17 zákonů týmové práce
Proč jsem si tuto knihu vybral?
Kniha 17 zákonů týmové práce se ke mně dostala hlavně kvůli zkouškám. Poprvé jsem o této knize zaslechl před naším nedávným TS, na kterém jsme tuto knihu probírali. Jako přípravu na TS jsme měli přečíst minimálně 7 zákonů z této knihy a mě kniha zaujala natolik, že jsem se rozhodl jí přečíst.
Kniha popisuje 17 zákonů, podle kterých bychom se měli v týmu řídit. Většina těchto zákonů se týká našeho týmu, což jsme zjistili, když jsme 17 zákonů společně procházeli na našem nedávném TS. Já jsem si pro tuto esej vybral čtyři, které mě nejvíce zaujaly a nad kterými jsem se nejvíce zamyslel v ohledu na náš tým.
Zákon nevyhnutelnosti
První zákon, který je v této velmi kvalitně zpracované knize zmíněn je zákon nevyhnutelnosti. Tento zákon pojednává o hlavně o možnostech, jež je tým schopen dosáhnout před jednotlivci. Práce v týmu nám usnadňuje práci a může nám pomoct v několika ohledech, plnit cíle je snazší v týmu, než když se na nich snažíme dělat sami – to je první zákon této knihy. Jedna z prvních otázek na našem TS byla, zda jsme týmovými hráči. Beru se jako týmový hráč? Ano. Moje odpověď byla jednoznačná. Častokrát jsem si v životě potvrdil, že se mi pracuje v týmu o hodně snáz než samotnému v několika oblastech. Samozřejmě, jsou zde i odvětví práce, které raději vykonávám sám než v týmu, ale musím přiznat, že práce v týmu je snazší. Na TS, kde byla tato kniha probírána jsme také zmiňovali naší práci v TAPu. V společné místnosti vykonáváme práci společně, týmově. Byla položena otázka, zda se nám pracuje v TAPu dobře, či nikoli. Já jsem zastával názor, že se mi pracuje ve společné „Flow“ skvěle a že ji ke kvalitní práci až potřebuji.
Zákon kompasu
Zákon kompasu je bod, nad kterým jsem opět nechal více času, protože mi došlo, že v týmu zrovna tento problém máme. Nalézt společnou vizi v našem týmu je problém, kteří řešíme de facto od prvního dne společného fungování. Myslím si, že to není úplně jednoduché téma. Společná vize by měla odrážet naše hodnoty a měla by nás táhnou kupředu po celou dobu našeho studia. Společnou vizi se snažíme nastavit opravdu dlouho. Je to pro nás složité téma hlavně z důvodu, že většina členů má naprosto rozdílné hodnoty, a tak se nemůžeme shodnout na tom, co by měla být naše společná vize, náš plamen, který nás všechny bude společné hnát ku předu.
Zákon střídačky
Tento zákon mě opět zaujal svým názvem. Celý život sportuji a je mi jasné, jak moc je střídačka nedílnou součástí týmu. Střídačka motivuje a podporuje z druhé linie tým, který je právě v poli. Dalo by se říct, že střídačka by měla být hnacím motorem týmu. Na střídačce sedí hráči, kteří nejen motivují tým k lepšímu výkonu, ale také jsou vždy připraveni zasáhnout do hry a vystřídat hráče v hlavní sestavě. Nemyslím si, že máme v týmu „střídačku“. Jsem názoru, že všichni jsme „základní jedenáctka v poli“ a že všichni máme stejně důležitou roli, proto pro mě byl tento bod nejtěžším k reflexi na náš tým, či fungováni v Tiimiakatemia.
Zákon komunikace
Komunikace je naprostým základem a stavebním kamenem pro veškeré fungování v naší civilizaci. V komunikaci není důležité pouze mluvit, ale také naslouchat. Naslouchat v týmu je esenciální. Komunikace je téma, kterým se já osobně snažím zabývat opravdu hojně a často tak, abych mohl na pole týmové spolupráce vnést vhledy, jak komunikovat kvalitně a s lehkostí. Komunikace jako taková trápí náš tým už několik měsíců a je to téma, které často otvíráme, téma, na které často odkazujeme při problémech. Každopádně si myslím, že se snažíme komunikovat upřímně, a hlavně radikálně otevřeně.
Závěr
Myslím si, že tato kniha je opravdu zajímavá a mohu jí jen doporučit. Doufám, že všech 17 zákonů začneme v týmu více praktikovat.