Buddhismus a hodnoty TAPu


1 bod

Hodnocení: 89.2 %

Přidáno: 01.11.2023

Tui

Učení buddhismu   Buddha

Buddhismus je náboženství či filozofická tradice, původem z indického subkontinentu, založená na učeních Siddhártha Gautamy, běžně známého jako Buddha, což znamená „probuzený“.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Buddhismus


Disclaimer: V této eseji píšu o buddhismu a Buddhovi jako „našem učiteli/náboženství “ ve smyslu „nás, kteří vyznáváme buddhismus“. Není to myšleno jako „nás všech lidí“.

Upřímně nevím jestli čtenář této eseje ví, co je to buddhismus. Pevně věřím, že ano…ale i tak krátce popíšu, v čem toto náboženství spočívá. Buddhismus je náboženství, ale neuctívá žádného boha, nýbrž spoléhá na učení a vzor Buddhy (našeho učitele), který ukazuje cestu k osvícení a osvobození od utrpení (koučuje nás k seberozvoji). Jak jsem již zmiňoval výše, buddhismus se zaměřuje na seberozvoj, osobní růst a osvícení, spíše než na uctívání nadpřirozených bytostí. Buddhismus je o tom, že věříme sami v sebe a že se každý den snažíme být lepším člověkem a konat dobré věci.


Často slýcháme, že svět podnikání je místo tvrdé soutěže, konkurence a snahy o dosažení co nejvyššího zisku. Osobně věřím, že buddhistická učení, týmové podnikání a hodnoty TAPu se prolínají. Rád bych chtěl přinést nový pohled a pomoci týmovým podnikatelům k osobnímu a duchovnímu růstu.

V této eseji bych chtěl vypíchnout klíčové učení Buddhy a jak souvisí s hodnotami TAPu


4 pravdy života.

Mezi první lekce Buddhy patří 4 vznešené pravdy života, se kterýma se v našem životě vždy setkáme a nemůžeme se jim vyhnout. V TAPu nám v prvním ročníku head kouč Vašek říkal, že musíme TRPět (training, reading, practice) a to stejné učí i Buddha, ale trochu jinak…

PS , Nepřirovnávám Vaška k Buddhovi. Buddha je učitel a Vašek head kouč (v podstatě taky učitel). Vnímám oba dva jako své učitele. :)


4 vznešené pravdy života jsou:

  1. Náš život je konstantní utrpení
  2. Naše konstantní utrpení má důvod
  3. Utrpení můžeme zastavit
  4. Cesta k zastavení utrpení


Život je konstantní utrpení

Život/týmové podnikání je konstantní utrpení, nejedná se pouze o fyzickou bolest, ale neuspokojení, nespravedlnost, a všechno nepohodlí, co nás v životě potká. Je to totiž součást naší existence. Buddha neříkal, že život je neustálé peklo, ale upozorňoval na to, že ve světě jsou nevyhnutelné nezdary a nepříjemnosti, které nás holt potkají. Začneme vkládat velké úsilí, čas a naši energii do projektu, který nakonec musíme ukončit se ztrátou? Utrpení! Nemám přípravu na TS a tým mi to dává sežrat? Utrpení!


Naše utrpení má důvod

Co to znamená? V podstatě Newtonův zákon akce a reakce (akce vyvolá reakci). Jedna událost vede k jiný a nějaká věc může vést k vzniku další věci. Naše „trpení a nepokoj“ v životě/týmovém podnikaní má svůj původ (dalo by se vnímat jako reflexe). Proč jsem ukončil svůj projekt ve ztrátě? Neudělal jsem si finanční plán/průzkum trhu/avatara cílovky…Důvod utrpení! Proč jsem neměl přípravu na TS? Byl jsem večer před tím na párty…Důvod utrpení

Jaká je tu myšlenka? Existují určité psychologické a mentální modely, které nás vedou k těmto „utrpení“.


Utrpení můžeme zastavit

Jak to uděláme? Musíme prozřít. Utrpení končí, když si uvědomíme, co děláme a jak nás to může ovlivňovat v dobrém/špatném. Schopnost změnit svůj vztah k vlastním myšlenkám a emocím rezonuje v každém z nás. Osvobozením od nich můžeme najít cestu k prozření, neboli nirváně.

Jdu rozjet projetk, mám k tomu dostatečnou teorii? Vím co dělám? Mám vše potřebné co potřebuji k rozjezdu tohoto projektu? Večer před TS je akce, měl bych si udělat přípravu předem, ať nestresuju později.


Cesta k zastavení utrpení

Zde se jedná o konkrétní kroky, které musíme podniknout, abychom utrpení zastavili. Říká se jí osmi-kroková cesta (eightfold path). Jak již z názvu vyplívá, jedná se o osm kroků, které nás dovednou k prozření a zastavení našeho utrpení. Rád bych tyto kroky vypsal, ale esej už začíná být dlouhá a já nejsem ani na začátku.

Jaké jsou akční kroky z těchto lekcí, které můžeme využít? (Nebo už využíváme)

Když se v projektu něco nepovede, nebo nevyjde podle našeho očekávání.

Nebuďme naštvaní. Je to součást budování našeho charakteru. Sedněme si a popřemýšlejme, co vedlo k tomu, že se daná věc nepovedla. Co bychom mohli změnit na našem postupu?

Stejnou chybu v projektu už opakovat nebudu, protože dneska jsem lepší verzí sebe. Jsem o jednu chybu dál, než bylo moje včerejší já. Hněv a naštvanost jsou přirozenými emocemi, které projevíme, když v projektu narazíme na překážky a neúspěchy. Je však klíčové, abychom nad těmito emocemi přemýšleli a reflektovali je. Zamyslíme-li se nad důvody svého hněvu, můžeme najít způsoby, jak reagovat na budoucí problémy prozřít.


Snažil jsem se tuto esej nepsat obecně…moc to nešlo, jelikož bude v esejbance a já nevím kdo si ji přečte. Snažil jsem se do eseje trošku vnést můj smysl pro humor, tak snad vám bude připadat esej i vtipná. Při psaní eseje jsem si uvědomil, že něco málo co by se svět podnikání mohl naučit od buddhismu je v podstatě TAP a inovativní podnikání celkově. Nesnažím se tu přirovnávat, ale některé techniky, které využívámé (reflexe, uvědomění, seberozvoj…) Jsou i základním učením buddhismu.


Děkuji za přečtení eseje. Nahoďte mi prosím komentář jestli vám to přišlo zajímavé/smysluplné



Hodnocení: 89.2 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: