Tak na tuto chvíli, jsem se opravdu těšil, protože upřímně se přiznám, že mi tato kniha dala celkem zabrat a chvílema už jsem ji chtěl zahodit, ovšem moje láska k projektovému řízení, mě držela celou tu dobu nad vodou. Knihu jsem začal číst ještě před psaním své bakalářské práce a pár úryvků z ní jsem použil k definování pojmu projekt.
A tímto slovíčkem bych rád začal i esej, protože si myslím, že stále mnozí z nás nechápou, co projekt je a vlivem této skutečnosti pak samozřejmě nejsou schopni správně aplikovat metody projektového řízení. Tak tedy: ,,Projekt je jedinečný proces sestávající z řady koordinovaných a řízených činností s daty zahájení a ukončení, prováděný pro dosažení předem stanoveného cíle, který vyhovuje specifickým požadavkům, včetně omezení daných časem, náklady a zdroji.”
Odložím si zde vyobrazení systému projektu a především jeho okolí, které má na projekt vliv. Myslím si, že je to krásné grafické znázornění toho, co projekt je a toho, co na něj má vskutku vliv.
Dále se autor v knize věnuje mentálním modelům, o kterých už jsem nějakou dobu neslyšel a tak mi to přišlo zajímavé, především ve spojení s projektovým řízením. K tomu přikládám další grafické znázornění, jedná se o model ledovce, zajímavé mi tom přijde, že mentální modely jsou základem všeho.
Dále mě hodně zaujaly různé projektové metodologie a přístupy, vždycky jsem si říkal, že jich znám docela hodně, ale v knize bylo dost toho, o čem jsem nikdy před tím neslyšel. Třeba PRINCE 2 (Projects in controlled environments) jedná se o metodiku z velké Británie, která byla navržena především pro IT projekty. Jedná se o procesní metodologii, která nám představuje 7 základních procesů řízení projektu: Zahájení, nastavení, Vedení a usměrňování, Kontrola etapy, Řízení přechodu mezi etapami, Řízení dodávky projektu, Ukončení projektu.
Dálo by se to stručně shrnout tak, že PRINCE 2 se zabývá 7 oblastmi řízení projektu: Přínosy a náklady, organizace projektu, kvalita dodávek, plán, rizika, změny, postup projektu.
Dále se samozřejmě kniha zaměřuje i na agilní metodologii, která opět vychází ze světa IT a aktuálně se asi jedná o nejznámější pojem ve světě projektového řízení. Jejím cílem je zamezit plýtvání. Jako agilní metodiku, kterou sám používám bych zahrnul SCRUM. K agilitě následně autor přikládá příběh nám známé firmy Spotify.
Dále byla ještě zajímavá kapitolka o řízení projektového týmu, ve které jsem pro sebe objevil mnoho nových rolí v projektu.
Závěr a aplikace do praxe
Knížka je podle mě taková bible pro projektové manažery a myslím si, že by si ji měl alespoň prohlédnout každý, kdo v TAP a mimo TAP nějaký ten projekt vede. Knížku jsem četl na bookportu a přišla mi na tolik užitečná, že si ji určitě zakoupím i v tištěné podobě.
Do praxe převádím nové poznatky v oblasti agilního řízení, které jsem si myslel, že dobře ovládám, ale našel jsem zde pro sebe nové poznatky. Dále se mi líbila kapitolka o stanovování délky vyhotovení a o dynamickém řízení členů projektu.