Agilní metody řízení projektů


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 04.05.2023

Agilní metody řízení projektů   Eduard Kunce, Zuzana Šochová

Proč jsem si tuto knihu vybral?

Knihu jsem rozhodl číst hned z několika důvodů, jedním z hlavních byly samozřejmě nadcházející zkoušky, které nás čekají a knihu ke těmto zkouškám mohu uplatnit. Dalším důvodem bylo to, že jsme se o agilním řízení napříč pár posledními měsíci v týmu hodně bavili, jak na TS, tak i mimo ně. Chtěl jsem se o této metodě dozvědět více už z důvodu, že jsme se v týmu shodovali na tom, že se tato metoda dostane brzy do povědomí a hlavě praxe většiny firem a organizací. O agilním řízení jsem měl jisté povědomí, základ – znal jsem z TS základní terminologii a také základní teorii, kterou v knize Šochová a Kunce popisují do hloubky.


Co je to agile?

Agilní přístup je rychlý, orientován na problém, je tvárný a dynamický. V posledních letech se tento přístup stal velmi oblíbeným a je považován za vynikající způsob, jak v projektech dosahovat lepších a efektivnějších výsledků. Agilní přístup silně podporuje týmovou práci, a hlavně aktivní zapojení zákazníka do celého procesu řízení projektu – zákazník průběžně vidí kroky v projektu a stává se tak součástí celého projektu, díky čemuž je pravděpodobnější úspěšné dokončení projektu pro tohoto zákazníka. Agilní metody se zaměřují také na to, aby týmy, které pracují na projektu pracovali na menších iteracích. V každé jednotlivé iteraci pracuje tým na menší části projektu, kterou po dokončení prezentuje následně zákazníkovi.


Pojmy z knihy, které je potřeba znát

              Sprint – období, časový horizont, ve kterém celý proces funguje. Každý sprint se zaměřuje na vývoj určitého množství úkolů, po dokončení sprintu je výsledek práce předán danému zákazníkovi.

              Product backlog – seznam všech úkolů, které musí tým splnit, aby naplnil své cíle.

              Sprint backlog – seznam úkolů, které jsou přesunuty z product backlogu do sprint backlogu. Musí se splnit v daném sprintu.

              Kanban – tabulka, která obsahuje tři sloupce – TO DO, IN PROGRESS, DONE. Můžeme kanban přirovnat k to-do listu.

              User story – požadavky zákazníka, které jsou zpravidla jednoduché a krátké.

              Product owner – člověk, který je zejména odpovědný za pravidelné schůzky se zákazníkem, udává také směr projektu.

              Scrum master – člověk, který projekt facilituje, odpovědný za hladký chod úkolů.


ATP

Myslím si, že co se týče agilních metod, tak nám můžou být v projektech jednoznačně k užitku. Agilní mindset, který se nám autoři knihy snaží předat je dle mého něco, co za nedlouhou chvíli bude mít většina firem a organizací. My sami využíváme několik metod a nástrojů, jež jsou v knize popsány. Já osobně v projektech využívám například kanban velmi často, jelikož se mi líbí jeho provedení, jednoduchost, a hlavně přehlednost pro všechny projektové členy, osvědčil se nám například v projektu Přihořívá. Myslím si, že i přes fakt, že agilní řízení projektu je velmi účinné a efektivní nedokáže stále zcela na „plném“ agilu fungovat, a tak se stále v jistých sférách uchylujeme k waterfallu – máme například dané jasné role pro každého člena týmu – jasné projektové pozice, každý dělá něco jiného. Myslím si, že jsme, co se týče projektů, převzali určité složky agilního řízení a myslím si, že se v této metodě řízení projektů budeme stále jen zlepšovat, protože v ní vidíme obrovský potenciál.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: