Bohatý a chudý táta


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.10.2021

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Hlavní důvod, proč jsem si vybral tuto knihu byl fakt, že jsme ji měli doma a v létě jsem ji přečetl na dovolené. Nicméně to není tak černobílé, o knihu jsem se začal zajímat již dříve jelikož mnoho z mých kolegů z týmu leckdy na training session řekli nějaký citát právě z této knihy, či dokázali efektivně využít načerpané teoretické znalosti pro například lepší průběh TS. Proto jsem se tedy rozhodl tuto knihu přečíst, jelikož věřím že mě dokáže obohatit ve směru ve kterém se chci momentálně rozvíjet. 

 

Obsah 

 

Samotná kniha je rozdělena do 8 kapitol. V prvních 6 kapitolách (lekcích) nás autor seznamuje se základy financí a finanční inteligence. Zmiňuje dobré typy investic a odhaluje nám význam některých pojmů. V dalších dvou kapitolách nám vysvětluje, jak se vypořádat s rizikem, překážkami a obecně dává rady, jak vůbec začít. Měl jsem k dispozici pouze původní verzi knihy – tedy bez nového vydání obsahující porovnání s přítomností. Nicméně i tato verze obsahuje mnoho zajímavých a neobvyklých názorů – jako třeba, že ve škole nás nenaučí pro reálný život, nebo že drtivá většina lidí je finančně negramotná, což je v jistém smyslu záměr vlády a škol.  Mimo jiné pojednává o systému daní a podpor. 

 

1.     Bohatí nepracují pro peníze

 

V této kapitole je nám především odkryt rozdíl mezi pasivy a aktivy. Pasivum je tedy něco, co spotřebujeme a nevydělá nám to peníze – jídlo, oblečení, dovolená apod. Naopak aktiva nám peníze generují – investice, akcie, nemovitosti. Nicméně u nemovitostí je rozdíl mezi osobním domem a domem na pronájem. Objevuje se tu téma vydělaných financí a jak s nimi nakládáme. Zdali je měníme v pasiva či aktiva. Dále jsou v této části k dispozici grafy, abychom si mohli lépe představit rozdíl mezi chudými a bohatými lidmi a jejich nakládáním s financemi.

 

2.     Proč vyučovat finanční gramotnost? 

 

V celé této knize je omýváno jedno základní pravidlo, pokud chceme být bohatí, musíme se naučit, že peníze vydělávají další peníze. Proto je tedy nesmírně důležité mít ponětí o tom, jak nakládat s penězi, jak investovat, jak hospodařit, a to všechno hlavně legálně – tedy být finančně inteligentní. Je to naprosto stěžejní, jelikož můžeme vydělávat jakékoli peníze, ale pokud je nebudeme umět správně rozložit tak, aby nám vydělávali další peníze, budeme je jen utrácet za pasiva. 

 

3.     Hleďte si svého

 

Vždy je lepší být svým vlastním pánem, přesně tuto myšlenku autor vyzdvihuje v této lekci. Mluví především o normě, která je v dnešní době napříč společnostmi všude na světě – spát, jíst, splácet účty a chodit práce a generovat peníze pro někoho jiného. A to je špatně, jelikož tak bychom žít neměli. Měli bychom dělat co nás baví, mimo jiné i riskovat, investovat, experimentovat (zkoušet nové věci), ale především budovat jméno svého byznysu a tím pádem i jméno své. Naše úsilí by nemělo generovat peníze nikomu jinému než právě nám. 

 

4.     Historie daní a moc korporací

 

V této kapitole je detailně rozebírán problém daní a jejich placení. Člověk si řekne že daně platí všichni stejně, nicméně tomu tak není. Pomyslně můžeme rozdělit společnost na jakési tři vrstvy. Nejvyšší vrstva, tedy velmi bohatí lidé si můžou dovolit nakoupit jisté zboží do zásoby, či vybavení do firmy a dát si to do nákladů - tím pokrátit si daně. Střední vrstva však daně platí v plné sazbě, jelikož například firmy nevlastní, ale pouze v nich pracují. Nejnižší vrstva většinou nepracuje a pokud ano tak vydělává minimum, nebo žije z dávek tudíž jde problém daní úplně mimo tuto vrstvu. Jediný, kdo tedy skutečně platí a doplácí na daních je střední vrstva. 

 

 

5.     Bohatí peníze vytvářejí 

 

Jak je nám všem známo, každý máme svou jistou komfortní zónu. V této kapitole autor porovnává rozdíl mezi lidmi, co se z ní nebojí vystoupit a mezi těmi co ano. Vysvětluje, jak je pro nás důležitý pocit jistoty a uvádí to na příkladu kdy radši budeme dělat v zaměstnání co nás nemusí bavit nebo naplňovat, než abychom vystoupili ze své komfortní zóny a riskovali. Tento risk nás sice může stát auto, či práci nicméně může nastat i pravý opak kdy nám náš risk přinese ovoce. To že bohatí peníze vytvářejí je myšleno tak, že bohatí se neustále obohacují o nové způsoby, jak generovat peníze a neustále získávají více a více kontaktů a tvoří si tak rozsáhlou a důmyslnou síť kontaktů, které v budoucnu mohou použít pro další možnosti generování peněz. 

 

 

6.     Pracuj, aby ses učil – ne pro peníze 

 

V této kapitole je především kladen důraz na fakt, že znalosti jsou základním kamenem všeho – a to i podnikání. Musíme se stále učit novým věcem, zkoušet nové způsoby a poznávat nové lidi a zvětšovat si tak své pomyslné uložiště znalostí.  Tedy pokud nemáme znalosti, nemůžeme získat zkušenosti, jelikož nebudeme vědět kde a jak. Pokud nemáme zkušenosti, nemůžeme podnikat úspěšně, protože opět nebudeme vědět jak. Tato myšlenka se mi velmi úzce pojí s myšlenkou ATP, jenž je jedna z našich hlavních hodnot v TAP. Je to koncept kdy si nasbíráme teoretické znalosti z knih apod. a ty poté převádíme do praxe v projektech.  

 

 

 

Zajímavé myšlenky 

 

Nejlepší investice dle Kiyosakiho jsou: Akcie, dluhopisy, investiční fondy, nemovitosti a mnoho dalších. 

 

Dále mě zaujal jeho názor, že je důležité mít dobré organizační schopnost - ve smyslu umět organizovat nejen sebe a svůj čas, ale umět organizovat i ostatní.

 

„Je nutnost vědět od každého trochu”

 

 

Závěr

 

Kniha se mi velmi líbila, četla se podstatně lépe než jiné odborné knihy vzhledem k její příběhové formě. Nicméně i přes její formu knihu shledávám velmi načnou pro lidi, co je zajímá podnikání. Věřím, že kniha obohatila mé znalosti v poli finanční inteligence. Co se mi na knize nelíbilo, byly volné stránky po shrnutí každé kapitoly, které měly sloužit jako místo pro poznámky. Osobně bych do knihy nikdy nepsal, tudíž to pro mě bylo vcelku překvapení, ale věřím že někdo, kdo si píše poznámky přímo do knihy to jistě ocení. 

 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: