Emoce ve financích


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 28.10.2023

Bohatý táta, chudý táta: Co bohatí učí své děti a chudí a střední vrstvy ne   Robert T. Kiyosaki

Bohatý Táta chudý Táta


Proč jsem si knihu vybral ?

Knihu jsem si vybral jelikož mě velmi baví finance, gramotnost a vyhledávání příležitostí k investicím. Věřím, že ve světě financí neexistuje strop toho, že to co víme je dost. Hlavní je se nepřestat učit, být zvýdavý a ptát se jak věcí docílit, místo hledání překážek a problémů


Poznatky a zkušenosti

Hlavním bodem a cílem této knihy je naučit, nebo alespoň nechat lidi zapřemýšlet o moci peněz vůči nim. Nezkrocené emoce totiž hrají roli téměř v jakémkoliv decision-makingu. V knize Bohatý táta byly zmiňovány zejména 2 emoce, které v nás peníze vyvolávají. Je to strach a touha, a podle toho jak moc těmto emocím dokážeme odolat, mají peníze buď moc nad námi, nebo my nad nimi. Kniha v začátcích předává myšlenku racionálního myšlení a nenechání se ovládnout těmito emocemi. Totiž první věc, která se lidem vybaví při zmínění vyššího platu či většího finančního obnosu, jsou drahé domy, auta či luxusní oblečení (zde působí touha), či pocit toho, že je to opravdu moc peněz a že si člověk raději ponechá nižší plat a zůstane při starém, neboli jistota (působí strach).


Těmto dvěma emocím se ale dá předejít, a dokonce velmi jednoduše - Vědomost a finanční gramotnost. V zarytém a starém školském systému jen zřídka kdy najdeme něco/někoho, kdo vyučuje metodologii fungování peněz v reálném světě bez používání zastaralých skript.


Citát z knihy ´´Peníze jsou jen krátkodobé řešení dlouhodobých problémů´´ bych přirovnal k příslové ´´hašení ohně benzínem,´´ zkrátka finančně negramotný člověk se bude k financím chovat stejně ať už je jeho roční příjem 6ti ciferný, či 8mi ciferný. Změna totiž nepřichází ve světě okolo nás, změna musí nejprve přijít uvnitř nás. Až potom co se naučíme správným finančním návykům, stejně jako máme návyky např. ráno či večer, až tehdy budeme schopni ovládat jakékoliv množství peněz.


Vložil bych sem ještě jeden citát, který si z knihy odnáším ´´peníze jsou jen iluze, která stojí na strachu a touze finančně nevzdělaných lidí,´´ za mě je totiž jen otázka času, kdy se celý kapitalistický a finanční systém zhroutí…


Zpět ale ke knize.


Bohatý táta naučil Roberta a Mikea mnoha dovednostem, ale jednu věc jim opakoval neustále dokola: Je potřeba se neustále učit a vzdělávat se, obzvlášť pokud jde o finance. Totiž jedním z cílů knihy je naučit člověka smýšlet o financích jako o prostředku k tvoření dalších financí, a ne jen pro nákup bezcenných pasiv. Jakoukoliv možnost zaměstnání jedné koruny k tvoření dalších korun bychom měli vzít, a alespoň zkusit - při nejhorším proděláme, peníze přichází a odchází :).


V podnikání a budování bohatství totiž není cílem vydělat hromadu peněz, ale co nejvíce si jich udržet, a aby peníze v samotném podnikání pracovali za nás. Celé je to o tom porozumět číslům, ale ne jako takovým, ale spíše tomu co nám o sobě říkají. Robert popisuje účetnictví, finanční výsledovky a rozvahy spíše jako knihu, která vypráví nějaký příběh. Až v těchto příbězích se dá totiž pochopit, kam naše finance opravdu tečou, a jestli to, co za ně kupujeme nám opravdu přináší výsledek či přinos, ať už finanční nebo jiný. Uvědomování si hodnoty a odchytávání příležitostí je totiž věc, která dělí chudé od bohatých. Bohatí kupují aktiva, chudí kupují pasiva, která považují za aktiva.


Na myšlenku udržení si svých financí navazuje navazuje myšlenka daňové optimalizace a porozumění právnímu systému. V aspektu daní, odpisů, půjček, odsouvání daní, příjmů x výdajů tkví totiž druhé bohatství, které Vás posunout zase o level výše. Nikdo nechce aby 40% jeho příjmů zmizelo na daních, a na místo toho si tak pořídí investiční byty.


Co mi kniha dala ?

Jakožto fanoušek investování si z knihy odnáším metodologii správného akumulování aktiv, rozložení portfolia a hlavně mindset toho, co s volným peněžním tokem a kam ho uložit pro další zhodnocování.


Kniha mě velmi inspirovala z pohledu budoucího vzdělání svých dětí. Moc se mi líbí myšlenka místo výkladu a prezentace nechat jedince trochu na vážkách, pošťuchovat ho, a zároveň mu dát ochutnat to, co by ho v životě nejspíše potkalo bez znalostí světa financí a příležitostí. Už teď přemýšlím a vymýšlím, jak bych svoje děti mohl začít učit o financích již v útlém věku, a jak toto učení optimalizovat pro každé stádium dospívání či vývoje.


Momentálně bych rád implementoval investiční a hlavně mindsetové rady Roberta z knihy - naučit se lépe zvládat emoce, ať už se to bude či nebude týkat financí, a zároveň neustále pokukovat a zkoušet různé příležitosti, dokud jsem mladý. Myšlenka toho, že je v pořádku zkrachovat do 30ti, protože je ještě stále dost času se dostat zpátky do ´´hry´´ mě v tom utvrdila.


Rád bych přenesl zkušenosti z knihy a distribuoval je dál těm, kteří si na své cestě za finanční svobodou nejsou jisti.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

15.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: