Bubli Bubli


2 body

Hodnocení: 70 %

Přidáno: 06.04.2021

Ekonomické bubliny   Dominik Stroukal

Knihu Ekonomické bubliny jsem si vybral, protože mě tato tématika zajímala. O knihu jsem se zajímal už i kvůli samotnému autorovi Dominikovi Stroukalovi. Nadchnuli mě jeho tweety na soc. sítích. Slyšel jsem také o něm dřív jako o člověku, který v česku poprvé nějak solidně popsal co je to Bitcoin a jak funguje. V té době jsem byl do kryptoměn jen holý nadšenec a zajímalo mě to. Knihu jsem si však v té době nepřečetl, protože jsem si myslel, že na to nemám kapacitu. Tou dobou mi bylo 15 let a teprve jsem vycházel ze základní školy. 

Když jsem knihu začal číst, tak mě po prvních 100 stránkách dost zaskočila. Byla to totiž spíše kniha o historii bublin, které ve světové ekonomice byly. První takovou bublinou byla tulipánová horečka v holandsku, kdy se za cibulku tulitánů platilo až 500 násobek původní ceny. Kniha pak končí u bubliny, která nastala v oblasti nemovitostí v roce 2008. Mezi všemi řádky jsem se dočetl o různých vhledech z ekonomických škol, jako například Keynesiánství, Rakouská škola, Bostonská škola a dalších.

Kniha byla velice zajímavá pro čtení. Oddechová. Bylo to jako bych četl učebnici dějepisu bublin. U knihy jsem si náramně odpočinul a tím bych jí považoval za doboru. Očekávání jsem měl jiná, ale tohle bylo příjemné překvapení, které mi nevadilo. Původně jsem si myslel, že se bude věnovat spíše aktuálnímu dění a ne tomu co už bylo. O aktuálním dění píše jen v poslední kapitole, ale to je právě “konspirace”. Sám autor v závěru zastává tvrzení, že o bublinách i krizích se píše jen zpětně. To co se píše před nimi jsou jen konspirace, které ale mohou být postaveny na velmi silných základech. Autor shrnuje v závěrečné kapitole 10 poučení, co si z knihy můžeme odnést.


Desatero poučení z knihy:

  1. stále se máme co učit
  2. lidé  nejsou ovce
  3. vzácnost je cnost
  4. za vším hledej peníze
  5. v chatrném světě financí může být špendlíkem co propíchne bublinu cokoliv
  6. pozor na systém tvorby peněz 
  7. inflace se umí schovávat
  8. sledujte centrálních bank a vlád
  9. bubliny mají vítěze a poražené 
  10. záleží na příběhu 


Hlavní myšlenky, které mne na knize zaujaly:


Nové peníze dnes vznikají jen pomocí úvěrů.

Pokud vedle sebe kolují špatné a dobré peníze se stejnou nominální hodnotou tak trh brzy začnou ovládat ty špatné. (Spíše z historie, mluví se o penězích, které ještě obsahovaly drahé kovy)

Z vyššího vydávání peněz do oběhu roste nerovnost mezi vším.

Podle zákona č.6/1993 Sb. o ČNB je mi prodávající povinen přijmout peníze vydané ČNB. (Několikrát se mi stalo, že mi v obchodech nechtěli přijmout peníze, protože jsem měl moc velkou bankovku a nechtěli mi dát všechny své menší bankovky)

Marxovo tvrzení: “Hodnotu tvoří práce”. 





Hodnocení: 70 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Švecová Jana - 27.05.2021 - 04:50


Děkuji Ti za nové vhledy. Zajímalo by mě, zda by tuto knihu uznali jako podnětnou pro zkoušku z Ekonomie pro podnikatele...

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: