How to Grow into a Teampreneur – Timo Lehtonen
Proč jsem si vybral tuto knihu?
Bavili jsme se o ni na TSku a hodně lidí s ní nebylo tak úplně spokojeno, že je tam moc postav, zbytečných příběhů nebo málo faktických informací. Naopak někdo tvrdil, že ho mrzí že kniha se k němu nedostala dříve, protože mu dala hodně motivace a informací které by potřeboval na začátku studia. Proto jsem si chtěl udělat názor sám a na knihu jsem se vrhnul.
Co si z knihy odnáším?
Zaprvé je nutno říci, tuto knihu bych si asi moc neužil před začátkem studia v Tiimi. Absolutně bych nechápal, o čem kniha hovoří a myslím že by to ve mně vyvolalo podobnou nechuť jako u některých mých kolegů. To že jsem se ke knize dostal až po pár týdnech v Tiimi, mi přijde jako nejlepší čas na to dostat z ní maximum. O většině věcí jsem totiž před čtením již měl základní přehled a tato kniha mi je krásně rozvedla/doplnila/vysvětlila a celý koncept Tiimi teď chápu lépe a vím to PROČ jsou věci tak jak jsou a že to není jen náhodný experiment.
Samozřejmě česká Tiimi se nedá srovnávat s tou finskou, jelikož tady u nás je to pořád u zrodu a vůbec poprvé máme všechny 3 ročníky. A například co se týče prostor Finsko nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti, například obchod s nejrůznějšími věcmi (The Rocket repair shop) kafeterie kde si můžete vyčistit hlavu pokecem s někým z komunity, místo určené přímo na čtení a co mi přišlo nejlepší Odour workshops které si každý team vyzdobí podle sebe a tvoří se zde projekty. Vytvoří se tak jednodušeji teamová identita a společné vize.
Velmi mě zaujala forma to the forest and (maybe) back, kdy jdou tučňáci společně někam do divočiny a zažijí spolu nejedno dobrodružství. Například ztratit se někde mi přijde jako naprosto boží sblížení se s teamem. I když my jsme také byli v přírodě moc extrémní podmínky nebo dlouhé chození jsme tam neměli.
Development stages – fáze teamu rozzářené na grafu podle výkonosti a času který spolu jsou. Díky tomu jsem se ujistil, že po nás nikdo nechce, aby z nás byl za měsíc perfektní team se vším všudy. Právě naopak do této fáze se dostaneme tvrdou dřinou a spolu stráveným časem. Podle knihy jsme pořád ´´working group´´ a k tzv. ´´high performence teamu´´ je ještě dlouhá cesta.
Závěr
Kniha měla lepší a horší pasáže. Něco bylo obohacující více a méně. Musím souhlasit s tím, že tam bylo až moc postav což mělo za následek, že příběhy byly často nepřehledné, avšak zapojení samotných příběhů se mi líbilo a vždycky v tom byla skryta nějaká užitečná informace nebo pohled. Díky této knize vím, že mít na začátku pochyby o takto rozdílném systému je naprosto přirozené a že jde hlavně o Trust the process a tím se budu i řídit. Knihu bych ale určitě nedoporučoval před začátkem studia ale spíše po pár měsících v Tiimi.
Myšlenka, co si odnáším
Tolerance of chaos is an important competence at Tiimiakatemia. Creativer chaos feeds creativity and innovativeness and it is the foundation for continuous creation.