Tento titul se zaměřuje na automatizaci práce menších podnikatelů s cílem svobodnějšího života. Jednoho dne bych sama ráda dospěla do bodu, kdy budu moci vydělávat dostatek peněz na život i investice v rámci pár hodin týdně, abych zbytek volného času mohla trávit jakkoliv budu zrovna chtít.
Samozřejmě neexistuje žádné kouzlo, které by mě do toho bodu jednoduše přeneslo. Jde o vybudování online businessu, které po čase dokáže generovat dostatečné zisky bez větších zásahů. Podle autora to rozhodně nedokáže každý, jelikož si to žádá kuráž, trpělivost a schopnost čelit počáteční nejistotě.
Hlavním principem je, že relativní příjem je důležitější, než absolutní příjem. V podstatě záleží hlavně na tom, jaká je opravdová hodinová mzda, jelikož můžu vydělávat klidně milion ročně, ale pokud pro to musím obětovat 80 hodin týdně, tak raději spáchám sebevraždu.. Navíc ro rovnice logicky vstupují i náklady. Pokud budu vydělávat v dolarech a utrácet peníze v pesos, logicky na tom ještě vyděláte. V tom je krása online businessu - můžete pracovat odkudkoliv.
Hlavní bariérou je mentální nastavení toho, že: “Nikdy není ten správný čas.” Důležité kroky vždycky odkládáme, zejména ze strachu. Čekáme až se zlepší ekonomická situace, až si více ušetříte, nebo až odejde pandemie. Potřeba je začít co nejdříve, protože už včera bylo pozdě. Samozřejmě je to o rovnováze. Bez rezervy se pouštět do neznámých vod je hodně riskantní. Člověk ale může začít tím, že se o daném tématu hodně naučí, protože cesta k cíli je mnohem náročnější, než se zdá, zejména pokud nemáte žádné zkušenosti s online podnikání a nevíte jak fungují algoritmy, marketingové nástroje, procesy atd.
Pokud nás svazuje strach, je potřeba ho dobře definovat a odstranit překážky. Proč se bojíme a jak strach můžeme snížit? Jak se můžeme pojistit proti pomyslné katastrofě?
Průvodním principem knihy je samozřejmě Paretovo pravidlo 80/20. Je nutné si uvědomit co je pro business upravdu ten nejdůležitější úkol - váš úkol. Pokud trávíme týdny navrhováním loga místo vývoje produktu, je něco špatně. Proto Ferris radí vytvořit si 2 seznamy. Na jednom budou jen ty věci, které máme dělat - tedy 20% věcí, které vytvoří 80% našich zisků. Na druhém seznamu budou zbylé věci, které můžeme outsourcovat, nebo dělat ve zbylém čase. Všechno je to o prioritizaci.
Být zaneprázdněný neznamená být efektivní - tak praví Parkinsonovo pravidlo. Práce se zkrátka rozšiřuje tak, aby vyplnila čas, který je k dispozici pro její dokončení. To je přesně důvod, proč tolik plýtváme časem. Jsme líní a nedůslední, nebo nám chybí energie. V praxi to znamená, že klidně strávím celý den úklidem bytu abych se vyhnula psaní bakalářské práce, nebo volnou hodinu místo čtení knih trávím vypomáháním ostatním, kteří mě žádají o rady.
Většina problémů se vyřeší sama, když prostě odejdete. Lidé si totiž vždycky chtějí ušetřit čas a tak jdou a ptají se ostatních, jak na daný úkol. Je nutné pracovat s časem ostatních, abyste sami měli čas na to důležité. Dá se to vyřešit najmutím asistenta, vytvořením FAQ, nebo rozesláním manuálu..
Automatizace: Nikdy neautomatizujte něco, co může být eliminováno a nikdy nedelegujte něco, co může být automatizováno.