Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.10.2021

Bohatý táta, chudý táta   Robert T. Kiyosaki

Bohatý táta, chudý táta


 

Již pár let zpět jsem se na youtubových kanálech zaměřujících se na podnikání a finance setkával právě se jménem Robert T. Kiyosaki a jeho knihou Bohatý táta, chudý táta. Všechny tyto kanály staví na Robertově knize a zároveň ji doporučují pročíst pro pochopení problematiky.


Autor popisuje 2 základní charaktery lidí. Jeho chudý táta představuje akademicky vzdělaného učitele, jenž pracuje pro peníze. Vzdělání staví na první místo a jakmile dojde řeč na peníze, vykrucuje se. Obecně nerad riskuje a nechce vybočovat z řady. Naproti němu bohatý táta nechává pracovat peníze pro něj. Nebojí se vybočit z řady, jde si za svými sny a svou fantazii.


Základní rozdíl mezi třídami společnosti


Chudá třída: Žije od výplaty k výplatě, když už nakupuje, tak pasiva.

Střední třída: Nakupuje převážně pasiva, která si představuje jako aktiva.

Bohatá třída: Nakupují aktiva, skrz korporace ušetří velké sumy peněz na daních a nakupují před zdaněním.


Princip pochopení finanční gramotnosti


Skutečně bohatí lidé nakupují majetek jako auta a jachty až poté, co na to skutečně mají. Většina těch, kteří nakupují drahá auta a jachty již z počátku se za bohaté pouze převlékají. Bohatí využívají vlastních výdělků pro nákup dalších aktiv, nejlépe z různých segmentů, aby se vzájemně kryly. Až následně nakupují drahá auta a ostatní věci pro osobní potřeby.


Aktiva x Pasiva


Důležité je rozdělení aktiv a pasiv. Dle autora si většina lidí myslí, že jejich dům je aktivum. Ve skutečnosti se jedná ale o pasivum, které nás stojí nemalé peníze a nepřináší nám žádný zisk.

Oproti tomu aktivum je věc, která nám generuje zisk, při nejlepším bez naší iniciativy. Bohatí aktiva nakupují za účelem rozšíření portfolia a generování dalšího zisku. Jako aktivum mohu uvést například akcie, automyčku, či jiné další peníze generující majetky.


Povolání x Byznys


Autor nazývá povoláním ty činnosti, kde člověk pracuje pro peníze. Například pracuje jako bankéř, prodavač, hasič, či učitel. Zatímco byznys je činnost, které se člověk fyzicky nemusí zúčastnit, a je schopná samovolně generovat zisk. Ideální příklad je automyčka, pro kterou osobně řeším již rok vhodný pozemek.


Závěr


Bohatý táta chudý táta je vskutku zajímavá kniha a s většinou informací musím souhlasit. Autorovi ale uniká jedna věc. Snaží se všechny lidi dovézt k modelu bohatého člověka. Nebere ale v potaz, že je zapotřebí všech typů lidí, zejména i těch chudých, na kterých se ti bohatí živí. Když bychom byli všichni podnikatelé, koho bychom zaměstnávali, komu bychom prodávali? Nicméně se mi celkově líbí, jak je kniha pozitivně laděná a nastavuje skutečně pravý podnikatelský mind set, který je pro nás studenty Inovativního podnikání nesmírně důležitý.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (2):



Tomáš Konrád - 29.09.2022 - 16:46


Jak hodnotíš svoje "bohaté myšlení" teď, s odstupem času? Kdy, nebo v čem, stále přemýšlíš "chudě"? Bohatý táta, chudý táta není kniha pro každého (viz. Radikáln otevřenost - Rock stars

Ondřej Zákora - 30.10.2021 - 17:37


Tuto knihu jsem již četl pár let zpátky, a proto jsem si díky tvé eseji hezky zopakoval hlavní a podstatné myšlenky, které jsi dokázal z knihy perfektně vytáhnout. Libí se mi i tvůj osobní příspěvek s automyčkou. Je tedy vidět, že dobře chápeš myšlenky Kiyosakiho, které zde popisuje a zároveň si je i osvojuješ.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: