17 zákonů týmové spolupráce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.05.2022

17 zákonů týmové spolupráce   John C. Maxwell

17 zákonů zákonů týmové práce

Proč jsem si tuto knihu vybral?


Knihu jsem si vybral, protože jsem ji potřeboval ke zkouškám ale i proto, že jsme ji probírali na Tsku kde mě kniha zaujala svojí propojeností se sportem, a tak jsem dostal chuť si ji přečíst.


Co si z knihy odnáším?


1.     Zákon nevyhnutelnosti


Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků.

Víc hlav víc ví. V podstatě jde tedy o to, že práce v týmu je mnohem efektivnější a na výsledky přínosnější než práce jednotlivce. Autor v knize popisuje že za každým slavným člověkem ať už je to sportovec, hudebník nebo podnikatel stál silný podporující tým. Je tak potřeba dát do postranní své ego, naivitu, temperament a nejistotu a stát se kvalitním týmovým hráčem. Ne nadarmo se říká že čím je náročnější cesta tím je potřeba silnější a zkušenější tým.

Sám o sobě bych řekl, že jsem odmalička týmový hráč. Nejenom že jsem celý život dělal týmové sporty ale i v osobním životě jsem se vždy pohyboval v nějakém „týmu“. Zároveň jsem více rád za společné týmové úspěchy než za své osobní, protože je můžu sdílet s více lidmi. Tuto vášeň pro tým mi Tiimi ještě více prohloubila a už si moc nedokážu představit, že bych byl „vlk samotář“.


2.     Zákon celkového obrazu


Cíl je důležitější než role.

Tým se rozhodne pro řešení, které se mi nelíbí, musím ho však respektovat a přijmout. Jde zejména o to potlačit své ego a udělat taková rozhodnutí ze kterých bude nejvíce profitovat celý tým, i když pro mě osobně by byla lepší jiná varianta.

Ego – dokážu ho ukočírovat?

S tím jsem problém nikdy neměl, jakmile se můžu vyjádřit a snažit se o to, aby byli věci po mém, jsem naprosto v pořádku, když se demokraticky zvolí jiné řešení. Přijmu ho a řídím se podle toho.

Podílím se momentálně na něčem větším, než jsme my?

Určitě ano. Vytvoření firmy v 15 lidech a její následné budování a vylepšování, to je věc, kterou jsem si ještě nedávno nedokázal moc představit a najednou se to opravdu děje, vše funguje a máme velkou příležitost z toho udělat něco opravdu velkého a do budoucna úspěšného.


3.     Zákon správného místa


Každý hráč (člen) má svoje místo na kterým je nejužitečnější.

Je důležité znát silné a slabé stránky členů teamu a pracovat s nimi, přeci jenom nejcennější jsme tam kde má na naše práce největší hodnotu. Když pak každý v týmu bude na tom správném místě, kde je nejsilnější, efektivita celého týmu půjde exponenciálně nahoru.

Toto pravidlo jsem pochopil už při kompetitivním hraní rugby. Rugby může hrát totiž naprosto kdokoli. Vysoký, malý, rychlý, tlustý, hbitý, hubený, zkrátka kdokoli. Jde, ale právě o to, aby tomu byli uzpůsobeny pozice a je proto logické že například já v té době v průměru menší o 30 kg než většina ligy, se nebudu veprostřed hřiště prát o míč, ale budu hrát pozici na kraji hřiště kdy vyčkávám na přihrávku a následně díky své rychlosti jsem schopný skórovat body pro celý tým.

Cítím se na nejužitečnějším místě? Našli jste si svoje místo?

Stejné je to i v podnikání a u nás ve firmě potažmo týmu. Já se osobně cítím na správném místě. Jsem členem subteamu, kde můžu pracovat se svou kreativitou. Organizuji nám Cabin in the woods, což jsem nečekal, že bude něco pro mě ale po první Cabin pod mojí organizací jsem dostal fantastickou zpětnou vazbu a chci se tomu věnovat i nadále. Naopak když by byla potřeba například udělat excel tabulku, určitě bych se dobrovolně nepřihlásil. Asi bych to nějak zvládl ale výsledek by určitě nebyl tak dobrý jako když se toho chopí jiní členové týmu.


4.      Zákon Mt. Everest


Čím náročnější je úkol (práce), tím větší potřeba spolupráce.

-         Tým nenechá ve štychu mě já nenechám ve štychu tým.

-         Čím náročnější úkol tím kvalitnější tým je potřeba.

-         Tým by měl být tak velký, jak velký máme sen.

Co je můj největší cíl v životě? (můj mount everest)

Tady narážím na svůj potencionální problém, kdy nemám úplně jasně definovanou nějakou osobní vizi a cíle. Zde v Tiimi jsem si to uvědomil a je mi to neustále připomínáno. Avšak vymyslet si něco na sílu jen abych něco měl mi přijde jako hloupost a jelikož jsem člověk co žije přítomností a do budoucnosti moc nekoukám nejsou pro mě dlouhodobé cíle atraktivní. Možná jediný je má životní filozofie život prožít opravdu naplno, a tak abych na jeho konci nelitoval toho, jak jsem ho prožil. Každopádně doufám a myslím si, že nějaký největší cíl mi do života teprve přibude a s ním možná i osobní vize.


5.      Zákon řetězu


Síla týmu závisí na jeho nejslabším článku.

Zákon řetězu:

Začátek (když se poprvé setkáme): 10 + 10 + 10 + 10 + 5 = 45 - rozdíl je pouze 10%

Když už si rozvineme týmovou chemii:

10 x 10 x 10 x 10 x 5 = 50 000

10 x 10 x 10 x 10 x10 = 100 000

Rozdíl je najednou 50 % jen díky jednomu poslednímu článku řetěze. Je důležité identifikovat tyto slabé články a pokusit se je rozvinout nebo úplně odstranit.

Ne každý s vámi půjde, ne každý by s vámi měl jít, ne každý s vámi může jít. A tak to prostě je a je jen na nás, jestli se necháme v životě stahovat dolů lidmi co s námi jít nemohou.

Jsem já ten člověk, co by tady měl/neměl být?

Na začátku studia jsem možná byl jeden ze slabších článků. V první halo theory jsem byl zařazen do followers, avšak po obdržené zpětné vazbě jsem začal o dost více pracovat pro tým a velmi jsem se zlepšil. V druhé halo theory už jsem se s přehledem dostal do active players a 3x dokonce do key player. Takže si myslím že už slabší článek rozhodně nejsem a snažím se být naopak ten nejsilnější.


6.      Zákon katalyzátora


Vítězné týmy mají hráče, kteří hýbou věci vpřed.

Bez těchto katalyzátorů, kteří posouvají věci vpřed a pracují podle pravidla “bude to, když to udělám” by se tým zastavil a moc by se neposouval. Jsou proto velmi důležitou skoro až nutnou částí dobře fungujícího efektivního týmu. Nikdy to však nejsou ani nemůžou být všichni členové a celý tým se tak dělí na tyto 3 skupiny:


Hráči, kteří míč nechtějí

Hráči, kteří míč chtějí ale nejsou na to vhodní

Hráči, kteří míč chtějí a kterým patří


Sám určitě katalyzátorem našeho týmu nejsem a jsem si toho vědom. Myslím, že jsem v tomto ohledu udělal od začátku působení v Tiimi pokrok a více iniciuji akci ať jen za sebe nebo ve větší skupině lidí. Každopádně v týmu máme členy, kteří jsou více zapálení motivovaní a disciplinovaní, a proto jsou i lepšími katalyzátory.


7.      Zákon kompasu


Vize dává členům týmu směr a jistotu.

„Musíš mít dlouhodobou vizi, aby si nebyl frustrovaný z krátkodobých neúspěchů.“

Tato kniha není první, která mluví o sdílené vizi jako o jednom z nejdůležitějších základních kamenů efektivního týmu. Měla by být seskládaná z osobních vizí všech členů tak aby všechny motivovala a dávala jim směr a společné cíle a hodnoty.

Bohužel u nás v týmu sdílenou vizi nemáme vůbec vyřešenou. Na začátku jsme převzali, jakou svou vizi cestu kolem světa, avšak jak se časem ukazuje, pro mnoho členů je to naprosto bezvýznamný výkřik a vůbec ji nevěří ani je nemotivuje. Je proto velmi důležité abychom tomuto tématu dali hodně prostoru a konečně vymysleli a shodli se na něčem co bude hnací motor pro nás pro všechny. Nejsem si ale ani tak jistý, jestli se nám to může někdy podařit, tím že jsme hodně různorodý lidé s různými hodnotami a momentálně se lišíme například i „mindsetu“ co se týče podnikání. Zkrátka někdo chce vydělávat co nejvíc peněz jiní chtějí na této škole nabrat co nejvíce znalostí. I tak si myslím, že když se tomu pořádně pověnujeme můžeme přijít s něčím co nás bude spojovat.


8.      Zákon shnilého jablka


Zlé postoje zruinují tým.

Negativní přístup je nakažlivý, a to dokonce více než ten pozitivní. Je nutno říct že každý člen týmu svým přístupem ovlivňuje tým jako celek a každého jednoho člena. Stejně jako jediné zkažené jablko v bedýnce může za shnití celé bedýnky i jediný člověk může takto „nakazit“ svůj tým. Pozitivní přístup každého člena je proto naprostou nutností pro úspěšný tým.

S tímto já osobně problém nemám. Ať mám jakoukoliv náladu vždy se snažím být co nejpozitivnější a vytvářet tak co nejpříjemnější atmosféru v týmu. To nám jde ale v podstatě všem a důkazem toho je to, že v podstatě každý, kdo k nám přijde na cross velmi vychvaluje naši přátelskou a příjemnou atmosféru. Stejný přistup aplikuji i v projektech a řekl bych, že se lidem semnou i právě díky tomu pracuje velmi dobře.


9.      Zákon vzájemné zodpovědnosti


Členové týmu musí vědět, že v kritické chvíli se mohou spolehnout jeden na druhého.

Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost = vzájemná zodpovědnost


Důvěřuji lidem v týmu? Důvěřují lidé mně?

Nečekal jsem, že bych si s někým dokázal takto rychle vytvořit důvěru a už vůbec ne, že s celým týmem totálně náhodných lidí. Avšak je to tak. Já důvěřuji jim a oni doufám důvěřují mně. Je však faktem, že jsme si zatím zas tolika kritickými krizovými situacemi jako tým neprošli, a tak se ukáže teprve časem jestli je tato důvěra opravdová nebo jen na oko.

Akční krok: Více se sblížit se zbylými členy týmu u kterých důvěru nemám zas tak vybudovanou hlavně proto že se méně bavíme v osobním životě.


10.   Zákon cenovky


Tým nedosáhne svého potenciálu, když nezaplatí cenu.

Jako ve většině aspektech je i týmový úspěch výměnou “něco za něco”. Musíme se něčeho vzdát, abychom uspěli. Když nezaplatí všichni cenu za vítězství tak všichni zaplatí za prohru.

Myslím si, že u nás nejvíce obětujeme čas. Je to však nezbytné pro rozvoj našeho týmu i naší společnosti. Mnoho lidí muselo kvůli Tiimi z časových důvodů skončit s nějakým koníčkem prací kamarády atd. Já osobně ne a všechno zatím stíhám poměrně s přehledem. Je mi však jasné, že to bude časově více a více náročné a každý z nás toho bude muset obětovat ještě mnohem více. To už je spekulace, jestli to všichni udělají až tento čas přijde. Já věřím že v rozumné míře ano.


Akční krok: Lehce omezit sociální život na úkor toho pracovního.


11.  Zákon výsledkové tabule


Když tým ví, na čem je, může na to reagovat.

Růst=změna

Jednoduchá rovnice, která toho ale říká mnoho. Zkrátka i když si jako tým definujete cíle, je důležité se čas od času (nejlépe) pozastavit, zhodnotit situaci a následně udělat další kroky.

Je ideální, že Tiimi nám nabízí hned několik výsledkových tabulí, podle kterých můžeme kráčet a naplňovat je. Na osobní rovině je to Learning contract a skill profile na týmové například rocket model a za mě asi ta nejefektivnější varianta HC. Zde všechny týmy prezentují své výsledky před ostatními a přijde mi to jako nejlepší metoda výsledkové tabule. Jednak protože zjišťujeme, jak jsme na tom s ostatními týmy a druhak nás to motivuje do práce abychom mohli odprezentovat možná co nejlepší týmové výsledky.

Osobně moc nevyužívám potencionál LC, který napíšu, ale už se k němu průběžně moc nevracím a jeho obsah plním spíše čistě náhodně či podvědomě, takže zde je určitě prostor pro zlepšení.

Akční krok: Pravidelně se koukat do svého LC a více se podle něho řídit.


12.  Zákon střídačky


Špičkové týmy mají širokou základnu.

Terminologie opírající se zejména o sport ale fungující v jakémkoli týmu. V každém sportovním týmu je více lidí, než pojme základní sestava. Ty nejlepší mužstva pak mají rozsáhlou a kvalitní střídačku která nejenom že podporuje hrající hráče, ale jsou za ne v případě nouze schopni i naskočit.

U nás v týmu bych neřekl že máme základní sestavu a střídačku. Spíš celý náš tým vnímám jako základní sestavu a střídačka budou koučové a ostatní týmy. Sice za nás nenaskočí, avšak nás podporují a když nevíme kudy kam kdykoli si můžeme zajít pro radu.


13.  Zákon identity


Tým je definovaný společnými hodnotami.

Na problém že nemáme definovány naše společné hodnoty jsme narazili možná překvapivě až teprve nedávno při tvorbě webových stránek. Samozřejmě nějaké zásady máme zaneseny i v TC, ale potřebovali jsme vyřešit jakými hodnotami se chceme prezentovat navenek, a proto jsme na jednom TS každý vypsali co je pro nás důležitá hodnota a dopadlo to takto:

Samozřejmě se k tomu budeme ještě vracet a dáme tomu ucelenější podobu. Jsem však rád, že jsme tohle začali řešit.

Akční krok: Ucelit naše týmové hodnoty.


14.  Zákon komunikace


Interakce podporuje akci.

“Neptejte se, co mohou udělat vaši spoluhráči pro vás. Ptejte se, co můžete udělat pro ně.”

 

Tento zákon hovoří o tom, jak důležité je v týmu mít kvalitní otevřenou komunikaci. Všechno na ni stojí a vše se od ní odvíjí, proto je velmi podstatné, aby se nikdo uvnitř týmu nebál nic říct nebo se vyjádřit.

Myslím si, že v týmu s komunikací nemáme problém. Jsme ohledně všeho dostatečně otevření a nebojíme se ani ostřejší, avšak stále konstruktivní kritiky. Já osobně jsem se dříve vyjadřoval méně. Ne protože bych se bál, ale delší dobu si zvykám na nové prostředí a kolektiv. Časem se moje komunikace velmi zlepšila a mnohem více mluvím na TS i jinde. Jelikož se nebojím říkat věci na přímo myslím a tím že více vyjadřuji své myšlenky posouvám aspoň malým dílkem svůj tým vpřed.


Akční krok: Potřebuji zlepši komunikaci navenek s cizími lidmi. Proto chci pro svůj tým domluvit alespoň 3 zákaznické schůzky.


15.  zákon náboje


Rozdíl mezi dvěma stejně talentovanými týmy je v jejich vedení.

I poskládaný tým z těch nejtalentovanějších členů nebude efektivní a nebude se posouvat dopředu když nebude mít kvalitní vedení (v našem případě Team leadera).


U nás je naše team leaderka Stella a upřímně si na této pozici nedokážu představit nikoho lepšího. Odvádí svou práci skvěle a posouváme se díky ní dopředu. Neustále pracuje na tom abychom se jako tým zlepšovali a tlačí nás do lepších výsledků. I přesto se z ní však nestal „tyran“ a svou práci dělá lidsky a příjemně.


16. Zákon vysoké morálky


Když vyhráváš, nic nebolí.

Vysoká morálka je ideální stav týmu pro ty možná co nejlepší výsledky. Samozřejmě když se daří stoupá s tím i morálka. Když se nedaří naopak klesá a je důležité s ní neustále pracovat a snažit se ji mít na co nejvyšší úrovni i když to jde někdy hůř.

Když se daří, cítíme se dobře a když se cítíme dobře, tak se daří.

Vždy když se nám zatím podařil nějaký větší úspěch, hodně se naše morálka a s tím spojené nasazení zvedlo. Je proto důležité neustále vyhledávat výzvy co můžeme jako tým splnit a následně se svézt na euforii z daného úspěchu. Jako to bylo například s naším zatím nejúspěšnějším BG ve Velvarech.


17 Zákon dividend


Investice do týmu se postupně kumuluje.

Jako většina investic i investice do týmu v podobě času energie a peněz se nám nevrátí ihned. Jde však o to, že čím více investujeme tím lepší z dlouhodobého hlediska to pro nás může být.


Co by mělo platit v dobrým týmu:

Dělá mě lepším, než jsem

Násobí moji hodnotu pro ostatní

umožňuje mi dělat to co umím nejlépe 

Šetří mi čas

Zastupuje mě tam kam nemohu jít

Je pro nás radostí

Naplňuje tužby mého srdce



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: