Na tuto knihu jsme měli přímo připravené TS. Nestihla se probrat celá a výjimečně jsme se rozhodli téma prodloužit i do další session, která bude příští týden. Hodnocení ts bylo jedno z těch nejvíce pozitivních, jaké jsme zatím v našem teamu měli. Procházeli jsme knihu zákon po zákonu a společně sdíleli názory a postoje ke statementům v díle zmíněných. Myslím si, že tento přístup pomáhá úplně všem. Pochopíme díky němu, jak jsou jaké postoje myšleny a jednodušeji si přiřadíme teorii k praxi.
Každý z teamu měl za úkol si při přípravě vybrat 7 ze 17 zákonů, které ho nejvíce zaujaly nebo s nimi souhlasí. V této eseji popíšu 5 těch, které jsem si vybrala já.
Celkové hodnocení knihy je z mého pohledu spíše neutrální, je v ní spoustu pravdy a zákony dle mého názoru fungují, avšak jsem se nedozvěděla moc nějakých světoborných nových myšlenek, protože mi přišla hodně podobná knihám, které jsem už četla. Přijde mi, že se několik myšlenek o týmu opakuje pořád dokola, což asi znamená, že jsou pravda, jen o nich čtu jako o „životaměnících pravidlech“ a přitom jsem je slyšela už několikrát.
Zákon celkového obrazu
Popsala bych to jako rozpor mezi egem, sebehodnotou a obětováním se. V každém teamu musí být někdo, kdo udělá tu „otravnou práci“ nebo přijme pozici, která ho nebaví a nezajímá jen proto, že je prostě potřeba udělat a on ví, že to pro team tak bude nejlíp. Na tsku jsme měli v kruhu každý odpovědět, jestli jsme pro team ochotni dělat „podřadnější práci“. Slovo „podřadnější“ by se podle mě u práce používat nemělo, žádná práce není podřadná, jen je nějaká práce taková, že je prostě třeba nudná nebo nás nic neučí.
Mojí odpovědí bylo ano, jsem ochotna a momentálně ji i v teamu dělám, ale vím, že kdybych dělala něco, co mě baví, tak budu mnohem víc motivovaná.
Zákon správného místa
Aneb pravidlo, na které se z mého pohledu u nás v Tiimi moc nehledí. Máme pro to své důvody, chceme, aby si každý zkusil vše a ve všem se zlepšil. Razí se tu myšlenka, že když se někdo v něčem cítí nekomfortně, měl by to dělat o to víc, aby si na to zvykl. Několikrát se stalo, že telefonáty musel dělat někdo, kdo předem řekl, že mu to je nepříjemné. Chápu ale, že právě tím se snažíme ostatní podpořit vystoupit z komfortní zóny a překonávat sami sebe. Je ale otázkou, jestli je to vždy přínosem, protože zákon správného místa nám říká, že má každý něco, v čem je dobrý, a v tom bude také nejefektivnější.
Zákon kompasu
Neustále a neúnavně řešené téma v našem teamu a z toho, co vím, i v celé Tiimi. Vize. Máme týmovou vizi? Snažíme se o ní a snažíme se jí hledat a diskutovat. Motivuje nás jít dál? To zůstává otázkou.
Podle mého názoru je vize jednou z nejdůležitějších věcí ve všem, vždy a všude. Proč dělat věci bez cíle a bez toho „proč“?
Zákon shnilého jablka
Vaše nálada a energie ovlivňuje ostatní. Lidi cítí emoce a energii a mají tendenci ji přejímat. Pokud tedy pracujete v teamu, musíme si toho být vědomi a pokud možno si toho všímat a aktivně si to uvědomovat.
U nás na ts je to třeba poznat strašně moc v tom, jakou náladu má ten, kdo zrovna prezentuje. Jestli je to energické a s vtipem, team je aktivnější, pokud je daná osoba potichu a negativní, team je pak ospalý.
Zákon identity
Zákon hovořící o osobních hodnotách a o tom, že hodnoty jsou dalším pojítkem mezi lidmi v teamu. Já sama osobně nemám dobrou zkušenost se sdílením svých hodnot v našem teamu. To, že jsem je sdílela, mi víc ublížilo než pomohlo. O hodnotách jako celku a o tom, kdo jaké má, jsme se přímo ještě nikdy nebavili.
Moje vlastní hodnoty a postoje jsou pro mě jedna z nejdůležitějších věcí, které mám. Nejsem si úplně jistá, jak veliké procento lidí to v tapu má podobně, ať už jsou jejich hodnoty jakékoli, ale nemyslím si, že nás je hodně.
Zákon komunikace
Otevřená, přímá a upřímná komunikace jsou jedna z mých již zmiňovaných hodnot. Osobně komunikuji často na společenské poměry možná až moc napřímo a ptám se lidí vyloženě na to, co chci vědět. Nemám ráda chození kolem horké kaše a myslím si, že to může teamu hodně pomoct. Nastolit si, že bude komunikace přímá a efektivní.
Dobrou zkušenost s tímto zákonem máme z cabinu, kde jsme dělali 1v1 zpětnou vazbu a k podobné komunikaci docházelo.