Ekonomické bubliny
Dominik Stroukal
Proč jsem si knihu vybrala?
Kniha nám byla doporučena v rámci studijního programu jako jedno z děl českého autora v oblasti ekonomiky. Termín ekonomické bubliny jsem již předtím slyšela a chtěla jsem se dozvědět více. Stejně tak mně byla kniha doporučena, protože je v ní hodně věcí z historie, které se týkají ekonomiky a v tomto mě kniha opravdu nezklamala.
Něco o knize a co jsem si z knihy odnesla:
- Kniha hovoří o tom, jak systém tvorby peněz hýbe světem, o fungování peněz, centrálních bankách a ekonomických krizích.
- Snaží se poukázat na ekonomickou teorii a poučit se z historie (dá se odhadnout, kde ekonomické bubliny spíše jsou a kde spíše ne a co může v blízké budoucnosti prasknout)
- Bublina – situace, kdy lidé bezdůvodně nakupují a ženou cenu nahoru - bublinu poznáme jen zpětně
- V jedné z bublin se pravděpodobně nacházíme i teď a otázkou není jestli, ale spíš, kdy splaskne a také, jak se na to připravit.
- Najdeme zde popis příběhů největších ekonomických bublin od tzv. Tulipánové horečky v Nizozemí, přes Velkou hospodářskou krizi až po poslední finanční krizi. Na pozadí těchto příběhů je v knize objasněno, jak ekonomové rozumí, proč bubliny vznikají a co se děje, když prasknou.
- Každá krize má spolu něco společného.
- Praskající bubliny umíme vesele dofukovat a občas se praskání schová do další události
- Z každé historické bubliny plyne nějaké poučení. Poučení z této bubliny ještě nevíme, teprve praská.
- Kniha zkoumá, jak vznikají ekonomické bubliny a jak mohou být někdy obtížné rozeznat od skutečného ekonomického růstu.
- Výzkum historických případů, jako je Tulipánová horečka nebo hypoteční krize v roce 2008, pomáhá čtenářům pochopit, jak může být zdánlivě stabilní trh rychle zasažen neudržitelným růstem.
- Zaujala mě i psychologie, která stojí za některými ekonomickými rozhodnutími a jak emoce mohou hrát roli ve vytváření a rozptylování bublin.
- Investoři jsou někdy ovlivněni davovým chováním a jak to může následně posilovat bubliny.
Závěr/ ATP
Kniha mě obohatila o spoustu znalostí, některé informace jsem již věděla z jiných zdrojů, ale v knize je vše srozumitelně a přehledně shrnuto.
Velice oceňuji, že mi kniha poskytla jednoduchou a ucelenou historickou linku, ve které jsem se mimo jiné dozvěděla, nebo si připomněla, některá jména ekonomů, jako Hyman Misky, Irving Fisher, Thomas Gresham (Britský obchodník a finančník), Henry Dunning Macleod později napsal tzv. Greshemův zákon (zjednodušeně Špatné peníze vytlačují dobré peníze.), Carl Menger, Adam Smith a další.
Kniha pro mě ale nebyla pouze průvodcem historií a objasněním některých pojmů týkajících se ekonomických krizí, ale nabídla mi také reflexi a ponaučení. Odnesla jsem si pro sebe, jak je důležité být v oblasti nakládání s financemi opatrný a pokusit se analyzovat rizika a podle toho uvážit, jak přistupovat k ekonomickým rozhodnutím a zamýšlet se nad investicemi.
Knihu vnímám také jako určité varování před slepým následováním trendů a za podnět k hlubšímu porozumění mechanismům, které mohou vést k vytváření a praskání ekonomických bublin.
Znalosti uplatňuji v praxi tím, že se snažím o promyšlené kroky týkající se investic a toho, jak v daném čase zacházet s penězi a stejně tak předávám informace dále i generaci mých rodičů a prarodičů, kteří se moc o tyto věci nezajímají nebo je přijímají jako něco, s čím nemohou nic dělat, což je samozřejmě do určité míry pravda, ale nechrání se tím proti možným rizikům.