Pro ty, co chtějí vědět o tipech z knihy, jak účinně si vybudovat návyk, doporučuji esej od Michala Šlégla. Kde shrnuje ve zkratce a čtivě tyto tipy.
Po tomto titulu jsem sáhla, kvůli své potřebě naučit se vybudovat si zdravější návyky než ty, co jsem si doposud vypěstovala. Poslouchání hudby v MHD, chození spát po půlnoci a večerní přejídání. Tyhle návyky/zlozvyky nepřinášely pozitivní dopady do mého přítomného života a tím zdravým člověkem, kterým jsem tolik chtěla být.
Co kniha nabízí:
,,Pokud chcete lepší výsledky, nestanovujte si cíle. Zaměřte se raději na systém.”
Tenhle fakt byl pro mě fackou k probuzení do mé aktuální reality. Neboť jsem celý život žila jen pro to abych dosáhla nějakého vrcholu, který jsem si pro sebe stanovila. Ukázkový příklad - Na začátku šk. roku jsem si stanovila za cíl vybudovat si návyk pravidelného čtení. Četla jsem však velmi pomalu a nepravidelně. Brzy se cíl přeformuloval na, ,,napíšu esej v (den)”, a tak jsem si na sebe ušila bič, do kdy musím dočíst konkrétní knihu. Dosahovala jsem toho tak, že jsem si jeden den sedla a přečetla sto stran knihy. A do dvou dní dokončila 1 knihu. Tento přístup byl nevhodný ze tří důvodů - byla jsem pak vyčerpaná, týden nebo víc se nedotkla žádné knihy, a moc informací jsem nepojmula.
Vyhnula bych se tomuto ,,jojo efektu”, kdybych se zaměřila zprvu na systém, pomocí kterého bych se k cíli přibližovala.
Takovou kuchařkou na budování fungujícího systému mi byl autorův přístup:
,,Motivace se přeceňuje, prostředí je často důležitější.”
Když si čtu na posteli před spaním, často usnu. Postel není dobré místo. Ve škole jsem rozptýlená krásnými lidmi. Škola tedy taky ne. Potřebovala jsem si vytvořit pro sebe, takové prostředí, při vstupu do nějž budu automaticky vědět. ,,Ah, teď budu číst.”. Aby bylo pro mě bylo čtení dostatečně očividné, položila jsem si knihu ke klíčům od dveří, pokaždé když jsem se vrátila ze školy. Takhle jsem každé ráno při odchodu na MHD viděla knihu vedle klíčů, popadla ji do ruky a vyrazila na cestu. Po návyku odemykání dveří jsem si přidala návyk - popadnutí knihy do ruky. Tento krok se nazývá - Kumulace návyků (,,Po (Stávající návyk) udělám (Nový návyk.”))
Další metodu, co jsem využila, byl Implementační záměr - ,,Budu (činnost) a (Čas) v (Místo)”.
Řekla jsem si, že budu číst v ranním čase, kdy jezdím v MHD, do školy.
Jednoduchá a účinná metoda. Po vyslovení této věty, jsem už pak danou věc vnímala jako závazek sama se sebou.
2.Co udělat, aby to bylo přitažlivé?
A co dál, když stojím v autobuse zaplněném mezilidskými konverzacemi? Nevzbuzuje to touhu ke čtení, spíše k nasazení sluchátek a ponoření se do vlastního prostoru, fajn hudby. Teď přichází na scénu důležitá akce, a to spojení atraktivní hudby s nepřitažlivým čtením. Spojením lákadel, aneb když si spojíte něco příjemného s něčím, co musíte dělat, protože v dlouhém horizontu je pro vás tato činnost, ačkoliv neatraktivní, prospěšná.
Pokud se vám nedaří si nastavit disciplinovanější prostředí, pro začínání nových návyků. Zkuste se obklopit lidmi, kteří se nachází v prostředí, jež podporuje vámi pěstování potřebným návykem.
Změnit ,,musím” na ,,můžu”
Předtím jsem si před otevřením knih, říkala - ,,Musím ji přečíst, abych napsala esej.”. To neznělo dostatečně sexy, aby mě to motivovalo ke čtení. Slovo ,,musím” jsem si nahradila, na ,,můžu”. Přečtením knihy, můžu nabýt tipů, jak zlepšit svůj time-management a eliminovat nadměrný stres z nestíhání. Tohle znění si už získalo můj zájem.
3.Co udělat, aby to bylo snadné?
