Cesta ke štěstí


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 15.09.2022

Cesta ke štěstí   Jeho svatost dalajláma, Howard C. Cutler

Má druhá letní výzva. Knihu mi doporučila na konci letního semestru Mamka. Řekla mi: Třeba ti to pomůže k pozitivnějšímu nastavení tvého života.

Kniha je nabitá myšlenkami. Je skvělá. 

Bavilo mě zajímavé pojetí knihy. Je psaná v rozhovorech mezi Dalajlamou a Howardem- americkým psychologem. Dalajláma nám představuje nové pohledy na různé situace v našich životech, nové vzorce chování a řešení v náročných životních situacích. Howard zde zastává roli tazatele, racionálního psychologa až skeptika. Tyto rozhovory se po většinu času nesou v přátelském rytmu. Jsou dynamické a několikrát mě pobavily. 

V knize je nespočet rad a věcí k zamyšlení. V eseji vypíchnu jen některé. Obsah knihy je opřen o buddhismus. Díky knize jsem se o tomto náboženství dozvěděla hodně nového. 


Štěstí. Co to je?

Blažený stav mysli - to jak věci vnímáme a jak na ně nahlížíme. Je sklenice vody z poloviny plná nebo prázdná? Tohle je důležitá životní otázka. Vidíme věci poloplné nebo poloprázdné? 

Věci bychom měli vnímat jako dary! Můžeme se posouvat dál, nebo se můžeme zaseknout a zůstat na místě. Je to na nás. Někdy je velice těžké vidět zlé věci pozitivně. 


Touhy

Podle Dalajlámy jsou touhy pozitivní a negativní. Je přirozené po něčem toužit. Touha nás může pozitivně pohánět k cíli. Toužit je zdravé, je tu ale i nezdravá touha. Ta v nás probouzí chamtivost. Pokud se začneme definovat tím co vlastníme, bude to naše hlavní hodnota, nikam se neposuneme. Jdeme špatným směrem.  Cílem je v podstatě minimalismus. Mít věci, které potřebuji a mít hodnoty v lidskosti.


Láska tvoří lásku

Tohle je má oblíbená myšlenka! Přirozené JÁ je laskavé - nikdo se nerodí zlý. Zlým se člověk stane během života. Dovedou ho k tomu okolnosti. 

Když budeme dávat lásku ostatním v nás samých bude lásky přibývat. Kruh nenávisti se dá rozbít jedině láskou. Měli bychom bojovat láskou. Musíme se na své přátele dívat jako na své učitele a zahrnout je láskou. Ta pomůže v našem seberozvoji. ATP

Tato kniha je o nastavení mysli. Pozitivním vnímání světla, boji s chamtivostí a spoustu dalšího. Zkusím toho použít co nejvíce. Uvidím kam mě to dovede. Mám trochu strach, že když budu na lidi až moc vřelá, neoplatí mi to. Může to být jen předsudek. Uvidíme co se stane.

Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: