Bohatý táta, chudý táta


2 body

Hodnocení: 95 %

Přidáno: 08.01.2020

Bohatý táta, chudý táta   Robert T. Kiyosaki

Robert T. Kiyosaki

Bohatý táta, chudý táta


Kniha je jednou z mnoha dalších motivačních titulů na trhu, avšak i tak si stále udržuje své místo na prvních příčkách žebříčků. Řekl bych, že tomu tak je z několika důvodů - je napsaná velmi srozumitelně a jednoduše (v dobrém slova smyslu), je poučná, a je protkána příběhy ze života samotného autora. Pan Robert T. Kiyosaki je nadaný nejen v oboru financí, ale je též talentovaný vypravěč. Kniha je rozdělena na 10 různých kapitol.

Kniha je propojena s vlastními zkušenosti autora, a celou dobu jsme doprovázeni příběhem o bohatém a chudém otci. Chudý otec, autorův vlastní, je velmi vzdělaný muž, který dbá na vzdělání svého syna, ale je chudý. Bohatý “otec” sice nemá takové vzdělání, ale jeho přístup a vytrvalost mu umožnili stát bohatým. Tento bohatý otec také vzdělává autora od jeho raného mládí právě v již zmíněných odvětvích. Dle mého názoru si každý v knize najde to, co zrovna potřebuje. Donutí čtenáře se zamyslet nad nepříjemnými tématy, místy bych řekl až tabu, která každého z nás životem doprovází. Uvědomit si sám sebe, svůj život a hodnoty. Dostat se až do svého nitra, a tam udělat změnu. Je zde několik důležitých myšlenek, které bych rád zmínil:


·       Zásadním problémem je neznalost a negramotnost lidí v oblasti podnikání a financí. Lidé neumí správně zacházet s penězi, žijí od výplaty k výplatě, a přesto utrácejí za nepodstatné požitky. Nemají pak dostatek financí na důležité věci, a vznikají z toho pak dluhy, ze kterých se neumí dostat. 

·       Začít si spořit už od mladého věku.

·       Bohatství je možné pro všechny, kteří se nebojí neúspěchu a umí se chytnout příležitosti. Důležitá je odvaha a přístup.

·       Na predispozicích nezáleží. Je jedno, z jaké rodiny pocházíte. To, že vaši rodiče měli milióny na učtu neznamená, že je tam v budoucnu budete mít i vy. A zrovna tak, pokud vaši rodiče obraceli každou korunu, nemusí to být i vás případ. To, na čem se dá opravdu spolehlivě stavět, jsou znalosti a zkušenosti, a učení se z chyb ostatních.

·       Jediný skutečný “nepřítel” jsme my sami a náš způsob myšlení.

·       "Školy byly uzpůsobeny tak, aby produkovaly dobré zaměstnance, nikoli zaměstnavatele" - opět odkaz na nedostatečnou finanční gramotnost, která se z mně neznámých důvodů na školách nevyučuje.


Ačkoliv máme na výběr z tolik motivačních knih, musím uznat, že kniha Bohatý táta, chudý táta je opravdu něčím speciální. Byl jsem i lehce skeptický, ale z knihy jsem si hodně odnesl. Nemusí to být úplně postupy, které autor sám aplikoval, ale právě to zamyšlení se sám nad sebou, a přehodnocení určitých aspektů v mém životě. Je zde velký důraz na obezřetnost a všímavost, a to jak na dění okolo nás, ale například i na rozhovory s vašimi přáteli. Svět se neustále mění, a proto se musí měnit i naše postupy. Není možné aplikovat postupy našich například prarodičů. Líbila se myšlenka o síle mozku - chudý otec nehledal způsoby, jak věci vylepšit, ale hledal spíše výmluvy. Často říkal: “To si nemůžu dovolit.” Kdežto ten bohatý se radši ptal “Jak bych si to mohl dovolit?”. Vyslovením slov jako „Nemůžu si to dovolit“ mozek automaticky přestane pracovat a přemýšlet nad možnými cestami a autor věří, že to je znak tzv. mentální lenosti.  Když si ale položíme otázku: „Jak si to mohu dovolit?“ uvedeme mozek do činnosti a stává se silnějším. 

Závěrem bych rád zmínil ještě pár poznatků. Bohužel, jsem toho názoru, že autorova americká národnost může trochu ovlivnit pohled čtenářů. Je známým faktem, že americký trh a možnosti lidí vypadají o něco jinak, než naše možnosti v Česku, ale i v Evropě obecně. Samozřejmě to nemusí být překážkou, možností je spousty, ale asi se v naší malé, skromné České Republice nemůžeme srovnávat s poměry USA. Autor se poměrně opakoval. I to je samozřejmě způsob vzdělávání, mohlo to být myšleno jako “opakování, matka moudrosti,” ale já osobně jsem na opakování v knihách háklivý, a místy to bylo možná zbytečné.

Kniha se může zdát jako čtivo vhodné právě pro mladší čtenáře, kteří mají zájem o rozvoj v oblasti podnikání, ale já osobně si myslím, že se v ní najde i starší generace. A také si myslím, že není nutný zájem o finance, abyste si z této knihy něco odnesli. Možná ale právě věk je ten faktor, co na tuto knihu ovlivňuje pohled. Setkal jsem se s pár lidmi různého věku, kteří tento titul četli. Nechci tu generalizovat, ale na první dojem to vypadá, jako že mladí lidé jsou z knihy nadšení a po přečtení jsou namotivováni, ale starší to berou spíše jako jednu knihu z milionu, která má údajně lepšit životy.

Já osobně bych knihu doporučil všem, kteří se chtějí trochu zamyslet nad svým životem a rozhodnutími, nejen v oblasti financí. Za mě kniha splňuje účel, tedy přináší motivaci, nové pohledy na věc a myslím, že každý si z ní něco odnese. 


Slovníček

·       Finanční nezávislost = v této knize myšleno jako možnost nemuset vůbec pracovat, neboť vás živí výnosy z investic

·       Downsizing = snižování počtu zaměstnanců a zjednodušování podnikové struktury, aby se zvýšila výroba a růst produktivity

·       Baby boomer = Američtí občané narození v poválečné éře zvýšené porodnosti v období 1946-1960

·       Korporace = Při překládání slova „Corporation“ se většinou používá termín korporace, ale existují i známější výrazy: akciová společnost, podnik apod. V Americe se korporací nemyslí jen nadnárodní společnost. Při založení korporace se mnohdy nevyžaduje ani minimální kapitál, a tím se může stát, že korporace má pouze jednoho zaměstnance.

·       Doo-dad = neočekávané a často zbytečné věci, za které utrácíme peníze

·       Výsledovka = ukazuje, jakého výsledku hospodaření účetní jednotka dosáhla za sledované období, včetně porovnání s obdobím minulým

·       Rozvaha = jedním ze základních výkazů účetní závěrky. Podává přehled o aktivech a pasivech, a umožňuje tak posoudit finanční postavení podniku

·       Aktiva = ekonomické zdroje, u nichž se očekává, že entitě přinesou budoucí ekonomický prospěch

·       Pasiva = zdroje, kterými jsou financována aktiva podniku


Pár slov k zamyšlení

V tomto světě už se nemůžeme obracet na vzdělání a vyučené tituly. Víte, kdo bude mít v životě větší šanci být bohatý a kdo chudý? Pečlivý student a zaměstnanec, nebo člověk, který se nebojí riskovat a má zdravý rozum? U koho je více pravděpodobné, že si bude žít tak, jak se mu bude chtít? Který bude v životě jistější? Odpověď na tyto otázky asi není. Ale na úplný závěr bych rád zmínil jednu myšlenku - bohatství je velmi subjektivní, a peníze ne vždy mohou zaručit úspěch. Úspěšný člověk je ten, který je šťastný.



Hodnocení: 95 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Václav Švec - 20.01.2020 - 14:05


Líbí se mi struktura a pojmy, které sis vypsal. Nejvíce mě pobavil pojem "mentální lenost". Budeš ho umět využít v nějakém svém ATP modelu? Jak to uděláš? ;)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: