AGILE


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.04.2022

Agilní metody řízení projektů   Zuzana Šochová, Eduard Kunce

Proč jsem si vybral tuto knihu? 

 

Má prvotní motivace pro četbu této knihy vycházela především z požadavků k předmětu projektové řízení. Nicméně postupem času jsem došel ke zjištění, že tuto knihu využiji v mnohem vice případech, než jsem původně očekával. 

 

 

Obsah 

 

Samotná kniha je rozdělena do pěti částí, kdy autor nám představuje celý koncept agilních metod řízení. Především nám zde je vysvětleno, co to vůbec znamená, když se o někom, či něčem řekne, že je “agilní“. Autor říká, že být agilní je stav, kdy jako jedinec jsme pevně přesvědčeni touto filosofií a důvěřujeme ji – tehdy jsme agilní. 

Nicméně jak se tam dostat, nejen jako jednotlivec, ale i jako tým je nereálné popsat, jelikož pro každého to bude znamenat trošku něco jiného, zdali už je či ještě není agilní – tudíž v knize není popsáno, jak postupovat abychom se tam dostali. 

Jsou zde také zmíněny pojmy jako lean, scrummaster a mnoho dalších. 

 

 

Zajímavé myšlenky z knihy 

 

  • Lean – Just in time je hlavním procesem – tedy dělat věci které jsou potřeba, až když jsou potřeba 

 

  • Kanban -Kanban je velmi užitečným přístupem k agilní práci v náročných projektech. Pokud hledáme způsob jak si udržet vysokou energii a zároveň vyvážit pracovní vytížení. Kanban nám poskytne ideální a výkonný nástroj. Jeho jádrem je tabule (kanban board), ktrá se skládá ze čtyř částí – backlog, to do, doing, done. 

 

  • Scrum master - Scrum master je neortodoxní teamleader, nicméně koná jako prostředník při konfliktech v týmu. Dále působí jako jakýsi motivátor jednotlivých členů a neposledně zajišťuje že scrum proces je použit tak, jak bylo naplánováno a tým dodržuje předem domluvené procesy.  

 


  • Product owner Má na starost business + investiční stránku celého projektu a rozhoduje o produktu a jeho finální podobě na základě komunikace se zákazníkem. 
  • Manažer – Pomáhá scrummasterům řšit jisté komplikace, je-li třeba. Vytváří ideální prostředí pro agilní týmy. Musí mít opět odlišný přístup. 

 

  • Výhody agilního řízení – Je to nové, zábavné, předvídatelné a flexibilní. Pokud všechny tyto body splníme, můžeme říct, že je to i efektivní a kvalitní. 

 

  • Effort base smlouva – zákazník může odstoupit po každém sprintu.

 

  • INVEST (kritéria) 

·       I - Independent  

·       N - Negotiable 

·       V - Value 

·       E - Estimable 

·       S - Small 

·       T - Testable 

 

ATP 

 

  • Co již využíváme a autor to zmiňoval i v knize jsou sprinty. Tedy nástavné fixní časové úseky, po kterých se dělá reflexe na uplynulý sprint a vytvářejí se rámcové změny, či drobné modifikace do toho dalšího. 

 

  • Mám v plánu v praxi vyzkoušet metodu ESVP (Explorer, Shopper, Vacationer a Prisoner) – tedy zjistit kdo jak je aktivní a jak přistupuje k meetingům, či TS. 



  • Dále metodu lean - tedy v družstvu se jako celek více soustředit jen a pouze na věci co jsou opravdu důležité pro chod firmy a týmu a pro neustálý posun dopředu. Primárně vyhledávat zakázky, příležitosti se zviditelnit a o možnosti buď expanze nebo tvorby pasivního příjmu do budoucna - během celého procesu nasávat znalosti a zkušenosti z okolí. To samé mám v plánu v projektu Bar, kdy se zaměříme opravdu jen na kritické věci, které posouvají podnik kupředu našemu cíli.


  • Na léto a i pro budoucí působení nastavím sprinty i v projektu Hokej, kdy si zadáme co je potřeba mít hotové a budeme mít pravidelné schůzky jednou za dva týdny offline (jednou pouze projektová skupina, podruhé i vedení klubu) a k tomu jednou týdně krátký call či schůzka s každým oddělením jen pro zjištění aktuálního stavu daného úkolu.


  • V projektu Bar vytvořím vzadu v zázemí tabuli s jakýmsi Kanbanem - tedy tabule, kde bude jasně a jednoduše vizuálně znázorněno co se momentálně v podniku děje. Budou zde zapsané směny, plánované eventy a případně dovolené někoho z nás tří.


 

 

Závěr 

 

Z této knihy a obecně z této metodologie jsem načerpal opravdu mnoho nových poznatků počínaje novým rozdělením rolí, přes typy smluv, až po kanban board metodu. Zkrátka si z knihy odnáším více než někdo, kdo se s agilním řízením již setkal, jelikož jsem tímto konkrétním přístupem byl naprosto nepolíbený. Knihu bych nicméně doporučuji každému, kdo ji ještě nečetl a má v pánu se v budoucnu věnovat práci v týmu. Doporučuji tedy knihu, nicméně i přesí relativní množství obrázků – je to stále těžké čtení. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: