Proč jsem si knihu vybrala?
Knihu 5 příčin selhávání týmu jsem si vybrala z důvodu našeho vzdělávacího okýnka, které nám poskytl Milan v rámci trainig session. Ani jsem tuto knihu neměla zařazenou do reading programu, ale v rámci týmu jsme jí probrali tak podrobně, .že čtení už bude jen prkotina
Co jsem si z četby odnesla? Co jsem se díky knize naučila?
Kniha pojednává a jedné vyhlášené firmě v Americe. Ať měla vysoké zisky i velmi kvalitní zaměstnance, i přesto nebyla ta nejlepší. Jedním z kroků k vylepšeních mělo být odvolání generálního ředitele na jeho místo nastoupila dáma, která neměla s technologiemi skoro žádné zkušenosti. Kathryn se podařilo najít zaostávající tým manažerů. Začátku pouze chodila na jejich schůze, ale nějak se nezapojovala. Po delší době ohlásila, že se manažeři budou účastnit výjezdu v rámci teambuildingu.
Začalo se rozpoznávat hned několik “záporných” vlastností týmu. Ať už se jednalo o výbušnost při konverzaci či až úplného obchodu manažera zjišťujeme, že ne vždy jsou negativní věci špatné.
.Zároveň nic zjišťujeme, že příčiny se skládají z pyramidy, která na sebe velmi navazuje. Stačí aby jeden člen neměl jeden pilíř v sobě uzavřen a nemůže dále řešit ostatní příčiny.
5 PŘÍČIN SELHÁVÁNÍ TÝMU
Tento problém pojednává o nedostatku “safe space” může se projevovat nedostatkem komunikace, neaktivnosti člena týmu nebo až nezájem. V rámci naší debaty jsme došli k závěru, že se musíme, co nejlépe poznat a nebát se otevřeně mluvit o všelijakých věcech. Právě v tu chvíli můžeme říct, že jsi plně důvěřujeme.
Zde zjišťujeme, že nemusím mluvit pouze o vyvolání hádky, ale můžeme se bát i .špatné zpětné vazby. Proto mnohdy raději mlčíme a necháme si svůj názor či myšlenku pro sebe, abychom např. nezranili city ostatních. To však ústí v to, že nemáme důvěru v ostatní, abychom byli schopni jim říct svůj pohled na věc.
V tomto problému můžeme například mluvit o důležitých rozhodnutí, rámci týmu můžeme pro nás vidět jedinou možnou cestu, ale pakliže ji nedostatečně vysvětlíme, může pro někoho vypadat směšně a nemusí tím pádem přijmout sám v sobě. Bude tedy dělat něco, v co nevěří.
Nemluvíme zde našem vlastním přístupu k svěřeným úkolů, ale obavě upozornit ostatní členy týmu, že nejsou aktivní a neplní své úkoly, tak jak by měli. No kdy raději práci uděláme za ně, aby zbytek týmu byl spokojen. Přitom původem nezájmu kolegy může být pouze nedostatečné objasnění cesty a cíle.
Zde se opět opíráme o možný kořen problému v nedostatečném vysvětlení našeho cíle pro všechny v týmu. Proto mnohdy členové týmu mohou své vlastní cíle upřednostňovat před cíli společnými. Mluvíme zde například o kariérním růstu v rámci jednotlivce nežli ve splnění požadavků, které si tým vytyčil.
Propojení/ využití v Tiimi
Protože jsme tuto knihu již použili v rámci našeho týmu a myslím si, že jsme jednotlivé body a problémy probrali velmi podrobně a zároveň jsme byli schopni reflektovat na naše předchozí kroky a říci, že např. zde byla lhostejnost k výsledkům, protože jsme neměli dostatečně objasněný smysl cíle atd.. Věřím tedy, že tato kniha je úzce spojena s týmovou spolupráci a doufám, že díky pochopení této knihy v rámci kolektivu budeme schopni vyhnout se těmto problémům.
Závěr
Mluvím-li o závěru knihy jako takové myslím, že jsem do budoucna více objasněna s možnými riziky práce v týmu, ale pokud se zaměřím na závěr knihy, který jsme učinili v rámci TS jsem schopná říct, že je pro nás hlavním a nejdůležitějším pilířem poznání. Ze kterého vychází všechny ostatní problémy, takže naším momentálním cílem je vytvoření SAFE SPACE.