prsty jsou propnuté a odtažené. Obě ruce si položíme na stehna dlaněmi vzhůru.

Mantra: Klím, příp. Gayatri mantra či jiné božské jméno

 

Hridaya Mudra

Hridaya se vztahuje k našemu spirituálnímu srdci. Tato mudra podporuje bezpodmínečnou a čistou lásku a otevírá naše srdce Bohu. Při jejím praktikování je klíčové sedět s rovnou páteří, aby se maximalizoval její účinek.

Pozice rukou: Špička palce se lehce dotýká špičky prostředníku a prsteníku. Ukazováček směřuje k začátku palce pod úhlem 45°, malíček zůstává vzpřímený. Ruce jsou umístěné na stehnech dlaněmi vzhůru.

Mantra: Óm, případně osobní Guru mantra.

 

Kaaki Mudra

 

Je určena k čištění plic. Pomáhá vyvážit tělo podle pěti elementů, udržuje nás v dobré kondici a doplňuje energii. Navíc je užitečná při problémech se spánkem, protože podporuje relaxaci a usnadňuje usínání. Během běžného dýchání nevydechujeme stejné množství vzduchu, jaké vdechujeme, což může vést k hromadění oxidu uhličitého v plicích. Tato mudra napomáhá k odstranění "zatuchlého" vzduchu a tím zlepšuje funkci plic.

Pozice rukou: Tato mudra se v podstatě netýká rukou, ty pouze umístíme do jakékoli uvolněné a pro nás pohodlné polohy. Důležité je ale správné používání našich úst a dechu: Otevřeme ústa jako bychom zívali. Dýcháme při tom dlouhým, pomalým dechem. Pro maximální účinek se plně soustředíme na Mahavatara Babajiho, kterého si můžeme také vizualizovat.

 

Shakti Mudra

Shakti, což znamená nabití a síla, je mudra, která podporuje rozvoj pozitivních vlastností spojených s Božskou matkou. Pomáhá nám stát se soucitnějšími, milujícími a radostnými lidmi a poskytuje nám sílu na naší duchovní cestě. Při praktikování této mudry je nezbytné sedět s rovnou páteří, aby se maximalizoval její přínos.

Pozice rukou: Obě ruce dáme v pěst. Pravou pěst dáme nad levou a umístíme je před čelo tak, aby levá pěst byla přímo před třetím okem. Pěsti by se neměly dotýkat čela ani jedna druhé. Při praktikování této mudry musíme být velice důslední a dělat ji zcela správně, pracujeme totiž s Šakti-energií.

Mantra: Šrím, meditujeme na Božskou matku

 

Sannidhapini Mudra

Tato mudra je zaměřena na odpuštění. Používá se při žádání Boha o odpuštění za špatné skutky a k osvobození mysli od viny. Proces žádosti o odpuštění se skládá ze dvou fází, což odpovídá dvěma po sobě jdoucím pozicím rukou v mudře. V první fázi je třeba upřímně čelit vlastní vině a soustředit se na ni v její nejčistší podobě. Ve druhé fázi pak prosíme Boha, aby nám pomohl zbavit se této viny. Jakmile učiníme tuto upřímnou žádost, je důležité se dále tímto problémem nezabývat.

Pozice rukou: Obě ruce dáme v pěst se vztyčenými palci vzhůru a umístíme je před břicho tak, aby se navzájem nedotýkaly (pozice 1). Zavřeme oči a soustředíme se na vinu. Poté sevřeme v pěst i palce (pozice 2) a v této pozici žádáme Boha o odpuštění (plně se koncentrujeme na božský aspekt).

 

Prana Mudra

Prána znamená energii, sílu, dech. Tato mudra je zvlášť prospěšná pro osoby trpící problémy s očima, bez ohledu na jejich původ. Také může pomoci zmírnit migrénu. Stejně jako u ostatních muder, je důležité ji praktikovat pravidelně. Pro dosažení ozdravného účinku je doporučeno cvičit tuto mudru minimálně 45 minut denně.

Pozice rukou: Špička palce se lehce dotýká špičky malíku a prsteníku. Ukazováček a prostředníček propneme a přitlačíme k sobě.

Mantra: Óm, příp. Óm phat – dýcháme pomalu a soustředíme se na naše oči

 

Venu Mudra

Venu, což je jméno Kršny a také označení pro jeho flétnu, je mudra, která nám pomáhá  s rozpuštěním pýchy a egoismu. Tato mudra přispívá k naší radosti a oživuje naše vnitřní dítě. Při pravidelném praktikování nás může přirozeně posunout vpřed na naší duchovní cestě.

Pozice rukou: Dáme obě ruce v pěst a pěsti umístíme před hrudníkem, levou

ruku umístíme nad pravou. Na obou rukách odtáhneme malíky i palce , aniž

by se navzájem dotýkaly. Oba palce směřují nahoru.

Mantra: Óm Klím (při praxi se soustředíme na Kršnu)

 

 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: