Atomové návyky


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 24.05.2023

Atomové návyky   James Clear

Atomové návyky

James Clear

 

Říká se, že každý úspěšný člověk má určité návyky, rutiny, které stále opakuje dokola. Pojí se to s disciplínou, kterou je potřeba mít ať už chci být nejlepší v čemkoliv. Na začátek mohu říci, že se o toto snažím již delší dobu a relativně se i daří. Mohu začít pro někoho drobnějšími věcmi, jako rutina cvičení, lezení a plavání, které opakuji v pravidelných intervalech. Vynechávám pouze opravdu výjimečně. Stejně tak to mám s vitamíny, a dokonce mám i nastavené časové úseky, kdy se věnuji vzdělávání. Tím myslím vzdělávání ve věcech, co zajímají mě osobně a vidím v nich přínos, ne jen ve věcech, do kterých mě tlačí okolní vlivy, jako je škola například.


Kniha ve zkratce vysvětluje, že k velkým změnám, vedou jen drobné krůčky, které kompletně mění myšlenkové pochody. Klíčem totiž není jeden velký skok, ale vytrvalost a dlouhodobost.


V tomto lze perfektně citovat text z knihy „Jak mnohem lépe prodávat“ – „Všechno se počítá“. To, že dnes děláme drobné změny, za které se nám možná ostatní smějí, jelikož výsledek není vidět, ještě neznamená, že nebude. Vždycky totiž nějaký následuje, avšak vždy trvá delší dobu, než se zúročí. Je to stejné jako investice, málokdo dosáhne enormního zhodnocení po pár dnech od nákupu. Avšak čím déle investice držíme, tím více se pomocí složeného úročení zhodnocují.


Abychom dosáhli svých cílů, je lepší se zaměřit na proces než na výsledek. Odkládat tak věci a čekat, že něco přijde až po něčem, je prostě nesmysl. Pokud nic neuděláme, nic se nestane. Občas je potřeba dělat věci prostě navíc.

Utvoření dobrého návyku není nikterak složité. Říká se, že se činnost musí opakovat 21 dní, než se stane běžnou rutinou. Je důležité si stanovit kdy a kde a co budu vykonávat. Ideálně pak provádění návyku spojit s něčím, co děláme rádi. Po úspěšném provedení návyku by měla samozřejmě následovat odměna.


ATP

Některé návyky jsem si již vybudoval a vypsal je výše. Nyní mě čeká vybudování extrémně náročného návyku a to je práce ve vlastním podnikání. Již brzy mi v práci končí projekt, a zároveň semestr, takže se budu moci podnikání věnovat skutečně naplno. Je však potřeba, aby se hýbalo a neprokrastinoval jsem. Z toho důvodu jsem si sestavil harmonogram týdne, kde jsou zahrnuté snad všechny činnosti správného entrepreneura, či malého CEO. Jsou v něm činnosti jako maily, rozvoj společnosti, analýza konkurence, vzdělávání, strategické plánování a tak podobně. Přičemž každá tato činnost má svůj blok. Drobné operativní činnosti je samozřejmě potřeba delegovat, či outsourcovat. Co významného si z knihy odnáším a sám jsem tu chybu dělal? Jak toho mám hodně, stále si opakuji „až mi skončí projekt v práci, konečně šlápnu do podnikání naplno“ a jedu tak nyní tak na 40 %. Což je chyba, nic se nezmění, jen budu mít více času a energie. Ale proto musím něco udělat. Je tedy mylné si říkat, že se samo něco změní. Klíčem je začít prostě hned, ne potom!Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

09.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 1

07.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 1

06.06.2023

Kategorie: Duchovní růst

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

05.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 0

02.06.2023

Sleduj nás na sociálních sítích: