Sakra tak strašně mě mrzí, že jsme se k téhle knize nedostali minulý rok před začátkem Tiimi. Musím zde před psaním eseje udělat jednoduché prohlášení a poděkování. Jani, díky, že umíš doporučit vážně skvělou knížku, která opravdu obohacuje. Zatím jsem se u žádného z tvých doporučení nesekl. Všem čtenářům této eseje, PŘEČTĚTE SI TO!
Kniha začíná autorovým prvním dnem v Tiimi. V knize prochází Tiimi v Jyvaskyle a poznává zázemí. Čtecí kroužek, Rocket repair shop, místo pro kouče. Popisuje také, jak jsou prostory vyzdobené Teampreneury. Již v této kapitole autor zmiňuje úžasné kouzlo Tiimi. “Lidé mají vlastní iniciativu a zodpovědnost za jejich vlastní životy. Tak tedy začínají makat”. A nebo další věc, kterou jsem si uložil v hlavě “Is this learning revolution or evolution?” Ve chvíli, kdy jsem si přečetl tuhle myšlenku, tak jsem si uvědomil a znovu potvrdil to, jak rád jsem že jsem členem Tiimi. Pojí se to s tím, čím si myslím, že já sám procházím. Kapitala je pak proložena hodnotami Tiimi, principy, které navazují na hodnoty a “desaterem” pro teampreneury. Zjistil jsem, že jsou to hrozně podstatné věci na které ale nedáváme moc zřetel. Z friend leader shipu a dalších knih mi chybí vizualizace! Vychází mi z toho poměrně jasný akční krok.
Druhá kapitola je o týmech. O tom, jak jsou týmy tvořeny, jakými fázemi si prochází, o Belbinovy atd. Byli to převážně informace co jsem znal, jen jsem si je propojil s konceptem Tiimi. Dále v druhé kapitole pak dialog, training sessions nebo třeba týmový kontrakt. V týmu by jsme se měli rozhodovat o 7 důležitých věcech. Přijde mi, že kdybychom se na těhle věcech shodli před rokem, tak jsme mohli být někde úplně jinde. Mezi zmíněné věci patří: Zodpovědnosti, vedení, pracovní doba, pomoc, řešení konfliktů, porušování pravidel a odměňování. Líbilo se mi, že autor přidává přesné příklady od týmů, které načerpal v Tiimi. Družstva si mohou tyto věci rozšířit o různá pravidla či principy vedení. Nevím, ale jak mohou dát takovou časovou investici věcem, které jsou velmi složité řešit. Tato nejistota se pojí s mojí zkušeností, ale může to být tím, že jsme byli v online prostředí a nevěnovali jsme se tomu tolik.
3. kapitola mluví o členovi týmu. To co by měl splňovat. Skill profile, learning contract, praxi a vzdělávání. Nedozvěděl jsem se toho tolik nového v této kapitole, protože už jsem měl určité znalosti z TCBT a toho co jsme si říkali navzájem.
4. Kapitola pak o týmové společnosti. O tom jak jí zakládat a jak s ní ze začátku nakládat. Kapitola popisovala lean canvas, to jak ve starších týmech můžeme hledat inspiraci, znalosti, dovednosti, pomoc a jiné. Největším take outem z této kapitoly pro mě byl postup, jak vést projekt.
Možná také marketingová formule 4p+5e+6y=15b o které si myslím, že by jsme ji měli pořádně probrat na TS.
Poslední kapitola je pak o Teampreneurovi. Je popsána tak trochu mysticky, tím, že nevíme, jestli je příběh reálný. Já jsem si z toho převzal myšlenku toho, jak je každý jiný a jak každý, ať už individualista či týmový hráč, se může měnit. Jak každý bude mít z něčeho trochu.
Tahle kniha byla vážně super v tom, jaké podněty dává k zamyšlení se. Vede a ukazuje čím by jsme se mohli zaobírat v rámci čerpání know how. Mám pocit, že bylo zahrnuto úplně vše. Od koučování přes marketing až k inovacím. Znovu si musím postesknout nad tím, že jsem se ke knížce nedostal dříve. Teď se mi ale velmi bude hodit k vykonávání RTL.