V této eseji bych ráda představila knihu "48 zákonů moci" od Roberta Greena a jaké závěry jsem z ní získala ohledně jejího využití ve vedení týmu.
Kniha "48 zákonů moci" mě zavedla do světa strategií a taktik, které se týkají moci a vlivu. Každý z těchto zákonů nabízí jiný pohled na to, jak získat a udržet moc, což mi poskytlo novou perspektivu, jak na mezilidské vztahy, tak na vedení týmu. Nejvíce mě zaujal Zákon o neútočení, který mi pomohl si uvědomit, jak být diplomatická a jak se vyhýbat radikálním postojům tak, aby se dosáhlo spolupráce a harmonie ve vedení týmu k jistému cíli.
Zákon o neútočení poukazuje na důležitost empatie a porozumění k potřebám a názorům členů týmu. Jsem si nyní mnohem více vědoma toho, jak nepřátelské/konfliktní anebo bezohledné chování může narušit týmovou dynamiku a důvěru. Jsem přesvědčena, že vedení týmu by mělo být založeno na spolupráci a respektu, a ne na konfrontaci a neustálé sebeobhajobě.
Jelikož mě tento zákon zaujal ze všech nejvíce, snažila jsem se jej aplikovat několika způsoby ve svém týmu, konkrétně při TS. Napomáhá mi ke kvalitnějšímu naslouchání při dialogu. Při řešení konfliktů jsem se snažila být konstruktivnější a tolerantnější vůči pohledům všech stran, nebýt předem přesvědčena o své vlastní pravdě apod. Tímto způsobem pomáhám tvořit prostředí, kde lidé mohou otevřeně komunikovat a hledat společné řešení.
Delegace úkolů byla další oblast, kde jsem uplatňovala tento zákon. Snažila jsem se být jasná a trpělivá při delegaci a dávala jsem prostor pro otázky a námitky. To pomohlo zvýšit důvěru členů týmu a podpořit jejich motivaci k úspěšnému dokončení úkolů. Teď hovořím především o projektu Kurzy hrou, kde jsme již nabrali několik zaměstnanců, jejichž činnost je potřeba usměrňovat a řídit. Vzájemná spolupráce se zatím velmi dobře daří. Další krok, který přispěl k vzájemným dobrým pracovním vztahům byl ten, že jsme s Ondrou velmi důrazně uvedli na pravou míru to, že si nebudeme hrát na zaměstnavatele a zaměstnance, nadřízeného a podřízeného a že jsme otevření vzájemné zpětné vazbě a radikální otevřenosti.
Zároveň jsem si uvědomila, že respekt a uznání jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení pozitivní pracovní atmosféry a pevnosti vzájemných vazeb v týmu. Ocenění úspěchů a příspěvků členů týmu zvyšuje jejich motivaci a možná ze všeho nejvíce oslavování malých vítězství, což je věc, kterou bych v týmu ráda začala více podporovat.
Závěrem bych řekla, že i když kniha "48 zákonů moci" nabízí kontroverzní a komplexní pohled na moc, mohou být některé z těchto zákonů užitečné jak v osobním, tak v byznys životě. Důležité je však zachovat etický a střízlivý přístup a zaměřit se na dlouhodobý úspěch a růst týmu. Myslím si, že Zákon o neútočení může přispět k lepšímu vedení společnosti a vytvoření harmonického pracovního prostředí, kde se lidé cítí respektováni, slyšeni a motivováni.