Hans Rosling, uznávaný švédský lékař, statistik a obhájce veřejného zdraví, vytvořil nezapomenutelnou knihu s názvem "Faktomluva", která se zabývá důležitostí správného porozumění světa prostřednictvím čísel a dat. Roslingova kniha nabízí fascinující pohled na to, jak správné využívání statistiky může nám všem pomoci lépe chápat komplexní problémy a předcházet šíření mýtů a předsudků.
Jedním z hlavních bodů, je potřeba přesného a aktuálního shromažďování údajů. Autor poukazuje na to, že mnohé z názorů a předsudků vznikají na základě zastaralých nebo nesprávných informací. Snaží se přesvědčit čtenáře, že vědecký přístup k faktům je klíčem k objektivnímu a komplexnímu pohledu na světové problémy.
Dalším důležitým prvkem knihy je důraz na nutnost kritického myšlení a schopnosti číst a interpretovat data. Autor nám ukazuje, že ne všechny informace jsou stejně hodnotné, a že je důležité umět rozeznat mezi relevantními a irelevantními údaji. Také zdůrazňuje, že statistika nemusí být nudná a obtížná, pokud je prezentována srozumitelným a atraktivním způsobem.
Roslingova "Faktomluva" se stala důležitým hlasem v oblasti vzdělávání a boje proti dezinformacím. Kniha nabízí čtenářům nástroje a perspektivu, jak lépe porozumět složitosti světa kolem nás. V Roslingově světě jsou fakta klíčem k odhalení pravdy, a toto poselství může inspirovat každého, kdo je ochoten se ponořit do světa čísel a dat ve prospěch lepšího porozumění globálním výzvám dnešní doby.
Já osobně jsem si knihu přečetl s oblibou, skutečně jsem se vžíval do zmíněných informací v knize, je mi to totiž díky projektu ChewIt blízké. Tam se snažíme reagovat pouze na ověřené informace, a domněnky a subjektivní názory nechávat stranou.
Skutečně knihu doporučuji, i prvákům, pokud jim přijde, že se jejich tým často opírá právě o domněnky, což bývá v nižších ročnících časté. Ale to je součástí vývoje týmu, ne?