Jak efektivně vést druhé


2 body

Hodnocení: 98.6 %

Přidáno: 20.03.2021

Jak efektivně vést druhé, Příručka sebezdokonalování pro manažery   John Adair

Ačkoliv tato kniha není nejmodernější (rok vydání 1993), byla pro mě velký přínosem. Začala jsem jí číst rok zpátky, když jsem se poprvé dostala do vedoucí pozice v práci. Přišla jsem k tomu jako slepá k houslím a většinu věcí jsem se učila za pochodu. Díky této knize jsem tehdy lépe pochopila, co vlastně obnáší být dobrým vedoucím týmu.

Nyní jsem jí přečetla podruhé. Odnáším si z ní ještě mnohem více, jelikož teorii mohu vložit do kontextu našeho týmu v Tiimi. Do bodu, kdy není jasně vytyčená pozice vedoucího a kdy sama skupina formuje svou strukturu. Čas ukáže.. :) 


Čím musíte být?

Mnoho lidí si pod slovem vůdce představí diktátora a útlak. I takoví existují - dočasně úspěšní vůdci, kteří používají strach jako hlavní zbraň. Náš ideál vůdce však tyto praktiky nepoužívá. Místo toho využívá iniciativu jedinců ve skupině, naslouchá jim a zajišťuje aby byla skupina soudržná.

Doopravdy ale neexistuje jeden univerzální prototyp vůdčí osobnosti. To je proto, že vůdce musí personifikovat potřeby skupiny i úkolu a zároveň vnášet do práce svou vlastní osobnost.

Můžeme se ale držet skutečnosti, že vůdce, který si v týmu nedokáže vybudovat důvěru a respekt, vždy pohoří. Mnoho excelentních vedoucích se vyznačuje silnou integritou a vyrovnaným charakterem. 


Vždy musíte být příkladem. Pokud nejste sami ochotni splnit nějaký dílčí úkol, sotva to můžete chtít po někom jiném. V době, kdy tým není soudržný je potřeba určité dávky sebeobětování. Když vaši kolegové nebo podřízení uvidí, že jste s nimi na jedné lodi, bude jim jasné, co se od nich očekává a zároveň si k vám vypěstují přirozený respekt. Také platí, že pokud budete špatným příkladem, velice brzy se to dozvíte.


Trocha teorie:

Celá kniha je postavena na teorii tří kruhů, neboli na funkcionalistickém vedení. Tato teorie spočívá v třech proměnných, které působí na danou situaci a významným způsobem ji ovlivňují. Jedná se o potřeby úkolu, potřeby skupiny a individuální potřeby založené na Maslowově pyramidě. Tyto proměnné se neustále navzájem ovlivňují a všechny jsou také stejné důležité.

Teprve tehdy, když skupinu pojí společný účel, se mohou všichni sjednotit a spolupracovat. Jasná vize a vymezení úkolu podporuje motivaci a soudržnost skupiny.

Každý člen skupiny má své potřeby. Pokud budeme postupovat podle pyramidy potřeb pana Maslowa, dostaneme se až na nejvyšší příčku - seberealizace. Tato potřeba je hnacím motorem celé skupiny. V momentě, kdy vaši podřízení dostanou určitou dávku zodpovědnosti, měli by zároveň dostat volnou ruku k tomu, aby mohli úkol splnit podle sebe, i kdyby to mělo stát více času. Každý z nás chce růst, a bez chyb to nejde. Jako vedoucí mějte na paměti, že pokud se nerozvíjí jednotlivci, nerozvíjí se ani skupina jako celek.

V neposlední řadě v tomto diagramu posuzujeme úkolovou sféru:

Kam míříme? Jak si vedeme? Co můžeme zlepšit?

Splnění tohoto úkolu by mělo být oslavováno celou skupinou.


Co vás čeká ve funkci vedoucího?


1) Definování úkolu

  • Musí to být úkol, který je všem společný. Jedině pak má smysl ho pověřovat celé skupině.
  • Zodpovědět otázku “Proč?” - Měl by to být úkol, který přináší hodnotu celé společnosti a stejně tak i jim samotným.


2) Plánování 

  • Kdy? Kde? Jak? Kdo?
  • Hledání zdrojů: S kým dáte hlavy dohromady nad plánem?
  • Hledání alternativ a generování nápadů.
  • Mimochodem, pokud neumíte řídit vlastní čas (plánovat), neuřídíte ani nic jiného.


