Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 14.12.2021

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

Další kniha za cestou poznání. Efektivní komunikace a realistický pohled na svět, to jsou důvody pro tuto knihu.



 Proč máme tak zkreslený pohled na věc? Co je pravda? Snad to co nám říkají ve škole? A když ne, komu máme věřit? Televizi? Jedním z hlavních témat střední třídy jsou televizní noviny, co nám ale prezentují? Jsou to fakta nebo pouze atraktivní informace, aby si udrželi sledovanost? 

Bohužel jsme v dnešní době přehlcení množstvím odporujících si informací. Velmi špatně se pak hledá pravda. K tomu abychom zvládli správně posoudit informace potřebujeme mít vyvynuté kritické myšlení, to nás ale nikdo neučil. Ve škole jsme se učili pouze jednu perspektivu daného učitele a chraň toho, kdo se pokusil odporovat. Nepřípustné, bez respektu a ještě jsme sklidili posměch spolužáků, že z nás udělal učitel blbce. S takovou výchovou se pak nemůžeme divit, že máme zcela zkreslený pohled na svět. Vždyť ani nevíme co se děje v našem státě, natož pak chápat směřování světa.

Velkou výhodou v tomto ohledu je filozofie vzdělávání v Tiimiakatemii, jelikož jsme podporováni ke kritickému myšlení a zároveň k mezinárodnímu networkingu. To nám dává velkou výhodu nad našimi vrstevníky i starší generací. 


Ověřovat, ověřovat, ověřovat. To je rada, jak dojít k lepšímu poznání světa. Je to způsob jak přistupovat k informacím. Takže pokud někdo říká svůj názor, měli bychom se zeptat na jeho zdroje, neboli jak na to přišel. To si následně můžeme kriticky ověřit. Zároveň musíme brát na vědomí, že i my se můžeme mýlit a tak i musíme jednat. Lidé rádi používají neurčité výrazy a ty po té s domněnkami předávají dál. Dalším zlozvykem jsou dramatické zprávy. Jelikož chceme působit zajímavě, zdramatizujeme naši zprávu, která je však zkreslené, tu následně ostatní šíří ještě dramatičtěji dál. 


Lék na tohle všechno je zvědavost, ale ta pravá zvědavost. Kdy nám nevadí že se mýlíme nebo někdo jiný se mýlí. Jde o to prahnout o pravdu, abychom věděli jak se věci mají. To mi připomíná jednu ze tří složek zmíněných v knize The Dialog: the art of thinking together, The true, Pravdu. Je to hodnota, při které je nám jedno kdo má pravdu, jelikož nám jde o skutečnou pravdu. Nejde o to mít pravdu, ale najít pravdu. 


Faktomluva je skvělá kniha co mi opět otevřela oči. Doporučoval bych ji spolu s knihami Stručná historie téměř všeho a Homo sapiens jako poviné knihy k maturitě. Opravdu každý by měl vědět co se děje ve světě, jelikož jsme nedílnou součástí. My jsme svět!



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 13.01.2022 - 10:51


Tahle a v závěru eseje doporučované knihy formují Tvůj pohled na svět. Jak však tyto knihy mění Tvé jednání ve světě? Jak Tě tyto knihy mění? V čem?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

26.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 1

26.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

26.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

25.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

25.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: