Faktomluva


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 09.01.2023

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

Proč jsem si knihu vybrala?


Havním důvodem je fakt toho, že 90% dne slýcháte věci jako jedna paní povídala nebo četla jsem na internetu. Mnohdy vám tůzné history přijdou až nereálné a lidé tomu presto věří. Za nějakou dobu se totiž falešné informace stali jakousi útěchou pro druhé, vlastně se dozví, co chtějí sylšet a každý si z toho jestě vezme to své. Proto jsem se rozhodla přečíst knihu, která hovoří o důležitosti pravdivých informací.


O knize


Faktomluva je termín, který použil autor své knize. V knize Rosling poukazuje na to, že lidé často mají špatné představy o světě a jsou ovlivněni negativními zprávami, což vede k tomu, že se domnívají, že se svět zhoršuje a že je v něm více problémů než ve skutečnosti. Faktomluva je tedy způsob, jakým se snažíme pochopit skutečný stav světa a vyvarovat se předsudků a iluzí, které nás mohou ovlivňovat. Jde o schopnost vnímat fakta a informace tak, abychom mohli lépe porozumět skutečnosti a dělat informovaná rozhodnutí. Je to tedy o schopnosti vycházet z faktů a nezkreslených informací při formulování názorů a při rozhodování.


Autor popisuje 10 pravidel faktomluvy, vybrala jsem ty pro mě nejvíce zajímavé.


Instinkt zkreslení velikosti je jedním z deseti instinktů, o kterých autor mluví. Tento instinkt se týká naší tendence přeceňovat velikost problémů a nedostatků ve světě. Můžeme se například domnívat, že určitá skupina lidí je mnohem větší, než ve skutečnosti je, nebo že nějaký problém je mnohem rozšířenější, než ve skutečnosti je. Tento instinkt může být způsoben různými faktory, například tím, že se často setkáváme s negativními zprávami o daném problému nebo že máme tendenci vyhledávat informace, které potvrzují naše představy o světě. Jak by řekly naše babičky “Nedělej z komára velblouda.”


Instinkt zaměření na změny, tento instinkt se týká naší tendence více se zaměřovat na změny a výjimečné události než na stálá fakta a trendy. Můžeme se tedy například více zajímat o počasí v jednom konkrétním dni než o průměrné teploty v daném období, nebo více pozornosti věnovat jednomu výjimečnému případu nemoci než celkovému vývoji zdravotního stavu lidstva. Krásným příkladem může být za doby covidu téma právě úmrtí na covid a chřipku, obě čísla byla vysoká, ale protože covid byl nový, kladl se důraz hlavně na něj.


Instinkt negativního myšlení se týká naší tendence více vnímat negativní než pozitivní zprávy a události, což může vést k tomu, že máme špatné představy o světě a že se domníváme, že se věci zhoršují, i když ve skutečnosti dochází k pozitivním změnám. Může  být způsoben různými faktory, například tím, že jsme vystaveni více negativním zprávám než pozitivním, nebo že máme sklon vyhledávat informace, které potvrzují naše představy o světě.


Instinkt obviňování, zaměřuje se na naší tendence hledat viníka nebo příčinu problému a obviňovat jednotlivce nebo skupiny za daný stav věcí. Instinkt může vést k tomu, že se soustředíme pouze na jednu možnou příčinu problému a nevěnujeme pozornost dalším možným faktorům, které mohou mít vliv na daný stav věcí. Jdeme po hráči n po míči.



Rady a tipy:


1.      Vyhýbejte se jednoduchým odpovědím: Snažte se nezobecňovat a negeneralizovat příliš mnoho věcí, ale raději se snažte pochopit konkrétní podmínky a okolnosti.

2.      Ptejte se po faktech: Snažte se získat co nejvíce informací a vycházejte z faktů, místo abyste se spoléhali na své představy a předsudky.

3.      Nepodceňujte měřítko: Buďte si vědomi toho, že velikost něčeho může ovlivňovat vaše vnímání toho, jak vážný je daný problém.

4.      Zvažujte kontext: Snažte se pochopit souvislosti a okolnosti, ve kterých se daný problém vyskytuje, abyste mohli lépe porozumět jeho příčinám a důsledkům.

5.      Buďte otevření novým informacím: Snažte se nebránit novým informacím a být otevření různým názorům a pohledům.



ATP


OVĚŘUJ :)



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: