17 zákonů týmové práce


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 26.04.2022

17 zákonů týmové práce   John C. Maxwell

Zákon nevyhnutelnosti

I když je název lehce matoucí, tak se v této kapitole velice dobře vysvětlen. Tato kapitola povídá o tom, že tým dokáže mnohem více než jednotlivec. Je tedy nevyhnutelné se stát týmovým hráčem. Musíme tedy odložit jakékoli obavy z týmové práce, svoje ego a nepodceňovat náročné cíle, aby na tom nevyhořeli i ostatní členové týmu.

Osobně si myslím, že týmovým hráčem jsem, i když mi v posledním PI testu vyšlo, že mám lidi od sebe dále, než jsem měl. Něco málo pravdy na tom asi bude, protože jsem se poslední dobou soustředil hodně na sebe, na svůj seberozvoj. Myslím si, že můj přínos týmu je v mém všeobecném přehledu, specializaci v ekonomii a snaze přesného pochopení ostatních. Doufám, že jakákoli informace, kterou předám týmu nám pomůže v celkovém růstu.


Zákon celkového obrazu

Z této kapitoly je jasné, že tým potřebuje společnou vizi, když se všichni členové týmu dohodnou na jednotné vizi a dokážou se podřídit cíli, tak zvládnou přejít jakoukoli překážku.

Je zde jedna otázka. Podílím se tu na něčem, co je větší než já? Já osobně nevím. Určitě, GimiTimi je větší než já, je to tým úžasných lidí, ale máme obrovský problém s nastavěním naší týmové vize, a to je podle mě to, co nás zdržuje v našem posunu na vrchol. Podílel jsem se na vzniku firmy, podílel jsem se na tvoření pravidel, dělám s mými teampreneury a kamarády projekty. Ale kromě našeho růstu a peněz nemají žádný cíl. Žádnou odměnu.


Zákon správného místa

Tento zákon je prakticky popsaný už v jeho názvu, člověk by měl být v týmu tam, kde se mu pracuje nejlépe, kde je jeho místo.

Já osobně si myslím, že jsem tam, kde mám být, jsem na pozici finančního manažera. Ekonomii a finanční řízení, jsem studoval již na střední. Tam jsem si zalíbil „lehkou birokracii“, to je moje část financí (finančáci jsme dva).


Zákon Mt. Everestu

Čím větší je před námi úkol, tím důležitější se tým stává. Ty největší úkoly je skoro nemožné zvládnou sám, a proto je nesmírně důležité mít sladěný tým, který dokáže spolupracovat.

Toto nejvíce pociťuji při našich BGčkách. Málo času, náročné úkoly, rychlá práce. Tam pokaždé vidím, jak se náš tým posouvá vpřed a dělá mi to radost.


Zákon řetězu

Řetěz je silný pouze jako jeho nejslabší článek. Pokud máme efektivní tým, tak je velice poznat, pokud je někdo pozadu a stahuje tím zbytek týmu sebou dolů.

Nevím, jak na tohle zareflektovat. Doufám, že mě zbytek týmu nevidí jako někoho, kdo je zpomaluje, já osobně se tak necítím. Snažím se být aktivním členem týmu, svoji práci finančního manažera konám, jak umím.


Zákon katalyzátora

Každý tým potřebuje někoho, kdo celý tým tlačí dopředu, je takovým hnacím motorem týmu. Jinak by se mohlo stát, že se tým zastaví na místě a nebude vědět jak dál. Katalizátorem ale nemůže být každý. Lidé v týmu jsou totiž rozdělení na ty, kteří nechtějí míč, ty, co ho chtějí, ale nejsou na to vhodní a na ty, kteří míč chtějí a také jim patří.

V našem týmu rozhodně máme takovéto „hráče“, sice to nejsou lidé, kteří by dokázali tlačit tým ve všem, ale dokážou popohnat a namotivovat lidi v jejich odvětví.


Zákon kompasu

Všichni členové týmu musejí vědět za čím jdou, nikdo nechce pracovat naslepo, nevědět, proč to vlastně dělá. Tým musí mít dobře odůvodněno, proč spolupracují.

Jak jsem již říkal, v tomto ohledu si teď nejsme schopni říct, co vlastně naší vizí (cílem) je. Někdy je to na nás vidět, že nepracujeme jako tým, ale jako tým rozdělený na skupiny, protože nevíme, k čemu všichni společně jdeme.


Zákon shnilého jablka

Jak jistě všichni víme, je velice důležité mít v týmu dobrou morálku a nasazení. To se mi nyní potvrzuje, když píšu tuto esej, sedíme nahoře v TAPu s klukama a pracujeme již nějakých pár hodin na portfoliích a esejích. Takhle dobrou atmosféru, a hlavně morálku jsem již dlouho nezažil, moc dobře se mi pracuje, děkuji. Bohužel se někdy může stát, že se v týmu někdo v týmu stane tzv. „shnilým jablkem“. Když si představíte košík plný jablek a jedno z nich je shnilé, co se s ostatními stane, když se shnilého jablka nezbavíme, nebo ho nějakým způsobem nevyléčíme? Ostatní od něj začnou také hnít. To se tedy může stát i v týmu, je velice jednoduché rozšířit v týmu špatnou morálku.


Zákon vzájemné zodpovědnosti

Charakter + způsobilost + závazek + důslednost + soudržnost = vzájemná zodpovědnost

V tomto zákoně se vlastně ptáme na to, koho lano jistíme, prostě kdo se na nás může spolehnout, jestli vůbec někdo?

Z některých zpětných vazem při jednom z našich TS jsem pochopil, že se na mě lidé můžou spolehnout, ale ne všichni to tak cítili, tak se nyní budu snažit o to, aby měli všichni pocit, že se mohou na mě spolehnout.


Zákon cenovky

„Tým nedosáhne svého potenciálu, když nezaplatí cenu.“

Musíme se něčeho vzdát abychom uspěli. U nás to může znamenat, vzdát se brigády, někteří se museli přestěhovat a tím se zbavit pohodlí svého domova.

V našem týmu vidím, že někteří z nás se museli zbavit svých vlastních cílů, aby se mohli začít plně soustředit na ten týmový. Já osobně jsem tyto ceny s radostí zaplatil, ve víře, že to našemu týmu jako celku i mým kamarádům pomůže v dosažení toho týmového Doufám, že se nám tato zaplacená cena vyplatí.


Zákon výsledkové tabule

V moment, kdy máme nastavený náš osobní a týmový cíl a začneme k němu jít, může se stát, že v nějaký moment nebudeme vědět, jak dál, nebudeme vědět, jak na tom jsme, a proto se nám hodí tento zákon. Někdy se hodí se zastavit a říct si, jak na tom skutečně jsme a podle toho se rozhodnout, jakým směrem se dále vydat na naší cestě za úspěchem.

A jak sleduji já svůj progres? Já si ho sám sleduji spíše v hlavě a sem tam si něco zapíšu do LD, ale jinak se pro mě a můj tým stal velikým pomocníkem SkillProfile. To je náš jediný stálý ukazatel posunu a myslím si, že ho ale využíváme na maximum.


Zákon střídačky

Já bohužel ze své zkušenosti toho moc o tom, jak funguje střídačka nevím, protože jsem celý život dělal karate, ale umím si představit, jak důležité je mít někoho, kdo nás může vystřídat, pokud již nemůžeme, nebo se nám nedaří. Nebo už jen ten komfort toho, že tam ta možnost je a motivace od sedících spoluhráčů.

U nás si nemyslím, že by kdokoli mohl kohokoli přímo nahradit (vystřídat), protože každý jeden člen našeho týmu má svoje přední vlastnosti a dovednosti. Ale myslím si, že se mezi sebou motivujeme, jsme tu každý pro každého a dokážeme se popohnat k lepším výkonům.


Zákon identity

Je důležité, aby si tým stanovil svoje hodnoty. Podle těchto hodnot by se měl také chovat. Ať už jsou to hodnoty morální, sociální nebo ekologické. Každý z členů týmu by se měl s těmito hodnotami sžít, protože v ten moment se stane pro tým hodnotnějším členem. Bude lépe chápat, kam tým směřuje a proč se v různých rozhodnutích, jak zachová.

Náš tým si bohužel o společných hodnotách ještě nic moc neřekl. Řekl bych, že se zatím držíme čistě hodnot TiimiAkatemie, ale nepřidali jsme žádné svoje vlastní. Každý z jednotlivců má samozřejmě svoje hodnoty, které se mezi sebou snažíme respektovat, i když se naše hodnoty někdy rozchází. Proto si myslím, že by nám velice prospělo vytvořit si tu týmovou. Již by se neřešili rozepře hodnot jednotlivců a mohli bychom se zaměřit čistě na ty společné.


Zákon komunikace

Asi všichni víme, že komunikace je pro správný a příjemných chod týmu fundamentální. Aby se zamezilo chybám v komunikaci, musí být otevřená a správně pochopena. Jinak může dojít ke komunikačnímu šumu, a to je asi moje největší noční můra. Již vícekrát se stalo, že k němu došlo, ale naštěstí jsme byli schopni tento problém rychle vyřešit. Jednou se nám ale stalo, že k němu došlo mezi námi a druhým týmem z našeho ročníku, a to byl problém. Jelikož komunikace mezi dvěma týmy je mnohem složitější než komunikace jen v našem týmu, nebyli jsme schopni tento problém vyřešit a vyeskalovalo to až do konfliktu mezi týmy.

Jako člen management group jsem se rychle naučil vyvarovat se takové komunikaci, která by mohla zapříčinit komunikační šum, snažím se být co nejvíce přímý ve své komunikaci. Pokud něco někdo nechápe, jsem ochotný dovysvětlit či to říct jinými slovy. A naopak, pokud já něčemu nerozumím, nebojím se zeptat i na ty nejvíce banální věci. Myslím si, že otázky jsou nejjednodušší metodou, jak zamezit šumu.


Zákon náboje

Tento zákon povídá o tom, jak i ten nejtalentovanější tým může pohořet na špatném vedení. Leaderovi leží na ramenou těžké břemeno, bez dobrého vedení se tým nemůže rychle posouvat dopředu, jestli posouvat vůbec.

Musím říct, že náš tým má veliké štěstí, že má leadera schopného ukočírovat tým, předávat jasně informace, udržovat přátelské vztahy v našem týmu a řešit nestranně vztahové problémy v týmu.


Zákon vysoké morálky

U této kapitoly jsem si vzpomněl na má léta karate a jiných bojových sportů, když se mi dařilo, tak jsem byl schopný doslova vstřebávat rány a ani se neoklepat. Naopak, když jsem měl špatný den, každé menší drcnutí bylo jako náraz do betonové stěny ve vysoké rychlosti. V této knížce je napsáno, „když se daří, cítíme se dobře a když se cítíme dobře, tak se daří“. U nás ve firmě to vidím jak v projektech, tak na BGčkách. Když se nám poprvé naskytla příležitost lepšího BG, tak morálka týmu vzrostla o 1000 % a všichni se začali zajímat a soustředit se na zadaný úkol. Takto efektivní tým bych si přál abychom byli každý den.


Zákon dividend

Když investujete do dividendových akcií, tak vám peníze na účet nepřijdou okamžitě, a tak to je i s firmou (týmem). Chvíli to trvá, než se nám vrátí všechen ten čas a peníze, co jsme do týmu vložili. Časem se ale projeví všechna ta snaha a my ze svých investic budeme moct čerpat.

Samozřejmě se ale musíte i zeptat. Vyplatí se mému týmu investovat do mě?

Když jsem si sám sobě na tuto otázku snažil odpovědět, tak jsem došel k závěru, že si myslím, že ano. Snažím se být aktivním členem týmu a zapojovat se jak do týmového učení, tak do projektů a BGček. Také si ale říkám, jestli není moc brzo se na tuto otázku ptát. Protože si myslím, že ani jeden člen našeho týmu zdaleka nedosáhl svého maximálního potenciálu.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

29.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.04.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: