Tuto knihu jsem si vybrala na doporučení Jany, protože se mi velmi líbila myšlenka booksharing.
Ale zároveň teď zpětně jsem pochopila, že toto není správný důvod pro čtení knihy. Moje motivace byla podstatně nižší než u jiných knih, které čtu s určitým záměrem a otázkami, na které hledám odpovědi.
Hlavní myšlenky, které mne na knize zaujaly:
,, Když se lidská mysl otevře nové myšlence, nikdy se už neuzavře zpět do původní podoby.’’
,, Sami sebe nejlépe povzbudíme tím, že povzbudíme všechny ostatní.’’
,, Skutečný velký trenér dokáže hráče přesvědčit , že jsou lepší, než si sami myslí.''
,, Včerejší trápení je zítra pro zasmání’'
,, Vítězem se můžu stát pouze tehdy, když mám dost vůle přeskočit hranu útesu''
,, Skutečnosti se nezbavíme tím, že ji budeme ignorovat’'
Důležité pojmy, praxe:
Že vše může změnit jediný člověk.- Tato myšlenka se často opakuje v mnoha knihách o týmech a v praxi jsem si to doopravdy uvědomila na crossfertilizaci.
Úmluva je vyjádřením společné vůle, která váže lidi dohromady.- Myslím si, že o úmluvu jsme se pokušeli v našem týmu, když jsem tvořili kodex. Bohužel jsme na něj nereflektovali a nemá takovou váhu, jakou má úmluva.
Matkou vašeho štěstí je vůle po vítězství.
Být zralý a být připraven na povýšení je obrovský rozdíl.
Někdy může v důsledku zdravé konkurence uvnitř týmu nastat pozitivní obrat. Podněcuje každého vydat ze sebe to nejlepší a prokázat svou užitečnost.
7 varovných znamení signalizujících chorobnou ztrátu soudnosti. Tato týmová fáze mě vážně zaujala a mám pocit, že jsem si jí prošla s házenkářským týmem a zároveň si myslím, že v této fázi se momentálně nacházíme v jednom projektu.
Bez sebeobětování nikdy nepoznáte ani potenciál svého týmu, ani svůj vlastní.
Máte li být mistrovským týmem, musí vaše myšlenky být myšlenkami šampionů.
Pokud si připustíte možnost porážky, vaše prohra je nevyhnutelná, nedostatečná příprava je nepřítelem volného rozletu a přímo si říká o prohru. Tyto dvě myšlenky se mi poměrně hodně vážou s knihami- Pravidla úspěchu a Tajemství.
Prohry jsou stejně přirozenou součástí života jako vítězství.
Rilesův návod, jak se zabezpečit proti pohromě- upněte se ke svým nejsilnějším stránkám a základním hodnotám= záchranný pás. Za každé neštěstí se snažte odnést si maximální ponaučení.
,,Zastavit se o zarážku’' znamená prohru, která je důsledkem nepochopení nebo nepřipuštění čísel skutečného postavení ve srovnání se soupeřem.
Co jsem si vzala z této knihy a co jsem si na základě jejího přečtení uvědomila. Osobní názor:
Nejdříve mě tato kniha bavila čistě jen z pohledu na basketball, protože tato hra je mi blízká. Ale díky našemu společnému hovoru jsem pochopila podstatu a kvalitu této knihy.
Hodnocení: neohodnoceno
Nový komentář:
Komentáře (2):
Milan Jizba - 07.03.2021 - 13:20
Oceňuji to, že si na rovinu řekla, že si knihu nečetla ze své vlastní motivace. Ale abych ti dal konstruktivní kritiku na esej, rád slyším, že si alespoň po konzultaci knihy s někým dalším pochopila podstatu a kvalitu této knihy, ale když si pročítám tuto esej, tak jakožto člověk, který se této „konzultace“ neúčastnil, by mě tvé pochopení zajímalo a rád bych ho tu viděl vypsané.
Jana Švecová - 27.02.2021 - 14:01
Nejzajímavější část eseje by se mohla objevit v poslední části, ale už tam není zaznamenáno, jaká je z Tvého pohledu podstata knihy, v čem ční kvalita knihy... Na to jsem se těšila moc. I když jsem na hovoru byla, tak myslím, že by to bylo přínosné pro ostatní. Děl se s námi o své myšlenkové poklady, prosím :-). A ano, book sharing musíme ještě propracovat, nízká motivace byla zřejmě u více lidí, když do určeného data knihu přečetlo tak málo lidí :-(.