5 příčin selhávání teamu
Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsem si vybral hlavně proto, že potřebuji body ke zkoušce, ale zároveň se chci v tomto tématu průběžně vzdělávat abych tak byl co nejlepším týmovým hráčem a dokázal rozpoznat, když se v týmu něco děje.
Co si z knihy odnáším?
Kniha z velké části vypráví příběh, ve kterém je však poukázáno na 5 hlavních a nejběžnějších příčin selhávání teamu popíšu je a následně zareflektuji jestli se s podobným problémem potýkáme u nás v teamu.
Absence důvěry
První dysfunkcí je absence důvěry mezi týmem a jednotlivými členy. V podstatě to pramení z jejich neochoty a strachu ukázat v týmu zranitelnost. Členové týmu, kteří k ostatním členům týmu nejsou skutečně otevření ohledně jejich chyb a slabostí znemožňují vybudovat základ pro důvěru. A důvěra je základní kámen pro dobrý funkční tým, který dlouhodobě přináší výsledky.
Jak je to u nás?
V mém týmu s tímto rozhodně problém nemáme a v podstatě je to tak od začátku. Logicky nějakým více introvertním lidem trvalo déle adaptovat se na nové prostředí, ale momentálně jsem dle mého názoru velmi silný a podporující tým, který je schopen si vše říct do očí a důvěra mezi námi exponenciálně stoupá.
Strach z konfliktu
Tento problém je úzce spjatý s nedostatkem důvěry a presencí strachu v týmu. Takový tým se bojí řešit závažná témata u kterých to zavání konfliktem, ale právě tyto témata můžou tým nejvíce posunout. Správný tým by se neměl bát otevřít jakýkoliv kontroverzní problém, ba naopak měl by byt schopný problém konstruktivně v klidu a rychle vyřešit.
Jak je to u nás?
Tím že v našem týmu nemáme zas tolik výrazných dominantních osobností, které by se často pouštěli do konfliktů, řekl bych že jsme poměrně bezkonfliktní tým a když už na konflikt přijde nezalekneme se ho a v klidu ho vyřešíme a posuneme se dál. Každopádně je možné, že jsou v týmu lidé, co to vnímají jinak a například se bojí nějaké téma otevřít. Já to však nejsem a dle mého u nás nikdo takový strach necítí.
Nedostatek loajality
Problém kdy se například při nějakém důležitém rozhodování někdo z týmu vůbec nevyjádří a s tím co se rozhodne nesouhlasí a není tomu oddaný. Je proto důležité, aby se vyjádřil každý a ovlivnil tak rozhodnutí, avšak když to stejně nedopadne dle představ musí rozhodnutí týmu akceptovat a řídit se dle toho.
Jak je to u nás?
Jelikož skoro vše rozhodujeme debatou a následným demokratickým hlasováním, myslím že tento problém u nás není. Zároveň většinu věcí rozhodujeme na dobu neurčitou a když s tím pochvíli někdo nebude spokojen jsme otevřeni vyslechnout nový návrh a popřípadě to změnit.
Vyhýbání se zodpovědnosti
Pokud člověk není odhodlaný přijímat svá rozhodnutí, nebude se s největší pravděpodobností hnát k odpovědnosti. V týmu, kde se členové vyhýbají zodpovědnosti, se buduje vzájemná nejistota. Každý člen má odlišný stupeň svojí výkonnosti, kterou je schopný vyvinout, a toho si musíme uvědomit a brát na to ohled.
Jak je to u nás?
Na začátku u nás byly velké rozdíly mezi jednotlivci v jejich výkonosti a pomalu se z toho stával problém. Časem se to však začalo vyrovnávat a po konstruktivní zpětné vazbě ti méně výkonní začali také přebíhat zodpovědnost a jelikož každý v týmu máme svou roli ještě více se tento problém eliminoval. Neříkám však, že úplně zmizel a v tomto problému máme ještě na čem pracovat.
Lhostejnost k výsledkům
Tento problém přichází, když se jednotlivý členové týmu začnou více soustředit samy na sebe a své osobní úspěchy více než na rozvoj a neustálé zlepšování týmové činnosti a práce.
Jak je to u nás?
S tímto jsme měli a pořád máme problém, jelikož jsme si na začátku zvolili týmovou vizi cestu kolem světa, se kterou jak jsme později zjistili nejsou všichni spokojeni a nedostatečně je motivovala/motivuje. Rozhodli jsme se proto vizi přehodnotit a momentálně se nacházíme ve stadiu kdy vymýšlíme vizi novou tak aby fungovala pro všechny.
Můj názor na knihu?
Kniha se mi líbila. Donutila mě se více zamyslet nad tím, jak to u nás funguje a zároveň mi dala spousty tipů jak výše zmíněné problémy popřípadě řešit.