Chtěl jsem hlouběji proniknout do světa managementu. Zejména kvůli mé pozici v projektu Útulnoff.
Hodnota
Nejvíce mě v knize zasáhla kapitola o vytváření a vývoji hodnoty. Posláním (misí) managementu je právě vytvářet hodnotu. Hodnotu služby nebo výrobku určují zákazníci, protože každému jedinci může přinášet jinačí část hodnoty. Neobratně jsem napsal část, protože kvantifikovat hodnotu je těžké a neuchopitelné. Hodnotu vytvářejí firmy a existují, aby sloužili potřebám lidí, kteří jsou mimo ni. To odlišuje organizaci jakéhokoli druhu od kmene nebo rodiny, protože se nezaměřují na prospěch a blaho svých členů. Jedním z hlavních úkolů je toto vnější zaměření připomínat.
Jako potvrzení uvedu příklad z konce devadesátých let minulého století. Firma Silicon Graphics měla několik absolutně nejlepších techniků v celém Silicon Valley. Napumpovala spoustu peněz do interaktivní televize o níž si technici mysleli, že je technologií budoucnosti. Interaktivní televize ale skončila jako produkt, který hledá zákazníka. Všichni ve firmě se ponořili do této technologie a byli přesvědčeni o tom, že někomu musí přinést hodnotu. Poskytovali hodnotu komusi a neměli nic ověřené.
,,Cena je to co zaplatíte. Hodnota je to, co dostanete" - Warren Buffet
Hodnota jako výkonnost
V začátcích podnikání, přesněji myslím dobu kolem roku 1860, kdy doba nebyla zdaleka tak saturovaná subjekty a ekonomika tak vyspělá se na hodnotu pro zákazníka se vůbec nehledělo. Podniky byly tradičně určovány tím, co dělali. Někdo působil v hutnictví, automobilovém průmyslu nebo pražil kávu. Cesta k úspěchu spočívala v tom jak co nejvíce vyrobit za co nejméně nákladů. Poptávka v té době značně převyšovala nabídku.
Marketingové zaměření na zákazníka a přinášenou hodnotu
Zhruba kolem roku 1940 Peter Drucker ve své knize The Practice of Managemen předložil nové vymezení hodnoty. Výkonnost je nezbytná, nikoli dostačující. Drucker si všiml, že zákazníci nekupují výrobky nebo služby, ale uspokojení potřeb. To znamená, že to, čemu zákazník přikládal hodnotu a co kupoval, se často lišilo od toho o čem se výrobce domníval, že prodával. Drucker přinesl pohled zvnějšku dovnitř. Jde o model, který vychází z prozákaznického přístupu. Co chce zákazník a co je za to ochoten zaplatit. Drucker formuloval tyto tři otázky:
Jaký je obor naší činnosti?
Kdo jsou naši zákazníci?
Co pro zákazníky představuje hodnotu?
Podnikatelské modely - jak Dell vypustil mezičlánek
Jako fanouška IT moji pozornost v knize jasně zaujala firma Dell. Michael Dell jako první pochopil, že tím nejlepším způsobem jak prodávat počítače je přímo koncovým zákazníkům. Díky tomu nabíral poptávky přímo od zákazníků, kterým dodal přesně takovou konfiguraci PC, jakou chtěli a Dellovi zůstala částka, kterou předtím dostal mezičlánek - obchodní zástupce. Vzal existující hodnotový řetězec a vytrhl z něj zbytečně nákladný článek. Celý proces zjednodušil a napřímil. To raketově nastartovalo prodeje a konkurence nestíhala. Přímý prodej přinesl lepší informace, co zákazníci chtějí.
Nejvíce mě kniha změnila v pohledu na hodnotu. Zejména oddělení naší hluboce zakořeněné motivace postarat se o sebe, přinášet hodnotu sobě a svému kmeni. Zkrátka přinášet hodnotu ven a ne dovnitř. Osobně mám rád ponoření do paleolitické doby. Přináší mi to odpovědi na spoustu otázek.
Vzhledem k náročnosti ji doporučuji jedincům, kteří už mají o managementu něco načteno. Kniha mi přišla napsána podobně jako Pátá disciplína nebo Učící se organizace. Pokud tedy máte přečtené a nastudované tyto nebo podobné knihy, kniha Co je to management může rozšířit vaše obzory.
Kniha je psaná velmi složitě a spoustu věcí jsem si neměl k ničemu spojit. Odnesl jsem si z ní tedy pár myšlenek o strategii a hlavně historii zaměření managementu. V knize jsem nenašel odpověď na to, co je to management. Knihu ale hodnotím kladně a určitě si ji přečtu znovu, až k k ní trochu více dospěji.