Brutální kombinace technik


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 15.04.2024

Projektový management v praxi   Jan Doležal, Jiří Krátký

Velmi příjemně psaná kniha která nám postupně vypráví o procesu tří kamarádů, ve kterém je jeden expert na projektový management a dva jeho kamarádi podnikatelé kterým právě první kamarád pomáhá s jejich prvním projektem. V knize jsou velmi dobře kladené otázky na složitější techniky které expert popisuje, vše je uvedené na příkladech v rámci jednoho projektu a předává opravdu dost dobrých technik a častých chyb které lidé při projektovém managementu dělají.


Jelikož expert v našem příběhu pracuje ve společnosti která se specializuje na řízení projektů, ukazuje v knize spoustu šablon pro různé techniky které pak také vysvětlí a na příkladu ukáže.


Mezi techniky které jsou v knize vysvětleny patří například WBS. To je nám asi všem známé, ale v knize je popsané trochu jinak a je ukázané v trochu jiném kabátku než jsem ho znal do teď. Myslel jsem si vždy, že WBS může mít maximálně tři úrovně, ale autoři v knize zmiňují, že WBS může mít kolik chce úrovní. Dokud nebude poslední úroveň jasně přiřaditelná ke zodpovědné osobě, může vzniknout další úroveň.


Další technika je PERT diagram (Program Evaluation and Review Technique). Grafický nástroj díky kterému vidíme v časovém průběhu různé kroky společně s tím, jaké zdroje na dannou činnost budeme potřebovat. Představte si časovou osu, na ní si nahážete všechny nutné kroky společně se zdroji které potřebují. Nemělo by se vám tak stát, že se dostanete v projektu do situace, že je pondělí a potřebujete do pátku udělat dvě činnosti které obě zaberou čtyři dny a potřebují minimálně čtyři členy na uskutečnění, ale vy máte k dispozici pouze pět lidí.


Ganttův diagram je také věc kterou pravděpodobně známe. Podobná věc jako PERT, zde ale skládáte úkoly za sebe dle toho jak na sebe navazují. Jedna aktivita například nemůže začít dokud nebude před tím hotová jiná, krásně to uvidíte v tomto diagramu. Spojení PERT a Ganttova diagramu je ultimátní nástroj pro orientaci ve zdrojích a čase.


Brainstorming je taková honorable mention, jak ho správně dělat asi všichni známe, pokud ne, napište mi a rád vám vysvětlím jak funguje. To samé platí pro SWOT analýzu.


Poslední techniku co bych vypíchl je Metoda kritické cesty (Critical Path Method – CPM). Díky této metodě se vám bude dobře sestavovat ganttův diagram. Vezmete totiž veškeré kroky které jsou nutné k dokončení projektu a postavíte je za sebe. Poté si postupně určujete které aktivity lze provádět v jeden čas a nemusíme čekat než se dokončí jiná, Tak sestavíte nejkratší cestu ke konci projektu.


Vlastně pokud spojíte PERT, Ganttův diagram a CPM, bude se vám vše kontrolovat, řídit a hodnotit velmi přehledně. Díky tomu se vám pak bude dobře a v souvislostech vysvětlovat svým zaměstnancům a ostatním členům projektu proč a co musí každý udělat.


Trochu mě překvapilo že je kniha pouze za bod, je dle mého nabitá praktickými pointy a opravdu pomůže člověku s vedením projektu. To je také důvod proč jsem si knihu vybral. Věřím, že mi kniha dala spoustu teorie kterou ve svém připravovaném projektu převedu do praxe.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

29.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.04.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.04.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: