Čtyřhodinový pracovní týden
Kniha čtyřhodinový týden skutečně obohatila můj problémový time management, na který jsem se také v 1. semestru zaměřoval. Pakliže není člověk efektivní v time managementu, nemůže být efektivní v jiných věcech. Tipy z knihy jsem začal aplikovat prakticky již v průběhu čtení, což se mi snad s jinou knihou ještě nestalo a funguje to skutečně perfektně.
Kniha se za mě až moc zaměřuje jiným směrem než já. Mým životním cílem je vybudovat skvělou společnost zaměřenou na mezinárodní autodopravu, skladování, autoservis, čerpací stanice a myčka. V průběhu dosahování svého cíle si chci dělat radost krásným domem, auty a mým velkým snem je i menší letadlo. Oproti tomu autor popisuje spíše duševní štěstí v podobě celoživotních minidůchodů, tak to nazývá, a volna. Autor během svých minidůchodů cestuje po světě, klidně i na delší dobu a nechává svou automatizovanou společnost vydělávat. Pointa ale je, že ačkoliv mám s autorem zcela rozdílné představy o svých cílech, lze tipy aplikovat na obě varianty.
Klíčem k „osvobození“ je automatizace, kterou autor neustále zmiňuje. Zpočátku jak autor neustále zmiňoval pojmy jako volno, na mě zpráva z knihy působila jako extrémní lenost autora, jelikož veškeré své pracovní problémy diriguje na ostatní. Čím více jsem ale nad knihou přemýšlel, tím více jsem to pochopil. Z počátku, když se buduje společnost, je vždy potřeba tvrdě pracovat, samo se nic neudělá. Ale je to o tom, nastavit správné procesy a zaměstnat spolehlivé lidi, což je pochopitelně ten největší problém. Autor ale popisuje, pakliže dá zaměstnancům větší důvěru, nechá je o věcech více rozhodovat a majitel se pouští do rozhodování až od určitých finančních částek. Zaměstnanci si vezmou firmu za vlastní a pracují pro ni skvěle.
Zaujala mě především myšlenka outsourcingu. Není třeba vždy zaměstnávat experty na všechny obory, ale důležité je vědět, kde je najít, je to i mnohem levnější a efektivnější. Skutečně inovativní mi přišel způsob zaměstnání virtuálního asistenta z Indie. V Indii stojí asistenti zlomek ceny, co v Evropě a mohou pracovat, zatímco my tu máme noc, díky časovému posunu. Jinými slovy, asistentovi zadáte práci večer a ráno ji máte hotovou.
A co jsem si z knihy odnesl? Dříve jsem měl hrozný problém, zejména ve svém Formula Student týmu na ČZU, když mě kdokoliv o něco požádal, tak jsem se to snažil dělat hned a u všeho být, dělat vše za všechny. To mě stálo neuvěřitelně moc času a připravoval jsem se tak i o čas zde v Tiimi. Díky své vedoucí pozici ve formuli se na mě pochopitelně hromadí úkoly neustále. Po přečtení knihy jsem se ale naučil poznat kvality v lidech a přerozdělování úkolů, abych vše nedělal sám, když vím, že to mohou udělat i ostatní. Sice třeba ne tak kvalitně, ale účel to splní a já si tím ušetřím čas pro studium nebo své volno. Je to velice příjemné, důležitým krokem bylo získání důvěry v tým a nebát se říci na některé věci NE.