Alter ego


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 14.02.2023

Alter ego efekt   Todd Herman

Proč jsem si knihu vybrala:

Na knihu Alter ego efekt jsem narazila náhodou v knihkupectví. I když by se kniha neměla soudit podle obalu, tato mě svým vzhledem a názvem zaujala na první pohled. Výrazně žlutá obálka s křiklavě růžovým názvem - žádná nuda, něco pro mě. Podtitulek “Jak ti nejlepší používají tajné identity k vítězství ve sportu, byznysu a v životě.” - ještě lepší, “fake it till u make it”, sem s tím. Prolistovala jsem si pár stránek a usoudila, že by kniha mohla být i čtivá. Tak jsem si jí spontánně pořídila.


Obsah:

Todd Herman, autor knihy, je americký mentální a výkonostní kouč. Na základě své mnohaleté praxe s klienty z různých odvětví, sepsal knihu o efektu jedné z technik, kterou s klienty využívá - Alter ego.

Autor popisuje Alter ego na základě výzkumu a výpovědí více než 50000 úspěšných osobnostní ze světa sportu i byznysu. Mezi nimi například hráčí NBA nebo Beyoncé.

Vyzdvihuje výhody a přínos používání efektu Alter ega nejen v karierním životě, ale i v životě osobním. Efekt pomáhá v klíčových momentech podpořit vlastnosti, které v daný moment vedou k úspěchu a zároveň upozadí ty, které vás v klíčový moment brzdí. Síla tohoto Alter ega spočívá v jeho jednoduchosti a v tom, že pokud lidé chtějí dosáhnout žádoucích výsledků, jsou schopni tento koncept rychle aplikovat.


 • alter ego = druhé já (důvěryhodná osoba, nejlepší kamarád)

Dvě já

Rozeznáváme naše dvě já: 1) Spoutané já 2) Heroické já


 • Spoutané já - nevyužívá všechny své možnosti a vlastnosti, omezuje se okolním prostředím, předsudkami.
 • Heroické já je část duše, která se dostává do flow, využívá své možnosti a schopnosti naplno

Úkolem Alter ega je nás dostat do stavu Heroického já. Tím se přemístíme z Obyčejného světa do světa Mimořádného.


Obyčejný vs Mimořádný svět


Autor popisuje Obyčejný svět jako svět, který má omezení, limity, nestane se nám nic nad rámec našich omezených spoutaných možností. Když se ale díky Heroickému já dostaneme do Mimořádného světa, nevidíme limity, otevře se nám spousta nových dvěří a příležitostí, které nás posunou k našim snům a cílům.


V Obyčejném světě používáme Sebepotlačující “JAU nastavení mysli” = snažíme se vyvarovat špatným věcem, potlačujeme své myšlenky, pocity a prožitky, abychom se vyhnuli bolesti - to znamená, že jsme motivováni negativními emocemi. Potlačování nám brání být tím, kým bychom chtěli být a těžko se stáváme bytostí, která zvládá řešit své problémy. - Spoutané já


V Mimořádnem světě se naopak aktivuje Samoexpanzivní “WOW nastavení mysli” = snažíme se v životě získat, co nejvíce, naše úmysly jsou motivovány pozitivními myšlenkami, emocemi a prožitky. Pozitivní přístup se stane z dlouhodobého hlediska zvykem a jistá rutina, která zvýší naší osobní efektivitu. Buduje se odvaha, sebedůvěra a schopnost řešit své problém. - Heroické já


Hlavní motivátory


Stejně jako u všech činností, které v životě děláme, i zde je důležité mít motivaci a najít své motivátory. Bez nich by stejně jako kterákoliv jiná technika neměla smysl. Musíme vědět, proč chceme opustit Obyčejný svět a vydat se do Mimořádného světa. V knize je popsaná technika “5x Proč”, která by nás měla dovést k důvodům nalezení našeho Heroického já a opuštění Obyčejného světa.

Další technikou, která nám může pomoci pochopit proč děláme, co děláme a jaký je smysl, podíváme se na nás z 3. Pohledu (mouchy na stěně).


Hrací pole

Hrací pole je místo, ve kterém si určíme, že chceme aby nám Alter ego pomohlo se projevit.


 • rodina
 • komunita
 • národ
 • náboženství
 • rasa
 • genderová identita
 • skupina, se kterou se identifikuji
 • myšlenka
 • účel

Rozhodující okamžik


Rozhodující okamžik je situace, ve které naše zachování rozhodne o tom, zda skončíte v Obyčejném světě nebo se posunete do Mimořádného. Autor popisuje, jak tento okamžik rozpoznat a zde nastává chvíle, kde využití Alter ega má velkou moc. Když ho nepoužijeme, stáhne nás tzv. Nepřítel zpět do Obyčejného světa.


Nepřítel


Za Nepřítele jsou označeny myšlenky a přesvědčení, která nám běží hlavou, například: Nejsem dost dobrý! Co to tady dělám? Kdo si myslíš že jsi? atd.. Pokud využijeme Alter ego efekt, umíme na svého Nepřítele rychle zareagovat, zahnat ho do kouta a vesele projít do Mimořádného světa.


Tvorba Alter ega


Vytvořit si vlastní Alter ego může být běh na delší trať, ale je velmi důležité si ho správně definovat. Zároveň je to i zábavné, protože si zkrátka vytváříte svého avatara s těmi nejlepšími schopnostmi, co máte a vizualizujete si život tohoto Alter ega, neboli váš budoucí.

Své Alter ego si můžeem vytvořit mnoha způsoby:


 1. může to být již existující osoba/postava, která je naší inspirací, líbí se nám její vlastnosti, souzníme s ní (Wonder Woman, Steve Jobs, Winston Churchill, Tiger Woods)
 2. sestavíme si vlastní Alter ego z vlastností existujících osobo/ postav
 3. vymyslíme si zcela novou postavu Alter ega na základě vlastností, které chceme aby mělo (například Beyoncé si vymyslela Sashu Firece, která se nebála mít kuráž být sexy a sebevědomá na pódiu)
 4. může to být i zvíře/postava (Lev, Drak)
 5. nebo také věc či živel (mašina, tsunami)

Fantazii se meze nekladou.


Aktivování Alter ega


Alter ego můžeme aktivovat mnoha způsoby a je dobré si stanovit, jak si ho aktivujeme. K aktivaci používáme totem nebo artefakt, což může být:


 1. Něco, co si vezmeme na sebe (kus oblečení, šperk, doplněk, uniforma...)
 2. Něco, co si vezmeme s sebou (kamínek, pero, ručník, šálek, kartička…)
 3. Něco, co je spojeno s Hracím polem (fotbalové hřiště, podium, židle…)


Můj pohled na knihu:

Důvěra obalu mě nezklamala. Kniha byla opravdu skvělá a jsem moc ráda, že jsem na ní narazila. S pojmem “alter ego” jsme se již před tím setkala, ale nikdy jsem zcela nechápala jeho význam či přínos. Přišlo mi spíš jako negativní pojmenování pro člověka, který si na něco hraje. Po přečtení vím, že s tím hraním to tak vlastně je. Hrajeme roli, která ale vychází z našich vlastností a zkušeností a využívá se k pozitivním dopadům na vývoj naší osobnosti a dosaženích našich tužeb.

Při čtení knihy jsem měla často momenty, kdy mi došlo, že tuto techniku nevědomky občas používám. Mým artefaktem pro aktivování seběvědomé Megi bývá pěkný outfit. Stejně tak, jako bych se v doktorském plášti cítila chytřejší a podala lepší výkony při zkoušce (jak kniha vyvětluje a výzkumy potvrzují), hezký outfit mi pomáhá k sebevědomějšímu projevu a komunikaci. Naopak, pokud si na sebe vezmu tepláky a mikinu, automaticky se nastavuju do režimu “neřešim, odpočívám, nechte mě být”. A jsem si zkrátka vědomá, že to má na mě vliv a dopad při mém jednání s okolím.

Krom Alter ega je v knize popsaná spousta dalších technik a myšlenek podporující osobní rozvoj a růstové myšlení. Autor například zmiňuje techniku 5x Proč, která mi pomohla pochopit svou motivaci k různým činnostem a tak neberu knihu jen jako návod pro tvorbu a využívání Alter Ega.


Závěr a hodnocení:

Rozhodně je zapotřebí u techniky zapojit svou fantazie a představivost. Donutí vás k zamyšlení nad vaší budoucností, kam směřujete a kým chcete být. Je to celé založená na našem postoji k životu a našich snech a cílech. Proto mě osobně technika tak baví, život je hra a tohle je nástroj, jak jí hrát, abychom se bavili. Neříkám záměrně abychom vyhrávali, protože hry tu nejsou pro vítězství, ale o zážitku, pocitech a učení se. A o tom je i život.

Proto doporučuji všem, kteří si rádi vizualizují, sní a mají touhu pro své sny udělat i něco navíc.


9/10 - občas autor moc věci opakoval a omáčkoval, ale opakování je matka moudrosti že.


ATP:

Už půl roku jsem byla zaměstnaná v espresso baru, jako baristka. Jsem “superstar” typ zaměstnance a k mé výkonosti je potřeba růst, objevování a zkoušení nového. Proto jsem začala pociťovat, že jakmile jsem měla práci zažitou, věděla co a jak a už nějakou dobu v takovém režimu jela, činnost se pro mě stala stereotypní. Uvědomila jsem si, že pokud budu v této práci ještě nějkou dobu pokračovat, budu časem nespokojená a frustrovaná. Neváhala jsem tedy a požádala svého šéfa o schůzku, kde jsem plánovala mu tyto své myšlenky sdělit a zkusit, zda bych nemohla v kavárně dělat i nějakou další činnost, například marketing.


V den schůzky nastal ten moment, kdy jsem použila své alter ego. Nastavila jsem se do pozice samostatné, chytré, pracovité a kompetentní ženy, která zvládne vše, co si zamane. Ráda bych teď uvedla název svého alter ega, ale jak knížka říká, někdy je lepší si to nechat pro sebe.


Už od rána jsem dělala věci, které žije mé alter ego - vstává brzo, zacvičí si yogu, dá si hrokou vodu s citronem ohřátou na 50 stupňů, použije spoustu krémíčků, hezky se namaluje a učeše. A za mě nejdůležitější - stylově se oblíkne, navoní a pozitivně se naladí. Cestou jsem poslouchala podcast o podnikání a ani na chvilku nezaváhala, že by moje prosba o změnu pracovní pozice nevyšla.


Jen co jsem vešla do kavárny, už se mě šéf ptal, co je na mě nového, jestli nemám jiné vlasy, že mi to sluší a vyzařuje ze mě sexappeal. Dost mě tento kompliment překvapil, protože na takové poznámky nejsem zvyklá. Zároveň se mé alter ego cítilo příjemně a odpovědělo bez sebemenšího zaváhání a známky překvapení. Po celý zbytek dne jsem poté slýchala podobné otázky a komplimenty.


A co se týče mého povýšení, stalo se to, v co jsem věřila. Vysvětlila jsem upřímně svou situaci a vyjádřila zájem o jiné aktivity ve firmě. Šéfík řekl, že mi rád vše ukáže, naučí a že mu mohu s marketingem začít pomáhat.

Můj zavěr je tedy, že alter ego funguje a měla bych si ho ještě víc propracovat, co se týče pracovních záležitostí (určit si nějaký totem/artefakt, který mé alter ego aktivuje). Autor knžky ale sám říká, že tvorba alter ega může trvat i několik měsíců, může se měnit a stále se vyvíjí. Navíc bych si ráda svých alter eg vytvořila více, protože jako každý, mám v životě i jiné role, než které se týkají práce. Těším se na tvorbu a hlavně zkoušení jejich využití!Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: