Friend Leadership
Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsem si vybral z důvodu, že jsem se chtěl zlepšit ve vedení týmu a managmentu lidí. Také proto, že jsem chtěl mít nějakou teorii o fungování týmu a zjistit tak, zda je náš tým na dobré cestě. Zároveň jsem věděl, že kniha je i dost o našem oboru tak mě zajímalo, jestli mě třeba něco překvapí nebo už jsem zkušený teampreneur, který o naší metodice ví vše.
Co jsem si z knihy odnesl?
Země
Veď sám sebe
Měli bychom se nejprve uzemnit, pokud neumíme vést sami sebe, nemůžeme vést ostatní. Základem je pochopit naše a týmové zdroje (silné a slabé stránky).
Tato část je zaměřena primárně na Learning contract a jeho důležitost. Také je zde vysvětlen pojem 4 X Wheel Drive in Learning, který se skládá ze základních kamenů našeho studia:
Voda
Tvoří týmový význam
Autor zde mluví o tom, jak důležité je mít týmovou vizi se kterou se každý člen týmu dokáže ztotožnit. Bez ní tým nemá cíl kam se chce dostat, a tak se s největší pravděpodobností nikam nedostane, nebo z týmu budou lidé odpadávat, protože práce v něm jim přestane dávat smysl. Také zde autor hovoří o důležitosti týmových rolí, tedy rozdělení členů do takových pozic, kde jsou nejplatnější. Rozděluje týmové role do tří skupin: thought oriented roles, action oriented roles a people oriented roles.
Zároveň je zde třeba graficky znázorněno, jak byl u vysoce efektivního týmu měl vypadat dialog:
Oheň
Přátelský vůdce zapaluje tým
Část o tom, jakým způsobem by team leader nebo jiný “šéf“ měl podněcovat svůj tým k lepším výsledkům. Autor to popisuje jednoduchou metodou MICEE.
1) Model the way.
2) Inspire a shared vision.
3) Challenge the process.
4) Enable others to act.
5) Encourage the heart.
Vzduch
Poznejte své prostředí a vytvořte nové
Vítr se zaměřuje na strategii, projekty a zákazníky. Se vznikem každého nového projektu bych si měla položit tyto otázky, které tvoří Hedgehog Concept – Co nás inspiruje? Kde můžeme být nejlepší? Kde můžeme vydělat peníze? To mi přijde velice dobré dělat, protože tak lépe můžeme předejít ztrátě času v projektech, které zkrátka nejsou pro nás.
Zároveň zde autor klade na důležitost premotoroly a postmotoroly u každého projektu. To je forma reflexe, která je mi velmi dobře známa již od začátku studia.
Prázdnota
Všímavost
Zde si všímáme všeho, jelikož všechno funguje, jak má a už si jen upravujeme pravidla, tak aby nám vyhovovaly. Klíčovým prvkem je dialog a jeho čtyři části – listening, suspending, voicing a respect. Dialog je náš nástroj, jak myslet společně a hýbat se kupředu jako jedno těleso. Aby byl efektivní, musíme být přítomni v daném momentu. Přítomnost nás otevírá, můžeme pak myslet společně.
Prázdnota mimo jiné porovnává 2 systémy myšlení – systém 1 a systém 2 z knihy Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana. Systém jedna je rychlý a automatický. Systém 2 je kontrolovaný a pomalý. Systém 2 Přemýšlí analyticky a vytváří pravidla.
Můj názor na knihu?
Kniha se mi líbila. Je krátká, avšak úderná. Vyhovovala mi ilustrace většiny myšlenek do obrázků tak aby to čtenář na první dobrou pochopil. Jde však ve většině tématech až moc po povrchu a tak bych knihu doporučil zejména tučňákům, kteří jsou na škole nový. Příblíží jim to metodiku Tiimi a zároveň rozvine jejich manažerské schopnosti.