Jak číst účetní výkazy – Základy českého účetnictví a výkaznictví


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 15.04.2022

Jak číst účetní výkazy – Základy českého účetnictví a výkaznictví   Karel Šteker, Milana Otrusinová

Jak číst účetní výkazy – Základy českého účetnictví a výkaznictví

Karel Šteker, Milana Otrusinová


Proč jsem si vybrala tuto knihu?


Knihu jsem si vybrala k předmětu finančního řízení podniku a téma účetních výkazů jsem si vybrala, protože jsem účetnictví nikdy neměla a chtěla jsem mít alespoň úplné základy, které se týkají účetních výrazů a pojmů, a také alespoň úplně základní přehled na toto téma.


O knize


Kniha pojednává o základech účetnictví, účetních zásadách, o právní úpravě účetnictví, dlouhodobém majetku, oběžných aktivách, vlastním kapitálu, základním kapitálu, kapitálových fondech, účetní závěrce a další.


Kniha uvádí základní přehled pojmů i s reálnými příklady a o ty je kniha, teorie i pojmy z ní, stravitelnější.


Základ teorie o výkazech účetní uzávěrky, o které hlavně kniha pojednává:


Účetní výkazy


Základní účetní výkazy


Účetními anebo také finančními výkazy jsou dokumenty zobrazující finanční situaci účetní jednotky (v ČR označované také jako účetní závěrka). Jsou důležité pro finanční řízení, protože hodnoty z těchto výkazů vstupují do řady ukazatelů.


Mezi základní účetní výkazy patří:


-rozvaha


-výkaz zisků a ztrát


-výkaz cash-flow.


Rozvaha

Jedním ze základních výkazů je rozvaha, která podává přehled o finanční pozici podniku. Představuje účetní výkaz, který informuje uživatele o stavu složení majetku a zdrojích jeho krytí k určitému datu, tj. rozvahovému dni.


Rozvaha obsahuje písemný přehled o majetku (aktivech) a zdrojích jeho financování (pasivech). Její forma je v podobě dvoustranné tabulky/účtu, kdy na levé straně jsou ukázány konkrétní složky majetku podniku (aktiva) a na pravé straně jsou kapitálové zdroje (pasiva). Jednotlivé složky rozvahy jsou nazývány rozvahové položky, uváděné peněžní částky jsou označeny jako rozvahové stavy. Formálně správně sestavená rozvaha musí splňovat základní bilanční rovnici - tzn. součet aktiv se musí rovnat součtu pasiv.


Aktiva představují účetní termín pro složení majetku. Můžeme se také ptát otázkou: Jaký majetek podnik vlastní?“. Pasiva představují účetní termín pro zdroje financování majetku. Můžeme se ptát otázkou: „Odkud byl majetek pořízen“?. Tento dvojí pohled na majetek je vyjádřením bilančního principu (bilanční rovnice), kdy platí, jak již jsem výše uvedla:


AKTIVA = PASIVA


Výkaz zisků a ztrát

Výkaz zisků a ztrát dokládá, jakého hospodářského výsledku firma docílila za sledované a minulé účetní období. Výkaz zisků a ztrát se vždy vztahuje k určitému období a podle zákona o účetnictví je povinnou součástí účetní závěrky.


Výkazu zisků a ztrát se také říká výsledovka a liší se od rozvahy. Zatímco rozvaha je statická a zachycuje aktiva a pasiva v daném okamžiku sestavování rozvahy, výkaz zisků a ztrát vyjadřuje finanční výkonnost daného subjektu za určitý časový interval. 


Rozdíl mezi výnosy a náklady se označuje jako výsledek hospodaření (VH), který může být kladný = zisk nebo záporný = ztráta.


Výkaz zisků a ztrát našeho družstva zatím nemáme, protože není možné doložit minulé a sledované období, existujeme pouze jeden rok, tedy jen jedno účetní období.


Cash-flow

Cash flow, neboli v překladu peněžní tok, sleduje pohyb peněžních prostředků ve firmě za určité období. Peněžní tok zjistíme tak,  že od sumy peněžních prostředků (bankovní účet + pokladna + příjmy v dané období) odečteme výdaje za dané období. Cash flow vypovídá o tom, kolik peněz účetní jednotka skutečně „vytvořila“ a jakým způsobem je užila.


Peněžní tok sledujeme ve Výkazu cash flow, který je součástí účetní závěrky, kterou účetní jednotky sestavují v plném rozsahu a je povinná ze zákona o účetnictví. Netýká se však všech účetních subjektů a firem.


Netýká se např. poplatníků, jež vedou daňovou evidenci nebo účetních jednotek, které sestavují závěrku ve zjednodušeném rozsahu, což je případ našeho družstva Tiimeri.


Co jsem si z knihy odnesla:

Při čtení knihy mi v hlavě přicházelo spousty otázek, zda to ve firmě máme, zda bychom danou věc neměli náhodou mít a to se týkalo většinou témat účetních výkazů a financí a to konkrétně jejich vedení a členění (např. deník, hlavní kniha, knihy analytických účtů, knihy podrozvahových účtů). Jak to ve společnosti funguje se základním kapitálem a jak s ním můžeme a nemůžeme operovat.


Protože jsem součástí finančního orgánu v naší společnosti, osvěžila jsem si i data ohledně naší společnosti, když jsem si dané příklady a teorii snažila představit na našem příkladu. Tam se to týkalo věcí jako vkladů a společenské smlouvy (jak jsme to měli ve společnosti se splatností základního vkladu), rezervního fondu, výše základního kapitálu naší společnosti, která je v obchodním rejstříku, apod.


ATP

Jednala jsem s naším firemním účetním, kde dané věci z teorie máme u nás v účetních výkazech v praxi a jak vypadá např. obratová předvaha, účetní závěrka, rozvaha, účetní deník a co a kam se zaúčtovalo.


Konkrétní příklady dát nemohu, to je firemní tajemství.:)



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: