Proč tuto knížku?
Mimo zkoušky tak se váže s í smím learnirng contraktem, kde se chci dozvědět více o financích. Jinak jsem na ní narazil už dříve, ale až teď jsem si ji „přečetl“. Využil jsem audio verzi.
Základní děj:
Jde o více méně autobiografickou knihu. Robert Kiyosaki popisuje svůj příběh jak se stal kým se stal. Popisuje dva odlišné pohledy. Pohledy bohatého a chudého táty, odtud také název. Kniha se rozděluje zhruba do třech částí. První je autobiografické dílo, kde čtenáře seznamuje se svým mládím a jak vlastně přišel k bohatému otci a v čem je jeho biologický (chudý) otec odlišný od toho bohatého, druhá část působila seminárně, popisoval myšlenky, které mu radil bohatý táta a vysvětluje. Třetí část popisuje jeho proces dospívání a čím si prošel a proč.
Zásadní myšlenky z knihy:
Základní smýšlení bohatých a chudých lidí: „Nemohu si to dovolit.“ oproti „Jak si to mohu dovolit?“ = tím je myšleno, že pro bohatství je třeba myslet a cvičit mozek. Když se mozek necvičí tak zakrní a nelze pak kreativně ani jinak používat. K tomu, aby nezakrněl používáme právě otázky typu: Jak si to mohu dovolit
Šest lekcí:
1. Bohatí nepracují pro peníze
2. finanční gramotnost
3. Hleďte si svého
4. Historie daní a moc korporací
5. Bohatí peníze vytvářejí
6. Pracuj, aby ses učil, nepracuj pro peníze
Mluvit pravdu o svých pocitech = říkat to sám sobě a přiznat si, že se bojím, že budu bez peněz. Jakmile tato obava pomine (dostanu výplatu), nastoupí touha a chamtivost. Tyto pocity budou vždycky, ale je důležité se jimi nenechat zmást a místo toho jednat a postavit se jim.
Aktiva = Něco, co do mé kapsy peníze vkládá
Pasiva = Něco, co z mé kapsy peníze bere
Finanční IQ:
1. Účetnictví = Finanční gramotnost (levá strana mozku; detaily) = schopnost číst a rozumět finančním údajům. Dovolí nám rozpoznat silné a slabé stránky
2. Investování = Nauka o vydělávání peněz penězi (pravá část mozku; kreativní) = vzorce, strategie
3. Porozumění trhu = Nauka o nabídce a poptávce
4. Zákon = daňové výhody, ochrana před soudním procesem. (co si mohu dovolit)
Volba zaměstnání: Zde je myšleno, že chudí lidé si vybírají zaměstnání podle platu, svého zaměření, kolektivu a tak dále. Bohatí lidé si vybírají zaměstnání tak aby se vždy naučili něčemu novému nebo něčemu co neumí. Ve své podstatě jde o to dělat věci hlavně proto abych se něčemu naučil a rozšířil si obzory a své možnosti.
Indiánský dárce = síla získat něco za nic. Jak rychle se mi investice vrátí? A co dostanu zadarmo.
Aktiva kupují luxus = musím si na luxus počkat, ale vyplatí se, protože si ho nemusím kupovat na dluh.
Darujte to, co chcete = tato myšlenka vyplývá z ideologie Karmy. Když činím dobro vrátí se mi také dobro.
Vzdělání je důležité = tímto, jsem se poučil, co je ve skutečném světě důležité a že ve skutečném světě vítězí lidé s vyšší finanční gramotností.
Názor na knihu?
Myslím si, že Kiyosaki má skvělé finanční vhledy a k tomu dokáže člověka nadchnout. Po několikátém poslechu této knihy, jsem zjistil, jak moc jsem teď nadšený trochu více nahlédnout pod pokličku peněz. Zároveň mi dal i jiné možnosti, jak lze pozorovat lidi a z čeho všeho se můžeme učit.
Zdroje:
http://saralhotakova.cz/wp-content/uploads/2015/06/Kiyosaki-BOHATY_TATA_-_CHUDY_TATA.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=hm7JpU6ocvo&t=50s