Esej : Jak přelstít ďábla
Napoleon Hill je jeden z nejlepších autorů motivačních bestsellerů. Kniha byla napsána roku 1938 ,ale na základě nadčasových myšlenek této knihy v souvislosti s mentálním modelem lidí ve čtyřicátých letech dvacátého století byla kniha vydána až o sedmdesát let později , protože Napoleon Hill se obával reakce společnosti , kterou by kniha vyvolala. Hillova odvaha při odhalení ďáblova díla okolo nás – každý den , v naší společnosti , v našich školách , v naší politice – by totiž ohrozila jádro společnosti takové , jaká v té době byla. Shodou okolnosti když jsem se seznámil s knihou tohoto autora Myšlením k bohatství , tak jsem dostal velkou motivaci se seznámit s dalšími moudry a rady toho nadčasového autora své doby , a udělal jsem dobře , opět odcházím poučený a motivovaný začít měnit věci kolem sebe tak , abych se cítil spokojený a stal se úspěšným pilotem svého životního letadla.
Je nutné bojovat se svým strachem , aby nás strach neovládal
Jediné naše omezení jsou ta , která si vytvoříme my sami
Pokud chceme být bohatí a úspěšní musíme tak i přemýšlet v přítomném čase – myšlenka vysvětluje , že pokud se chceme cítit úspěšní tak naše nastavení mysli musí representovat naše touhy. Je důležité si spojit s vizualizací reálný prožitek toho jaké bylo přesně být úspěšný, do detailu si představit jaké by to bylo pokud dorazím ke svému cíli. Protože o to jednodušeji poznáme zdali se k cíli přibližujeme a jednodušeji si dokážeme určit priority tím myslím , že jednodušeji rozpoznáme v reálném čase co se s naší cílem pojí a jaké informace , lidi , příležitosti nutně potřebujeme využít. Stejně tak takové natavení mysli nám pomůže se vrátit zpět na naší cestu pokud se dostaneme do nesnází , rozpoznáme totiž co je podstatné a co není a tím se nebudeme zaobírat věcmi , které nepodporují naší cestu k tomu být úspěšný.
Člověk který neovládá sám sebe , nikdy nemůže ovládat druhé
Víra je sebenaplňující proroctví
O tom jak dosáhnout úspěchu se naučíme více ze selhání , než z takzvaných triumfů , protože jen nezdary časem ukáží čemu se máme vyhnout. Příčina úspěchu se nenachází vně člověka , je to síla , které by se mohla jmenovat druhé já. Člověk není nikdy tak blízko úspěchu jako když jeho život ovládá takzvaná prohra , je to jedna z příležitostí kdy jsme nuceni přemýšlet. Pokud přemýšlíme usilovně a vědomě , zjistíme že takzvaná prohra není ničím jiným než signálem abychom si vytyčily nový cíl. Nejvíce skutečných proher je způsobeno jak je v knize řečeno takzvanými omezeními , která si člověk vytvořil sám ve vlastní mysli. Kdyby lidé měli odvahu udělat ještě jeden krok v před , tak by přišli na chybu kterou dělají. Negativně nastavené myšlení a pochybnosti o sobě samém mohou být zásadními překážkami na cestě k úspěchu. Největší bariéra k vlastnímu vzkříšení je vlastní strach a pochybnosti o sobě samotných ( ĎÁBEL ) . Jsme sami sobě tím největším nepřítelem ? To je základním uvědoměním , které v nás kniha chce vyvolat.
Necháte se vést vírou , nebo dovolíte strachu , aby vás dostihl ?
Každý skutečný problém má své řešení bez ohledu na to , jak složitý se může zdát - toto pojetí se může zdát těžko pochopitelné pokud stojíme uprostřed bouře , ale při zpětném pohledu zjistíme , že to je pravdivé ! Každý velký vůdce o kterém se vedli záznamy , byl sužován potížemi , a dříve než dosáhl úspěchu , setkal se s dočasnou porážkou. Neúspěch a dočasná porážka jsou nedílnou součástí na cestě při hledání skutečného úspěchu. Člověk , který jedná s rozhodností , pozná rozdíl mezi dočasnou porážkou a neúspěchem. Když plán selže , nahradí ho jiným, ale jeho záměr se nemění – vytrvá ! Ti , kteří svou mysl používají jen málo nebo vůbec , jsou unášeni. Unášený člověk dovolí , aby byl ovládán a řízen mimo svou mysl.
Lidé se s moudrostí nerodí , ale rodí se se schopností myslet a to je může s plynoucím časem dovést až k moudrosti
Po zbytek knihy probírá Hill těchto 7 principů k dosažení duchovní , duševní a fyzické svobody :
1. Rozhodnost záměru
2. Sebeovládání
3. Poučení z nepřízně osudu
4. Ovládání vlivu okolí ( spojení )
5. Čas ( utvrzování pozitivních , spíše než negativních myšlenkových zvyků a rozvíjení moudrosti)
6. Harmonie ( jednání s jednoznačným záměrem a získání převažujícího vlivu nad duchovním , duševním a fyzickým okolím )
7. Obezřetnost ( promýšlení plánu před samotným jednáním )
,, STRACH je nástroj Ďábla , stvořeného člověkem. Sebejistá víra ve své já je jak člověkem vytvořenou zbraní , která Ďábla poráží , tak nástrojem , jejž člověk vytvořil a který tvoří život plný vítězství. Je to víc než jen tohle. Je to spojení s nepřekonatelnými silami vesmíru , jež stojí za člověkem , který nepovažuje neúspěch a porážku za nic jiného než za dočasný stav. ,, - Napoleon Hill