Jeho svatost dalajlama a Howard C. Cutler, M. D.
Knihu jsem si vybrala, protože jsem o ní již mnohokrát slyšela a také, už podle názvu, pojednává o cestě ke štěstí, a kdo by nechtěl být šťastný že?
Kniha je záznamem rozhovorů s dalajlamou. Píše ji americký psychiatr, který někdy přidává i své myšlenky z pohledu západní medicíny. Kniha tedy pojednává o buddhismu a propojení všeho se vším, ale i například, jak můžou nebuddhisté na věci nahlížet a s myšlenkami pracovat.
Buddhismus – 4 faktory naplnění neboli štěstí – blahobyt, světské uspokojení, duchovno a osvícení
Faktory šťastného života:
dobré zdraví
materiální zabezpečení
přátelé
stav naší mysli
-„Čím klidnější máme mysl, čím větší mír máme v mysli, tím větší je naše schopnost žít šťastným a radostným životem.“
V knize je popisován rozdíl mezi štěstím x potěšením, kdy štěstí se týká spíše mysli a srdce (je stabilnější) a potěšení je pocit štěstí závislý převážně na fyzickém potěšení (nestabilní).
Zmiňuje také, že pocit životní spokojenosti můžeme zvýšit (nebo snížit) změnou pohledu na věc. Jasně naznačuje, že pro šťastný život je ze všeho nejdůležitější náš psychický stav, s čímž mám i sama osobní zkušenost, že pocit štěstí se dát někdy i tak trochu „ochočit“.
Myšlenky z knihy
„Životní boj z nás dělá, to čím jsme.“
- Hlavní dalajlamova metoda, jak změnit naše postoje k nepříteli, spočívá v systematické a racionální analýze naší obvyklé reakce na lidi, kteří nás zraňují.
-Nenávist může být největší překážkou při vzniku soucitu a štěstí – proto je v buddhismu kladen velký důraz na náš postoj k soupeřům a nepřátelům.
-Není větší ctnosti než trpělivost.
-Nácvik trpělivosti a tolerance – základní faktor v boji s negativními emocemi – dosáhneme toho kombinací vlastního úsilí a příležitosti, kterou nám poskytují nepřátelé.
-Správná motivace může být jakousi ochranou, která nás chrání před pocity strachu a úzkosti.
-Skutečné tajemství štěstí – přesvědčení, úsilí a čas
-Vyrovnaný stav mysli je založen na lásce a odevzdání.
„Hluboká bolest zlidští mou duši.“ W. Wordsworth
Spojení s „trust“
-Důležitost pružné mysli – vyžaduje to nahlížet na problémy z různých úrovní: úrovně jednotlivce, úrovně společnosti a globální úrovně.
Včera v noci jsem se vrátila se Švýcarska a jsem ještě stále trochu myšlenkami tam. Proto zmíním toto propojení, které mě při čtení knihy napadlo (knihu jsem četla tam). Velice intenzivně jsem se posledních x dní zabývali tématem důvěra „trust“ což bylo téma celé konference. Rozdělovali jsme právě myšlenky o důvěře do tří „přihrádek“ – personal, interpersonal, social/enviromental podle kterých jsme pak plánovali programy dnů a témat na debaty pro studenty do konverzačních skupin. Přišlo mi skvělé, že když jsme se tímto zabývali, tak jsem u toho zrovna v knize četla to samé. Jak je důležité, nahlížet skoro na cokoliv (problém, nebo opravdu velká témata (politická, ekologická, společenská,…)) z alespoň tří druhů pohledu.
„Domnívám se, že upřímnost a sebedůvěra jsou možná úzce spjaty.“
Závěr
Kniha naplnila mé očekávání, je velice čtivá a má hluboké myšlenky. V kombinaci s knihou na téma důvěra se mi vzájemně knihy hezky myšlenkově propojovaly a propojovaly se i s prostředím, tématem a lekcemi konference, nebo tématy, které jsme v rámci konference probírali.