Tato kniha byla mojí branou do metodiky Tiimi a až během jejího čtení jsem si začal uvědomovat souvislosti jejích hlavních myšlenek. Upřímně nevím, proč jsem esej nenapsal hned po přečtení knihy, ale zpětně si uvědomuji, že to byla chyba. Poprvé jsem si ji přečetl jako přípravu na jedno z našich prvních TS a dojem z ní byl odlišný, než když jsem ji četl teď znovu. Proto tuto esej píšu stylem poznámek a myšlenek, které jsem si zapsal do svého learning diary.
Leading thoughts, aneb naše společná ústava. Všichni z týmu o ní víme, ale občas na ni zapomínáme. Ve svém learning diary ji mám proto, abych si mohl před důležitým týmovým rozhodnutím uvědomit, zda se držíme hodnot Tiimiakatemia.
1. Vztahy, vytváření a udržování partnerství
2. Týmové podnikání
3. Neustálé experimentování a vytváření nového
4. Čtení, učení se praxí a praktičnost
5. Cestování a mezinárodnost
Od prvního přečtení How to grow se snažím aplikovat následující způsob komunikace, jak při našich TS, tak mimo Tiimi. – Listen. Respect. Wait for your turn. Speak from your heart.
Důvod, proč jsem How to grow into Teampreneur četl podruhé byl můj zájem o to poznat, co se v našem týmu právě děje. Poznání jednotlivých vývojových stádií týmu mi v tom pomohlo, proto bych je chtěl mít i ve své eseji na tuto knihu.
The working group (0-4 months)
„You could say were doing great, even though we haven’t done anything.“
The pseudo team (5-12 months)
„We’re a real team – or are we?“
The potential team (12-24 months)
„Regardless of our differences, we’re a big, happy family. It is starting to feel like the group has come together.“
The real team (24-32 months)
„Together we are more, and we can do things we wouldn’t otherwise dare to do.”
Poslední věcí, kterou zde chci zmínit, je seznam okruhů, na kterých by se měl tým shodnout. V tuto chvíli máme v našem týmu všechny nastavené, ale zde je chci mít kvůli reflexi na ně.
1. Responsibilities
2. Leadership
3. Working hours
4. Assistance
5. Resolving conflicts
6. Breaking the rules
7. Rewarding
Knihu bych doporučil zejména těm členům týmů, kteří nechápou, co se právě v jejich týmu děje, jak by měli s touto situací pracovat a zda by do ní měli zasáhnout. V tom totiž pomohla kniha po druhém přečtení mně. Zároveň pro mě byla ale fajn branou do metodiky a tím pádem bych ji doporučil i každému nováčkovi v Tiimi.