Aneb zde platí pravidlo,,v jednoduchosti je krása”. Lidská mysl, má tendenci věci promýšlet do dokonalosti, naplánovat si detaily, abychom nic nepokazili. V případě návyků, je takový přístup kontraproduktivní. Jelikož klíčovou fází pro budování návyku, je opakování. Formuje se v závislosti na frekvenci, ne čase. Správná otázka je zde: ,,Kolikrát trvá vybudovat si nový návyk?” (kolik opakování potřebuje návyk k jeho zautomatizování).
Zde bylo pro mě podstatné ,,začít”. Jeden skvělý tip je pravidlo 2 minut. Z původního, ,,přečtu celou knihu” se stalo, ,,přečtu 1 stránku”. Představa rychlého ukončení aktivity mě motivovala, k začnutí. Po zvládnutí náročného startu, jsem často pokračovala a překročila, svůdných 2 minut.
A abych si vše ještě více usnadnila, na začátek jsem si vybrala knihu nenáročnou na čtení, abych posílila pocit potěšení ze čtení.
4.Co udělat, aby to bylo uspokojivé?
,,Co je odměňováno, to člověk opakuje. Co je trestáno, tomu se vyhýbá.”
Pro mě osobně mi největší radost, přinášela skutečnost, že jsem založila záložku o něco dál, a každým dnem se přibližovala ke středu knihy a pak od středu na její konec. Sám autor zde popisuje metodu Návykometru.
Který může fungovat formou záznamů do kalendáře. Dnes jsem četla, mohu si v kalendáři odškrtnout tento den. Tímhle si tvoříme řetěz opakování návyku a samotná vizualizace našeho pokroku, může být pro nás uspokojivá. Může se stát, že jednou vynecháme, je to lidské. Pokud taková situace nastane, musíme zajistit, abychom se další den vrátili k pokračování našeho řetězce opakování, abychom neohrozili vlastní pokrok.
Další účinnou pomůckou, které přinášejí radost, jsou bezprostřední odměny. Autor zmiňuje např. Voňavé mýdlo, chcete-li se pravidelněji sprchovat, padesát dolarů připsaných na účet, pokaždé, co vynecháte pravidelné jezení v restauracích. Pro mě byla odměnou při čtení, poslech oblíbené hudby.
Další důležité, nevyřčené:
Jedna věc je říct si, co chci dokázat (př. Být hubený). Něco úplně jiného je kým chci být (př. Zdravý člověk)
Citáty
,,Jakmile se návyk uchytí, nutkání k činnosti vyvstane, kdykoli se znovu objeví podněty spojené s prostředím.”
,,V životě plném rozptylování je těžké zachovávat zenovou disciplínu.”
,,Místo, abyste v sobě pokaždé znovu přivolávali svou silnou vůli, kdykoli se chcete zachovat správně, uděláte lépe, když optimalizujete své prostředí.”
,,K činu vás tedy přiměje očekávání odměny, nikoli její získání.”
,,I ten nejmenší úkon pramení z motivace cítit se jinak, než jak se cítíte v danou chvíli.
,,Dokonalé je nepřítelem dobrého.” - Voltaire.
,,Je lepší dělat méně, než byste si přáli, než nedělat nic.”
,,Problém nespočíval v neznalosti, nýbrž v nepravidelnosti.”
,,Dokonalý být neumím, opakovaných prohřešků se však vystříhat můžu.”
,,Plány vám nikdy nepřekazí první chyba, nýbrž následná spirála opakovaných chyb.”
,,Jakmile přestanete přes stromy vidět les, je to špatně. Změřené hodnoty jsou pouze jedním dílkem zpětné vazby v rámci celého systému.”
,,Trpělivost je matkou úspěchu.”
Jak vypadá můj nový návyk pravidelného čtení teď?
Před odchodem z domu popadnu knihu do ruky, nasadím si sluchátka do uší. Vstupem do MHD otevřu knihu (už ji otevírám pokaždé, co používám městskou dopravu, nejen ráno). Čtu každý den. A nově jsem si vytvořila prostředí na čtení i ve škole - rozložím si velký sedací pytel na zem, sednu si do něj, nasadím si sluchátka a čtu. Sezením na zemi se schovám od rozptylování, od krásných lidí. Posloucháním hudby si zpříjemňuji zážitek ze čtení.
Závěr:
Doporučuji tuto knihu, jelikož při uplatňování jejich metod vám pomůže zjednodušit život. Je psaná velmi čtitelně, je krásná a zkrátka bohatá na moudra.