Zamýšlel jsem se nad tím, proč skoro každý den táhnu do TAPu přibližně 4 knihy (sešity) a mám tak těžký batoh. O bullet journalu jsem slyšel jako o takové knize, která zahrnuje diář, poznámkový blok, kalendář i třeba plánovač v jednom. Ušetřilo by mi to místo v batohu a mohl bych vše shrnout dohromady. Ale výhodou by bylo to, že v tom bude systém. Ten jsem já neznal a proto jsem si chtěl o tom přečíst knížku. Jak to dělat, jaký systém bych si měl vymyslet či jaké výhody by mi to mohlo přinést. Zároveň jsem byl nespokojený se svými zápisky a vlastně learning diary. Mít věci na několika místech mi nevyhovuje. Nevidím tam tolik tu provázanost a následnost. Jak jsme si v komunitě i týmu odzkoušeli na několika případech, tak to dělá komunikační šum nebo neznalost všech náležitostí. (nepřehlednost Slacku dříve, nevíme kde jsou jaké soubory na teamsesh, osobně jsem složitě hledal věci zpětně ve svých poznámkách, protože neměli žádnou formu)
Ryder Carroll je americký designér a spisovatel. Bullet Journal tvořil od svého mládí, protože trpí nemocí ADHD. Líbily se mu organizované poznámky jeho spolužáků. A tak začal experimentovat, s tím co by pomohlo jemu. Vymyslel několik metod, které následně probírá v knize. První část je od toho, aby jsme pochopili, jak BJ používat a v druhé se pak autor rozepisuje, proč bysme BJ měli používat.
První technikou, kterou si můžeme dělat je mentální inventura, která má 3 složky. Na čem pracujeme, na čem bych měl pracovat a na čem bych chtěl pracovat. Po vypracování nám to ukáže do čeho vkládáme energii a svůj čas. Na veškeré složky by jsme se měli podívat s odstupem a říct si, jestli jsou nezbytné. Pokud ano, tak je ponecháme. Pokud ne, tak se ptám jestli je to důležité. Pokud ano, tak to necháme (Je to tedy povinnost). Pokud, ale ne, tak to vyřadíme. (Tohle je z mého pohledu dosti složitá technika. Říct na něco ne. Vlastně ukázat to, že tomu nechci věnovat čas a že bych se raději zaměřil na něco jiného. Na tomhle bych měl asi zapracovat, ale bojuji se svým přesvědčením a nadějí, že mi to třeba ještě něco dá. Viz. Podnikni to!)
Základním systémem BJ je seznam úkolů, denník a plánovací kalendář. K zaznamenávání těchto 3 věcí (což vlastně já ukrutně potřebuji. Mít to na jednom místě. Pospolu) používáme nějaké koncepty.
Do denního přehledu zapisujeme metodou bleskového zápisu, který má své náležitosti. Používá heslovité (zkratkovité) zapsání a má vlastní označování. Tím, jak si danou věc označíme, tak si tím můžeme zmapovat jak se ta věc odvíjí (Mám u toho trochu pochyby, že se na to tak budu koukat, ale uvidíme časem).
· Úkol: Záznamy, které vyžadují aktivitu
X Splněné úkoly: Aktivita byla dokončena
> Přesunuté úkoly
< Naplánované úkoly
o Události
- Poznámky
! Inspirace
* Priorita
? myšlenka / nápad to jsem si já osobně přidal
Tohle je základní rozdělení a úvod do BJ. Následné kroky si můžeme vymýšlet sami (jaké kolekce využijeme, jak si budeme plánovat, atd… ). Autor, však říká, že se můžeme jednoduše inspirovat z internetu, kde je komunita BJ velmi silná (Sám jsem odzkoušel a našlo mi to přes půl milionu výsledků jen na Instagramu!).
Tímto reálně kniha končí z pohledu jak si vést BJ a co a jak do něj zapisovat. Druhá část knihy je pak o “praxi” a jak ho využívat. (Osobně mi to přišlo jako braková seberozvojová knížka. Jednoduché metody, složitě a dlouze popsané, příklady na moc konkrétních situacích).
Kniha měla super první část, která byla praktická a zajímavá, ale druhou číst jsem četl s nechutí, protože mi to k psaní si BJ nesedělo. Mám z ní nějaké zajímavé poznámky a myšlenky, ale není to vončo.
Poznámky