3) Instruktáž

  • Klíčová je komunikace: jednoduchý a jasný jazyk.
  • Příležitosti k vytváření správné atmosféry, podpoře týmové práce a poznání, motivování a povzbuzení každého jednotlivce.
  • Metody při projevu:
  • příprava (strukturalizace, pomůcky apod.)
  • objasňování (nejdřív si problém vyjasni sama, pak ho teprve komunikuj)
  • zjednodušování (vysvětlit složitý problém tak, aby ho každý pochopil)
  • oživování (upoutání pozornosti, zaujmutí)
  • zachovat klid (důstojnost!)


4) Kontrola a řízení

  • Zejména na poradách.
  • Pokud to děláte dobře, tým se stane sebeřízeným a bude vás potřebovat hlavně na krizové situace a průběžné motivování.
  • Nesete odpovědnost za celkové týmové úsilí.


5) Vyhodnocování

  • Zvažování důsledků, vyhodnocování týmové efektivity, hodnocení a výcvik jednotlivců.
  • Nespoléhat se na domněnky, ale úsudky podkládat měřitelnými daty.
  • Pravidelné pohovory s podřízenými, kde vedoucí srovnává jeho práci s nastavenými cíli (podpora rozvoje jednotlivců a kariérní růst).


6) Motivování

  • Rozhýbat a udržet skupinu v pohybu - požadovaným směrem.
  • Důvěřujte lidem a oni vás nezklamou (tzv. proroctví, které naplňuje samo sebe).
  • “Chovejte se k nim tak, jaké je chcete mít” - Pygmalionský efekt. 


7) Organizování

  • Zajišťování správných vztahů mezi celkem a jeho částmi.
  • Tvorba podskupin a jejich vedoucích, delegování pravomocí.
  • Řád + svoboda v rovnováze.


8) Poskytování příkladu

  • Sebeobětování
  • Schopnost inspirovat.


ATP..

Lidé se mohou domnívat, že skupina vůdce nepotřebuje, protože jsou si všichni rovní, mohou rozhodovat sami za sebe a být produktivní dohromady. Podle Maslowa, Adaira a dalších však v každé skupině musí být vůdce, klidně i jen tichý pozorovatel, který zakročí, když je potřeba, a nasměruje práci správným směrem.


Důležité fráze:



Přiznávám, že jsem se dopustila chyby..

Jsem na tebe opravdu hrdá.

Jaký je tvůj názor?

Buď tak laskavý..

Děkuji ti.

My.





Hodnocení: 98.6 %

Nový komentář:







Komentáře (3):



Jana Švecová - 07.09.2021 - 07:51


Souhlasím s Cihličkou :-). A jsem ráda, že Tvá esej namotivovala dalšího člena ke čtení esejí ostatních! To je skvělý dopad! Líbí se mi, že věnuješ svou pozornost leadershipu a bereš svou praxi team leadera vážně. O leadershipu, který jde tímto pozitivním směrem podpory a inspirace je kniha Pozitivní leader od Jana Mühlfeita. Každopádně, Nikuš, jsi leader, aby ses učila, jak jím být. Nikdo neočekává, že budeš vše zvládat dokonale. Buď k sobě milosrdná :-)...

(Cihla) - 21.03.2021 - 19:50


- 21.03.2021 - 19:49


Nikuš!!!! To je super eseeeej. Moc se mi líbila. <3 S obsahem naprosto souhlasím. Jak Simon Sinek říká "Jsou jen dvě cesty jak ovlivnit lidské chování: můžeš ho manipulovat a nebo ho můžeš inspirovat." a tuta kniha se snaží o inspiraci. Je na tobě vidět, že znalosti opravdu aplikuješ do praxe a snažíš se v ostatních vytvořit pocit sounáležitosti, jít příkladem a inspirovat druhé. Děláš mi radost. Tohle je víceméně první esej kterou jsem si přečetl a začnu to využívat více. Zaprvé mi to třeba dodá motivaci psát eseje tak aby byli hodnotné nejen pro mě (reflexe, ATP) ale i pro druhé (hlavní myšlenky, mentální modely). Ale hlavně získám přehled o našem celkovém know-how.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: