5 příčin selhávání týmu


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 24.01.2022

5 příčin selhávání týmů   Patrick M. Lencioni

Proč jsem si vybrala tuto knihu?


Tuto knížku jsem si vybrala z důvodu toho, že se chci zlepšovat v Leadershipu a jako TeamLeader chci posouvat tým dál a také mě zajímalo, jaké problémy jsou v našem týmu, vedla jsem TS na toto téma a kniha se mi hodí ke zkouškám. Výtažky z knihy 


-       UVĚDOMĚNÍ: I když má firma ty nejlepší zaměstnance na daný sektor, nemusí být nejlepší pokud hlavní leader je nevede k tomu aby fungovali jako týma jeden funkční celek

-       Konstruktivní konfliky tsou důležité, i když pro nezujaté pozorovatele se mohou zdát zbytečné

-       Pravidlné porady jsou důležité (U nás Bussines meetingy – TS nestačí) 

-       Je lepší propustit pár článků týmu než aby rozvraceli kolektiv


To důležité


1.      Absence důvěry – Když v týmu je tato příčina, tak se v týmu lidé bojí před týmem otevřít a říct svůj názor. Také nepraktikují radikální otevřenost a kvůli tomu nemůže v týmu vzniknout důvěra.

2.   Obavy z konfliktu – Když je v týmu tato příčina, tak tým není schopen konstruktivního dialogu. Lidé v týmu potom neříkají všechny chyby a návrhy na zlepšení, protože by to mohlo vést k interpersonálnímu nepohodlí.

3.   Nedostatek loajality – při ideálním stavu, by se všichni z týmu měli k dané problematice vyjádřit a tím se stane, že všechny názory jsou vyslyšeny a každý pak má pocit, že udělal maximum pro svůj názor a lépe se mu poté zžije s celkovým rozhodnutím, tudíž vezmou přijitá rozhodnutí za své a dále je propagují.

4.   Vyhýbání se zodpovědnosti – Tato příčina vzniká, když členové týmu neupozorňují na chování jedince v týmu, které může škodit celku. 

5.   Lhostejnost k výsledkům – Tato příčina vznikne, když je pro jednotlivce důležitější jeho finanční, nebo kariérní růst místo prosperity celku. Proto poté zaniká týmový cíl a je nemožné ho dosáhnout.Názor na knihu


Kniha mi předala spoustu užitečných rad. Celkově je kniha napsaná jako příběh, do kterého jsem se plně ponořila a již při čtení jsem si srovnávala, jak to funguje v tomto příběhu a co lze vypozorovat i u nás v týmu. Na konci je pár stránek, kde je celkové shrnutí a vše potřebné co jsme si měli z knihy odnést. 

Moc mě zajímalo, jaká příčina je největší problém u nás v týmu a měla jsem nějaká očekávání. Proto jsem udělala s Maruškou jako přípravu na TS dotazník, kde každý vyplnil test, který byl také v této knize. Nakonec nám vyšlo, že naše největší problémy jsou poslední dva, a to vyhýbání se zodpovědnosti a lhostejnost k výsledkům. Sice to vyšlo jako největší příčina, ale ostatní byly skoro vyrovnané, takže na Cabin in the woods, bych ráda udělala nějaké aktivity, které nám pomohou toto zmírnit. Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Jonáš - 09.04.2022 - 12:16


Super, že tě knížka podpořila na tvé cestě leadershipu. Zajímalo by mne co se od CIW a první reflexi změnilo. Co si myslíš, že by týmu teď prospělo nejvíce na cestě úspěšného týmu?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

11.05.2022

Kategorie: Inovace

Body: 0

08.05.2022

Kategorie: Podnikání

Body: 3

08.05.2022

Kategorie: Učení

Body: 1

07.05.2022

Kategorie: Inovace

Body: 3

06.05.2022

Kategorie: Učení

Body: 3

05.05.2022

Sleduj nás na sociálních sítích: