Hluboká práce


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 07.02.2023

Hluboká práce   Cal Newport

Proč jsem si tuto knihu vybral?

Tuto knihu jsem si vybral, protože poslední dobou se nemohu soustředit na svou práci a zajímalo mne jak pracovat jinak a lépe. K tomu mne zajímalo co to vlastně je ta hluboká práce, o které jsem dříve slyšel. A jak tuto hlubokou práci nastavit, aby přinesla kýžené výsledky? 


Jaké jsem si odnesl myšlenky?

Hluboká práce je typ práce, kdy se můžeme opravdu ponořit na dlouho a bez přerušení na jednu činnost, čímž maximalizujeme naše kognitivní schopnosti. V podstatě jde o to nenechat se vyrušovat od práce a zaměřit se pouze na jednu činnost. Tento fenomén je nám již dlouho znám a využil jej i Jung, při své práci na psychologii, kdy si nechal vytvořit vlastní věž, kde neměl být rušen při práci.

Autor tvrdí, že pro dnešní svět je hluboká práce nepostradatelná a přímo může být i konkurenční výhodou. Tvrdí tak z úsudku, že umět využít hluboké práce znamená rychle se učit. A rychle se učit novým věcem v rychle pokrokovém světě opravdu je konkurenční výhodou. 

Navíc pro nový svět definuje, že ve vzkvětu budou „hvězdy” - lidé, kteří opravdu dobře umí svoji práci. A také pracanti, kteří umějí skvěle a kreativně využívat chytré stroje. 

Bohužel dnešní doba příliš nenapomáhá stavům hluboké práce. Už jen když si to vezmeme, tak každá vteřina, která místo soustředěnosti, připadne telefonu, znamená změlčení naší práce. K tomu si připočteme open space, kde nás může vyrušit i obyčejný zvonící telefon a to nemluvím o kolezích, kteří “pracují”. Open space je skvělá věc, ale né pro hlubokou práci, pokud si k tomu neumíme nastavit podmínky. 


Hluboká práce je důležitá a pro nalezení smyslu v práci, je třeba rozvíjet řemeslnost v každé činnosti (hledat smysl, kam vedou malé činy ve velkých cílech). Například, když kovář kove, tak musí dbát na každém malé úderu, protože preciznost zde hraje důležitou roli a má následky na výsledném produktu. 


Hluboký život = dobrý život


Pravidla:

1. Žijte hluboce: vytvořit si podmínky k hluboké práci, kde to nebude problém se soustředit na jednu práci. Překážky: nutkání věnovat se něčemu povrchnímu,

Zařadit procesy a rituály, které nenamáhají silnou vůli

2. Přijměte filozofii hloubky: 

mnišský přístup - usilovat o dlouhé a hluboké činnosti.

dvourežimová - nastavit dva režimy, hloboký a mělký přístup v závislosti na období 

rytmická filozofie - režim, kdy se každý den věnujeme hluboké práci

novinářská - režim, kdy se snažíme přepnout do hluboké práce kdykoliv, kdy je to potřeba a je na to prostor

velká gesta - režim, kdy potřebujeme něco dokončit a tak uděláme velké gesto, které nás přiměje se soustředit na hlubokou práci. Příklad kdy J.K.Rowlingová potřebovala dopsat poslední verzi Harryho Pottera, tak si zaplatila drahý hotel, kde měla ideální podmínky. 

(nutné umět se rychle přepnout)

3. Vytvořte si rituály: rutinní postupy jsou důležité, aby přechod mezi režimi byl co nejhladší. Nastavíme si tak tělo, kdy se má přepnout. Zároveň je důležité se nenechat od těchto postupů odradit. Při přesunu do hluboké práce bychom si měli také připravit vše co během času budeme potřebovat - pomůcky, jídlo, pití, ….. aby jsme nemuseli přepínat zpět a svůj mozek mohli přesunout k práci. 


Kreativita šťastné náhody - open space

Efekt bílé tabule (spolupráce a hluboká práce)

- rozptýlení ničí hloubky

- ústraní + efekt bílé tabule


Kniha 4 disciplíny k realizaci = four discipline of executive

1. Zaměř se na to nejjednodušší - malé ambiciózní cíle nutící soustředění.

2. Nech se vést prospektivní ukazateli - co nás posouvá? - nutí zaměřit se na to co nás posune a mění každodenní chování 

3. Výmluvná tabule - tabule, která pořád ukazuje naše “skóre” v oblasti, kde se chceme zlepšit. Zde je to například délka hluboké práce. Pokud jdou výsledky měřit, lze je zlepšovat (a upravovat svůj progres)

4. Pravidelně se zodpovídej - snad každý z nás pocítil, že pokud někomu něco slíbíme, mnohem hůře se nám daný úkol nesplní. Horší je to sám k sobě, jde o naší pevnou vůli. Díky pravidelným rituálům pevnou vůli nemusíme tolik namáhat a přepnutí se do hluboké práce bude tak jednodušší. K zodpovídání také pomůže výmluvná tabule.  


Lenoš - lenošit je důležité pro nabírání energie, každý má určitou kapacitu po jakou dobu může být ve stavu hluboké práce. Lenošením tak získáváme kapacitu na hlubokou práci. Hloubka má omezenou kapacitu (vydržíme to jen nějakou dobu)


Pozitiva procházky a přírody - je vědecky ověřeno, že naše kognitivní funkce a pracují lépe, když jsme v pohybu a ideálně v přírodě. Tuto zkušenost jsem si ozkoušel na sobě. Již od nějaké doby do svého plánování zařazuji i dlouhé procházky procházky ideálně přírodou. Na tyto procházky si zařazuji otázky, které potřebuji vyřešit dlouhodobě a je pro ně zapotřebí hloubky. Ikdyž tyto otázky si nezodpovím, alespoň si přinesu nové nápady co dělat, řešit, nebo novou energii do práce. 


Konec rituálu - součástí rituálů, je nejen dobrý začátek, ale i konec. Díky těmto postupům naše mysl ví, že jsme na konci. Konec rituálu může být třeba: Neplecha ukončena.


Socky - Obecně vzato autor tvrdí, že sociální sítě nepřináší nic dobrého nebo alespoň z pohledu hluboké práce. Spíše přináší mělkost do naší práce. Na stranu druhou, pro některé činnosti je nutné se na nich pohybovat. Proto je nutné si dobře rozmyslet proč které socky potřebujeme. I tak někdy lze přistoupit na přístup: sebemenší přínos taky přínos. Po této části jsem se zamyslel jak sociální sítě využívám, zjistil jsem, že na telefonu mám sociální sítě, které mi akorát berou pozornost. Výstupem bylo, že jsem si z telefonu tyto sítě odinstaloval a zanechal akorát LinkedIn, který mi přináší inspiraci a zároveň kontakt s potenciálními zákazníky. 


Zbavte se mělkosti = omezit jejich plánování do rozvrhu. Je ale nutná pro "odpočinek" od hlubokého úsilí. Omezení mělkosti můžeme zařídit, díky podrobnějšímu plánování dovolených, čau na hlubokou práci a plánem co dělat ve volném času.  


Cíl plánu = rozhodnout jak svůj čas využiji. Nebát se měnit za pochodu a vyzývat ke spontánnosti. Cílem plánu není ho slepě následovat,  


Dovol si udělat "špatné" věci.


Profesorský přístup k emailům - neodpovídat, pokud není jasné co chtějí a nebo nesouzní s mým rozvrhem


Otázky k zamyšlení:


ATP:

Při přečtení jsem si vzpomněl, jak je důležité plánovat si čas. Díky tomu více hledím na to, jak svůj čas trávím. 

Dalším uvědoměním bylo využívání sociálních sítí na telefonu. Jak už jsem psal v eseji výše, zredukoval jsem aplikace, které využívám. To mi přidává více času v hluboké nebo podstatnější práci.

Na základě této knihy jsem si také vytvořil tabulku, kde každý den koukám na to co jsem za den stihl. Respektive: kolik minut jsem se procházel venku, kolik minut a stránek jsem přečetl.  


Zhodnocení knihy

Tuto knihu jsem měl v podobě audioknihy. Z mého pohledu to bylo velice užitečné, protože zrovna v době psaní bakalářské práce, se tyto znolosti hodí. ještě stále přemýšlím, jak přesně upravím svůj časový harmonogram, abych si alespoň o trochu více ozkoušel v praxi hlubokou praxi. 

Co bych potřeboval zjistit jak se doplňuje případně vylučuje tato teorie s teorií Pomodora, kde se jede na focusované časi 25 : 5 minut, ačkoliv někteří autoři mluví o prodloužení tohoto času. 






Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Aleš - 02.02.2024 - 20:16


Moc hezké a obohacující, právě jsem dočetl tu samou knihu a přijde mi fascinující, jak si každý z té knihy odnáší úplně jiné poznatky. Díky za inspiraci.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: