O této knize vím už několik let. Moje mamka jí četla, když jsem byla malá a pravidla z dohod mi vytiskla a řekla, že si je mám vystavit v pokojíčku na nástěnku. Každý den jsem na ně koukala, ale moc mi to nedalo. Pravidla jsem nechápala a vůbec se podle nich neřídila. Po několika letech jsem se s nimi opět setkala tady v Tiimi, protože hodně lidí knihu četlo a upozorňovali během konverzace na jednotlivá pravidla. Řekla jsem si, že se na 4 dohody také zaměřím.
PRVNÍ ASOCIACE, MYŠLENKY
DEFINICE DOHOD
1.dohoda - Nehřešte slovem
Pomluvy, agrese, negativní označení druhých … to vše tato dohoda zapírá. Neměli bychom nikoho slovy tyranizovat, ani sami sebe. Pliveme tím zlo na druhé, ale také na sebe. Protože jsme plni negativní energie, která se znásobuje.
2.dohoda - Neberte si nic osobně
Problém s kterým se potýkám a tato dohoda mi ho hezky vyjasnila. Beru si totiž vše hodně osobně, vše si stahuji na sebe. Jsem pak uražená, naštvaná, smutná a přitom to ta druhá osoba nemusela mířit vůbec na mě. Mohlo ho něco vytočit a dotyčný si pak na mě vylil svou zlost. Je to jeden velký kolotoč (Máma urazí syna, syn urazí spolužáka, spolužák urazí kamaráda, ten urazí učitelku, učitelka urazí manžela, manžel urazí syna … a je to stááále dokola). Kdežto úkolem této dohody je, abychom si daná slova osobně nebrali a povznesli se nad nimi. Měli vědomí toho, že daná osoba je nejspíše bolavá. Jen bolavá osoba si neuvědomuje, že svými agresivními slovy uráží a ubližuje sama sobě. Protože je přeplněna negativní energií a ta se jí jako zrcadlem odrazí zpátky.
3.dohoda - Nevytvářejte si žádné domněnky
Myslet znamená h**** vědět. Tolik domněnek mi už poničilo život. Přitom by se stačilo zeptat a celkově lépe komunikovat a naslouchat. Tato dohoda poukazuje na to, jak je důležité se ptát a mluvit na rovinu. Také si nic nenalhávat. Jsme jedineční a každý jsme úplně jiný, máme jiné pravdy a tak se nemůžeme domnívat, že naši blízcí budou vidět vše stejně, jako my. To je domněnka.
4.dohoda - Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete
Poslední, čtvrtá dohoda je jednoduše řečená už v jejím názvu. Zakořeňuje předešlé tři dohody. Dohoda klade důraz na efektivnost. Buďme efektivní a udělejme, co nejvíce možných věcí, v našem nejproduktivnějším čase. Chvalme druhé, rozdávejme pozitivní energii druhým, když odvedou dobře svou práci.
Když se na tuto knihu podívám z pohledu sebereflexe, tak už jsem se několikrát přistihla přitom, že jsem někomu nadávala, ale uvědomovala jsem si, že je to špatně a následně jsme vnímala svůj chemický guláš v těle. Budu se snažit tomu vyhýbat a případně, když budu chtít někomu zanadávat, tak se předtím zamyslím nad tím, co zlost ve mě vyvolalo a spíš druhého politovat a nebrát si jeho narážky osobě a nechtět to oplácet, ikdyž nás v tomto světě učí zákonu „oko za oko, zub za zub“. Budu se snažit nebrát si věci osobně, ikdyž to pro mě bude opravdu těžké. Budu se snažit pozastavit a představit si situaci z role druhé osoby a pochopit ho, nebrát si to k srdci, protože dotyčný mluví o sobě, o své zlobě, ne o mě. Co se domněnek týká, na to jsem také expertka, ale už se čím dál tím více ptát a komunikuji, k tomu mě navedli knížky, které jsme četla předtím. A dělat vše, jak nejlépe umím, toho se držím. Nerada dělám věci na půl. Co u téhle dohody vidím jako prostor pro zlepšení je určitě efektivita. Chci se naučit lépe řídit svůj čas, den a efektivněji plánovat.