Jak spolupracovat v týmu?


1 bod

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 29.12.2020

Týmová spolupráce 101   John. C. Maxwell

V rámci rozvoje svého i týmového a plnění cílů stanovených ve svém learning contractu, jsem si půjčila z knihovny několik knih týmové tématiky, aby mi poskytli hlubší náhled a širší pohled na týmové role a tým jako takový. Tato knížka byla jen kratším shrnutím, pro které byla napsána, četla se příjemně a přesto, že to byl jen základ, přinesla mi nové náhledy na tuto problematiku a pozměnila mojí perspektivu.


Viděla jsem v mnoha bodech této knihy velkou souvislost a propojení s knihou 5 příčin selhávání týmů, pro připomenutí, zde jsou některé z těchto bodů:

- Všichni v týmu musí dát přednost týmu před vlastní slávou, podřídit se týmu.

- Zásadní je rozhodování podle toho, co je nejlepší pro ostatní. Je důležité stavět tým na první místo.

- Klíčová je důvěra a vytvoření komunity

- Zdůraznění potřeby zdravých konfliktů


„Neptejte se, co členové týmu mohou udělat pro vás, zeptejte se, co můžete vy udělat pro ně." John.F. Kennedy 


„Váš potenciál je takový, jako váš současný tým“


JAK SI VYCHOVAT TÝM?

Rozvíjejte členy týmu - najděte jejich potenciál.

Každý z nás je v jiné fázi mentální, psychické a často i fyzické, to se projeví samo sebou i v práci. Proto je dobré rozlišovat, kdo se v jaké fázi teď právě nachází, a co od vás potřebuje.


·       Nadšený začátečník - potřebuje směr

·       Žák zbavený iluzí - potřebuje koučování

·       Opatrný dokončovatel - potřebuje podporu

·       Samostatný pracant - potřebuje zodpovědnost


Pro organizaci jako takovou se stává výhodou, pokud dokáže mezi svými lidmi najít a vychovat si vlastní leadery. Takové lidi rozvíjí a podporuje v tom, co dělají. Přidělují jim vedení a tím jim poskytují zkušenosti. Pokud budete schopni zajistit bezpečné prostředí, dostane se vám jako odměny, proud nápadů a inspirace odspodu. Takové organizace musí růst spolu se svými lidmi. Proto se zeptejte sami sebe, přitahujete lidi s potenciálem do svého nejbližšího kruhu?


Každý člen týmu hraje zvláštní roli. Výjimky polidšťuji týmovou práci. Ideálně je role každého člověka postavena na jeho nejsilnějších stránkách, díky tomu můžeme využít maximálně talent každého z nás. Každý zaujme roli, která sedí cílům a potřebám organizace, stejně jako jeho talentům a osobním schopnostem. Nejdůležitější je úspěch týmu, proto musí být členové týmu flexibilní.


Členové týmu by měli vědět, jak si tým stojí - schopnosti rozpoznat to, by se dalo říkat smysl pro organizaci. Tedy schopnost vědět, co se v organizaci děje, jak si stojí vzhledem k cílům, jak se měří s konkurencí, jak si vedou různí hráči, kolik do toho ještě dokáží dát, aby posunuli tým, kde potřebuje být. Lídr musí přimět lidi, aby sledovali postup týmu a naslouchali novým hráčům, aby věděli, jak si tým stojí. Tak mohou zjistit, co bude zapotřebí, aby tým uspěl.


Členové by měli být ochotni zaplatit cenu. Úspěchu předchází obětování času, peněz a vlastní touhy – tím je zaručena oddanost jednotlivce týmu. Měli bychom se naučit být týmový hráči – nesobečtí.


JAK VYTVOŘIT ÚSPĚŠNÝ TÝM?

Dejte dohromady, co nejlepší možný tým, ne vždy máte nepřeberně možností, ale nikdy si nenechte uniknout lepší variantu. I s nejlepším možným týmem, se budete muset rozvíjet a to stojí energii, čas, peníze a někdy kus z našich osobních životů.


Pokud chcete úspěšný tým, musíte z něj vytvořit komunitu, tedy dát tým dohromady i na osobní úrovni, k tomu potřebujete dělat věci dohromady jako tým.

Vychovávejte lídry v týmu a přidělte členům odpovědnost a autoritu, nebraňte si moc. S tím úzce souvisí i odměňování, neusurpujte si ho. Dopřejte svému týmu uznání, díky tomu můžete pozvednout morálku.


Přesto, že nic není hned, a proces trvá, sledujte, jestli se vaše investice do týmu vyplácí. A pokud ne, najděte problém. Pokud je jím jeden z hráčů, který neroste, nezatěžujte jím svůj tým. Dejte týmu šanci uspět, odstraňte překážky, aby tým měl, co největší šanci k úspěchu. A vytvářejte týmu nové příležitosti, poskytujte mu nové výzvy. To mu umožní napnout síly.


„Jako lídr na sebe berte vinu, ale nikdy ne zásluhy“


VYTVOŘENÍ POZITIVNÍ ENERGIE V TÝMU

Rovnováha mezi soupeřením a doplňováním je zásadní. Klíčem k tomu je usměrnit soutěživost pozitivním způsobem. Nechte ji vás motivovat a vydat z vás to nejlepší, ale musíte ji k tomu ovládat a usměrňovat, jinak můžete více ztratit než získat.


Soutěživost nás postrkuje až na hranici našich schopností. Zdravá soutěživost podněcuje upřímné hodnocení (porovnání svého výkonu s kolegy), vytváří přátelé a nestane se osobní (taky si díky ní můžete užít spoustu srandy). Využijte zdravé soutěživost ke společnému vítězství. Avšak musíte vědět kdy skončit, a to kdykoli soutěživost snižuje morálku a ubližuje týmu.


JAK NEJLÉPE VYUŽÍT KREATIVITY V TÝMU?

Ujistěte se, že vždy vyhraje ten nejlepší nápad. Musíte odolat pokušení bojovat za svůj nápad, pokud to není ten nejlepší. Dobré nápady jsou příliš důležité.


Jak se dostat k nejlepším nápadům? Poslouchejte všechny nápady - otevřená mysl je klíčová, nikdy se nespokojte jen s jedním nápadem. Hledejte nápady na neobvyklých místech (neustále hledání included). Ani nedovolte, aby vás oslepily osobní pohnutky (návrh někoho, koho nemáte rádi). Ujistěte se, že zavrhujete nápady ne daného člověka. Lídr si odmítnutí nesmí brát osobně, jinak se tím zabije tvořivý proces.


Chraňte tvořivé lidi a jejich nápady, nový nápad je citlivý.


RADY:

Buďte zapálení pro to, co děláte, pevně si stůjte za svými nápady, také ale musíte vědět, kdy ustoupit. Nikdo jiný vaše myšlenky bránit nebude.

Každá mince má rub i líc, je málo absolutních pravd. Pokud neumíte ustoupit, vezmete příležitosti ostatním. Být lídrem znamená získat si respekt u svých kolegů, abyste mohli pomoci vyhrát celému týmu.

Oceňujte druhé



Co jsem si z toho vzala do praxe?

Dostalo se mi hlubšího náhledu na týmovou problematiku, chtěla bych se zaměřit na některé body z knihy vyplývající, pozorovat jak se chováme v týmu a popř. zkusit dané jevy usměrnit.



Hodnocení: 80 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 25.01.2021 - 20:04


Super, že si vybíráš knížky, které mohou posunout nejen Tebe, ale také celý tým! Využíváš myšlenky v praxi? Pokud ano, co jsi se díky aplikování teorie do praxe naučila?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: